
Атомните часовници (Atomic Clock Ensemble in Spac – ACES) на Европейската космическа агенция (ЕКА) са на път към Международната космическа станция, където с голяма точност ще измерят времето, съобщи ЕКА.
С получените данни ще се „тества фундаменталната физика от орбита, включително общата теорията на относителността на Айнщайн“.
ACES са излетели на 21 април на борда на ракетата носител на SpaceX – Falcon 9, от стартовия комплекс 39A в космическия център Кенеди на НАСА във Флорида като част от 32-рата мисия на SpaceX за търговски доставки на Международната космическа станция.
Директорът на човешките и роботизираните изследвания в ЕКА Даниел Нойеншвандер заяви, че стартирането на атомните часовници „бележи важен крайъгълен камък за европейската наука и международното сътрудничество в космоса“. По думите му с тази мисия се поставяли най-прецизните часовници, изпращани някога в орбита на борда на Международната космическа станция, което разширява границите във фундаменталната физика, трансфера на време и глобалната синхронизация.
Поставянето на атомните часовници на Международната космическа станция е изцяло мисия на Европейската космическа агенция, като компанията Airbus е главен изпълнител.
Двата часовника на агенцията – PHARAO и Space Hydrogen Maser (SHM), са създадени от френската космическа агенция CNES и Safran Timing Technologies в Швейцария, като заедно ще генерират толкова точен сигнал за време, че ACES ще загуби само една секунда за 300 милиона години. Системата за пренос на време е изградена от TimeTech в Германия и ще използва микровълнови и лазерни връзки за синхронизиране на времето между космоса и Земята с точност, далеч надхвърляща днешните системи. Мисията ще се управлява от оперативния център CADMOS във Франция и контролния център Columbus в Германия.
Предвижда се, че на 25 април роботизираната ръка на Международната космическа станцията ще инсталира ACES на външното съоръжение за полезен товар на модула Columbus на Европейската космическа агенция. По време на своята 30-месечна мисия ACES има за цел да проведе най-малко десет разширени измервателни сесии, всяка с продължителност 25 дни, докато обикаля около Земята 16 пъти дневно.