Бившият преподавател в АУБ Д. Емери: В условията на пандемия демократите използват всички методи, за да изритат Тръмп от власт – съсипват икономиката, потъпкват Конституцията… за да го обвинят за положението

Дейвид Емери е познат на читателите на вестник „Струма” със своите компетентни и задълбочени анализи на предизборните битки в САЩ. Роден е в щата Пенсилвания (САЩ), а е живял и в щатите Алабама, Южна Каролина, Тексас, Илинойс, Флорида. На 18-годишна възраст постъпва като доброволец във Военновъздушните сили (ВВС) и служи 9 години като авиомеханик и експерт инструктор, а след това 11 години като офицер по поддръжката на самолети. Разпределян е в Тайланд, Гърция, Германия, Белгия. В Германия е работил в Генералния щаб на американските ВВС в Европа. След 20-годишна служба се уволнява като капитан.

Има завършени две магистърски степени – по богословие в Християнския университет в Лабък (Тексас) и по педагогика в Бостънския университет. Почти 10 години преподава в Езиковия център на Американския университет в Благоевград, а от няколко години семейството му живее в щата Тексас. Твърд поддръжник е на Републиканската партия. По тази причина неговата гледна точка по актуалните събития е особено интересна, тъй като нашите медии отразяват най-вече пропагандата на демократите.

През декември 2019 г. Дейвид е избран за председател на Републиканската партия в окръг Атаскоса, Тексас.

– Здравей, Дейвид! Как се чувстваш? Как живее семейството ти в условията на пандемия?

– Добре сме. Здрави сме. Децата са вкъщи и се обучават дистанционно, чрез интернет. Ние сме много доволни от училището тук – бързо се организираха да преминат към обучение на интернет и на третата седмица от карантината децата вече получаваха уроци и домашна работа. Съпругата ми продължава да работи. Тя преподава от къщи и затова пандемията не се отрази на нейната работа. Разхождаме се. Живеем в малък град, с малко случаи на заболели от коронавирус. Носенето на маски не е задължително, но се насърчава. В местния супермаркет повечето хора, но не всички, носят маски. Спазваме социално дистанциране.

 – По телевизията в България гледаме страшни репортажи от Ню Йорк, сочи се огромен брой жертви и заболели от коронавирус. Би ли характеризирал положението в страната?

– Голяма част от жертвите на коронавирус се концентрира на едно място, главно в щата Ню Йорк. Почти половината от починалите от коронавирус са действително в щата Ню Йорк. За сравнение, в Лос Анджелис случаите на коронавирус са значително по-малко. Само в град Ню Йорк починалите са над 13 000, а в Лос Анджелис са около 1200. Останалата част от страната не е така драматично засегната. В нашия окръг в Тексас живеят около 50 хиляди души, заболелите са около 20, а един човек е починал. Много може да се говори за това на какво се дължат тези огромни разлики, като например действията на местните власти – губернатора Куомо и кмета на Ню Йорк Де Блазио, гъстотата на населението, демографията на заболелите. Излиза информация, че стотици смъртни случаи, приписани на Ковид-19, не са директно причинени от вируса. Като цяло, цифрите в САЩ са подобни на тези в други страни, засегнати от вируса.

– Известно е, че в САЩ голяма част от населението няма здравни застраховки. Как това се отразява на общественото здравеопазване и на резултатите от лечението на днешната зараза?

– Всъщност по-малко от 8% от населението не е здравноосигурено. Имайте предвид, че тази цифра включва хора, които не желаят да се осигуряват, плащат от джоба си или се осигуряват сами. Няма случаи на пациенти, които да не са получили лечение, защото нямат здравно осигуряване. Всички са лекувани. В много случаи болниците поемат разхода. Федералното правителство също отпуска средства за лечение. Средства се отделят от местните власти, а има и много благотворителни организации. Много частни компании даряват лекарства за лечение на коронавирус. Наскоро компанията, която произвежда рамдесивир – едно от доказано ефективните лекарства за лечение на Ковид-19 – безвъзмездно дари 1.5 милиона дози от лекарството. Много от градовете предлагат безплатно тестване.

– Щата Тексас обикновено не го споменават в кратките новини. Има ли специални мерки при вас и в какво се изразяват те?

– Големите градове като Сан Антонио и Хюстън предприеха по-строги мерки: задължителна карантина на всички граждани, задължително носене на маски, ограничено движение, забранено събиране на 10 или по-малко души. Училищата, разбира се, затвориха. Аграрните райони не бяха така засегнати, защото населението е по-разпръснато и индустрията е земеделска. Фермерите и земеделците си работят и живеят малко или повече нормално. Като цяло ежедневният живот около нас не се промени така драстично, както на други места.

– По твоя преценка президентът Тръмп как се справя? Знаем, че той има врагове и в средите на самата Републиканска партия, да не говорим за демократите. Може ли да се прогнозира от днес кога и как ще завърши епидемията в САЩ?

