Home-p1-970×90

Роналдо ялов във велик за него ден, изпусна дузпа при 0:0 с Австрия

Кристиано Роналдо подобри рекорда по мачове за Португалия, но изпусна дузпа, а отборът му – победата, и завърши 0:0 срещу Австрия.

Двубоят на “Парк де Пренс” бе втори и за двата отбора в група F, като спечелените само по една точка ги оставят сензационно трети и четвърти, за сметка на уж аутсайдерите Унгария и Исландия, които направиха по-рано 1:1, пише „24часа“.

Мачът с Австрия бе под №128 за капитана на португалците, който по този начин надмина с 1 среща постижението на Луиш Фиго. Роналдо е неизменна част от националния на родината си от август 2003 г., когато излезе за първи път срещу Казахстан.Мачът с Австрия доказа, че Португалия е изключително зависима от играта на своя лидер, не по-малко отколкто Швеция от Златан Ибрахимович, например.

По тази причина вече втори мач футболистите на Фернанду Сантош изпитват определени трудности. Първо срещу коравите исландци, чието индивидуално майсторство е на полулюбителско равнище, а в събота и срещу вдъхновена, но праволинейна и и на моменти дори елементарна Австрия, очевидно психологически обременена от изненадващата загуба от Унгария в първия мач.

Че Роналдо понякога е повече тежест, отколкото вдъхновение за португалците се видя най-добре в 79-ата минута, когато звездата на “Реал” (Мадрид) си изработи, изпълни и пропусна дузпа.

Това беше върхът на неудачите му при изпълнение на статични положения, след като преди мача бе оповестена статистика, според която той официално е най-неуспешният изпълнител на пряк свободни удари на големи първенства – 0 (словом – нула) гола от 34 опита.

Между другото, сред тези с най-много бити пряк свободни удари на световни и европейски с най-добър среден показател е българинът Христо Стоичков – 2 гола от 17 опита.

Все пак пет минути преди края Кристиано Роналдо вкара гол, който можеше да му измие очите, спаси кожата или каквото още там може да направи. Най-после след удара му с глава топката влезе в австрийската врата, но страничният съдия от далечната страна отдавна бе размахал флагчето.

Португалия – Австрия 0:0. Съдия: Никола Рицоли (Италия). Жълти картони: Рикардо Куарешма, Пепе; Мартин Харник, Кристиан Фукс, Алесандро Шопф.

Португалия: Руи Патрисиу, Аделино Виейриня, Пепе, Рикардо Карвальо, Рафаел Герейро, Рикардо Куарешма (71-Жоао Марио), Вилиам Карвальо, Жоао Моутиньо, Андре Гомеш (83-Едер), Нани (89-Рафа Силва), Кристиано Роналдо.

Австрия: Роберт Алмер, Флориан Клайн, Кристиан Фукс, Себастиан Прьодъл, Мартин Хинтерегер, Давид Алаба (65-Алесандро Шопф), Юлиан Баумгартлингер, Щефан Илзанкер, Мартин Забицер (85-Лукас Хинтерзеер), Мартин Харник, Марко Арнаутович.