Home-p1-728×90

Двама градски шампиони събра любителски турнир по ускорен шах в Пиринско

Двама шампиони на Благоевград се включиха в любителския турнир по ускорен шахмат, който се проведе в областния център на Пиринска Македония. Зад дъската седнаха офицерът от резерва и кандидат-майстор на спорта Венцеслав Гълъбов, който триумфира през 1997 г., и ФИДЕ майсторът Владимир Вачев, спечелил последното градско първенство /2013 г./. Към коварната контрола – 10 минути плюс 5 секунди на изигран ход до завършване на партията, по-добре се приспособи Вл. Вачев и с 6 точки в 7 кръга по швейцарска система оглави крайното класиране. Втори е познавачът на ендшпилните позиции кмс Петър Ванчев /5 т./, а челната тройка допълни завърналият се от гурбет в Италия Андон Момчилов /4,5/. Той влезе в надпреварата със самочувствието на аутсайдер, но това явно го освободи от излишното напрежение и надмина предварителните му очаквания относно цялостно представяне. Златният отборен медалист от републиканското за служители на МВР В. Гълъбов /4,5/ зае четвърта позиция заради по-лоши вторични показатели. В приятната изненада на турнира с петото си място се превърна пенсионираният пожарникар Стоян Цветков /2,5/, който бе и еталон за феърплей и получи за награда универсално шахматно табло. Оформилият Топ 6 благоевградски полицай Антон Владимиров-Тони Скалата /2,5/ паралелно се изяви като вещ организатор на състезанието и измъкна победа в топовен ендшпил срещу П. Ванчев.