– Мисля, че за първи път Тръмп е уморен. Личи си, че тази криза му тежи. Много бързо той направи екип от специалисти, които да изработят стратегии за справяне с вируса. Повече от един месец продължиха и неговите ежедневни пресконференции. Но той не спира да работи с енергия и визия за бъдещето, с оптимизъм и мислене, насочено към практични, смислени решения. В началото той трябваше да използва пълната сила на федералното правителство и на президентската власт, за да спре разпространението на вируса. С характерния си личен подход той много бързо организира големи частни компании да помогнат за справянето с кризата. Президентът мобилизира армията и Военноморските сили на САЩ да помогнат с изграждането на полеви болници и предоставянето на кораби болници, а частни компании пренастроиха свои фабрики, за да произвеждат маски, дезинфектанти и други средства от първа необходимост. Не работеше сам, а в екип. Насърчаваше щатските власти да действат както е най-добре за местните жители, а кризисният щаб и президентът помагаха с каквото могат. Тръмп съдействаше на всички щатски губернатори. Дори губернаторът на Калифорния – открит противник на Тръмп – каза, че администрацията на Тръмп им е доставила всичко необходимо, че са поддържали връзка непрекъснато, че винаги са били на разположение и не е имало случай от Калифорния да не могат да се свържат с президента.

Независимо от всичко, което Тръмп е направил, демократите и медиите продължават да го атакуват ежедневно. Те открито се опитват да използват тази криза, за да го изритат от власт. Има губернатори от Демократическата партия, които съсипват икономиката на щата си, за да представят Тръмп в лоша светлина и да го обвинят за положението. Светкавично бързо тези губернатори отнеха основни човешки права и свободи и потъпкаха Конституцията на САЩ.

От излезлите данни личи, че този вирус действа подобно на инфлуенца. Със затоплянето на температурите и покачването на влажността вирусът ще отслабне. Но политическите последствия от пандемията ще продължат дълго след президентските избори.

  • Президентската предизборна кампания съвпада с наложената социална изолация. Провежда ли се тя и как? И има ли вероятност изборите да бъдат отложени?
  • Президентските кампании влизат в решителната си фаза след партийните конвенции през август. Тогава ще започнат политическите реклами по телевизията. Ако е възможно, кандидатите със сигурност ще правят публични срещи с гласоподаватели. Няма как да знаем дали Тръмп ще може да провежда прочутите си и много популярни митинги от 15-20 хиляди души. Определено ще има и президентски дебати през последните седмици преди изборите. Лично аз не виждам как ще бъдат отложени изборите през ноември. Демократите искат масово да може да се гласува по пощата, но тази практика ще доведе и до масови измами. Републиканците считат, че хората могат да спазват същите мерки за безопасност при гласуване, които спазват сега при пазаруване. Ще трябва да се правят основни промени в законите за гласуването – и федерални, и щатски, и местни, за да може да се гласува по пощата. Не виждам как това е възможно.
  • Но ако все пак изборите се отложат, какво казва вашата конституция по въпроса?
  • Това е безпрецедентна ситуация. В САЩ са се провеждали избори по време на война, както и по време на други епидемии. Не знам да има правила в Конституцията на САЩ за отлагане на изборите. Това е просто нечувано.
  • Трудно е дори за българите да приемат, че уличеният в корупция и злоупотреба със служебното положение бивш вицепрезидент Байдън е кандидат за президент. Как да си обясним безкритичността на демократите и на техните поддръжници?
  • За много хора е необяснимо как Байдън може да е кандидат за президент. Той е на 77 години, лесно се обърква, когато говори публично, няколко жени го уличават в сексуално посегателство. Заобиколен е от скандали. Представете си, партията на различията, на диверситета, на малцинствата, на жените си избра за кандидат възрастен бял мъж, и то мъж с морални проблеми и години на недостойно поведение спрямо жените. Някои хора смятат, че демократите ще го заменят с друг кандидат по време на конвенцията през август, което е законно. Други мислят, че Демократическата партия ще избере кандидат за вицепрезидент, който ще бъде истинската власт зад трона. Байдън казва, че ще избере жена за кандидат за вицепрезидент, което води до спекулации, че може да избере Хилари Клинтън или Мишел Обама. Ако Байдън бъде избран, една от тях може да стане президент, когато Байдън се оттегли, защото не може да изпълнява задълженията си.

За мен изборът на Байдън показва трагичното състояние на Демократическата партия, която не може да излъчи достоен човек за кандидат. Те знаят, че Тръмп е популярен и неговата политика гради страната. Демократите са готови на всичко, за да спрат Тръмп, което също прави избора на Байдън необясним. Или знаят, че ще загубят изборите и са склонни да жертват Байдън – кандидат без политическо бъдеще – вместо обещаващ политик с потенциал.

Също странно е, че и медиите, и демократите отказват да разследват Байдън. Вестник „Ню Йорк Таймс“ писа, че не било редно те да разследват. А кой друг освен тях? Истината е, че медиите не искат да злепоставят Демократическата партия, което показва, че те са работно звено на партията, а не истински журналисти. Медиите и левицата са невероятни лицемери, което си личи и от диаметрално различните им реакции на обвиненията срещу Брет Кавана и на тези срещу Байдън.

  • Пандемията засегна 182 държави и много хора останаха без работа по целия свят. Кои щати и сектори пострадаха най-много при вас?
  • Най-засегнати са щатите Ню Йорк, Вашингтон, Луизиана и Илинойс, най-вече в големите градове. Болниците много пострадаха, което е парадокс. В условия на пандемия затварят болници, защото не им разрешават да извършват нормални процедури. Ресторантският бизнес е в лошо състояние, както и фабриките за обработка на месо. Малкият и средният бизнес са в криза и оттам идва и огромният брой безработни. Това е трагедия. Преди два месеца Америка отбеляза рекордно ниски нива на безработица във всички сектори, включително сред малцинствените групи и хората с увреждания. Карантината рязко спря икономическото развитие на страната. Под  карантина се поставят заболелите и тези, които са изложени на риск от заболяване. А този път под карантина бяха сложени всички. Последствията от тази карантина са по-всеобхватни и мащабни от загубите, причинени от коронавируса. Говорим за хората, които ще изгубят прехраната си, за безбройните случаи на депресия и увеличения брой на наркозависими, за многото случаи на инфаркти и инсулти, причинени от стрес, за жертвите на алкохолизъм и на домашно насилие, за потъпкването на основни права и свободи. Броят на пострадалите и жертвите на коронавируса може да се представи в цифри, но жертвите на карантината не могат да се изброят. Заради ролята на САЩ като лидер проблемите на страната ще засегнат още много други хора по света. Президентът Тръмп работи усърдно, за да помогне на всеки един губернатор да „отвори“ щата си по безопасен начин и това дава надежда.
  • Кризата с вируса ще приключи един ден. Как тя ще се отрази обаче в дългосрочен план на американската икономика?
  • Ще бъде трудно. Но тъй като американската икономика се основава на принципите на свободния пазар и на частното предприемачество, Америка може да се справи с последствията от кризата. Страната няма да бъде същата като преди пандемията. Заради Тръмп обаче ще стане по-силна.
  • Какви според теб са главните уроци, които човечеството трябва да научи след кризата с коронавируса? Светът ще върви ли към затваряне, или още повече ще се отваря?
  • Преди тази пандемия светът вървеше към отворено общество, глобализъм, едно световно правителство, премахване на границите. Аз вярвам, че пандемията ще накара страните да се замислят за безопасността на гражданите си, за това кое е първо в техен интерес, за засилване на границите. Хората ще излязат от тази криза и със засилено желание за лична свобода, защото свободата им беше лесно отнета. Ако всяка страна поставя интересите на своите граждани на първо място, светът ще бъде по-добро място за живеене.
  • В момента се разпространяват много конспиративни теории относно изкуствения произход на коронавируса. Според някои дори днешната пандемия е заговор на транснационалния финансов капитал, който единствен печели от настоящата световна криза, докато всички икономики губят. Ти какво мислиш?
  • Не, не смятам, че коронавирусът е създаден изкуствено като биологично оръжие. Най-близко до истината според мен е това обяснение: китайците са експериментирали с вирус, който съществува естествено. Но са го изпуснали от лабораторията заради грешка. След като разбират колко сериозни поражения може да причини този нов вирус, те бързо затварят провинция Ухан, за да спрат разпространението на вируса, и започват масова пропаганда да прикрият случилото се. В същото време не взимат никакви мерки, за да спрат разпространението на вируса към други страни – летищата в Ухан остават отворени за международни полети. Действията на Китай трябва да бъдат разследвани. Например лекари и журналисти, които правят публични изказвания за вируса, са санкционирани или просто изчезват, както е случаят с директорката на Спешна помощ към Централната болница на Ухан. Проби на вируса са унищожени. Броят на заболелите е скрит. Убеден съм, че Китай е действал единствено в свой интерес, като крайната цел е да отслаби САЩ и да ги измести като водеща сила.
  • Притежаваш богата биография, сериозни познания и компетентности. Смяташ ли, че е дошло времето сам да участваш в политиката и как?
  • Да, избраха ме за председател на Републиканската партия в нашия окръг. Не търся по-висок пост заради възрастта си, а и защото мисля, че мога да помогна на републиканците на местна почва. Доколкото е възможно, ще продължа да участвам в политическия процес и помагам на консервативната кауза за запазване на традиционните американски и човешки ценности.
  • Благодаря ти за интервюто, а на твоята съпруга Боря – за превода! Успех и бъдете здрави!

Интервюто взе ЛАЛКА БЕНГЮЗОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *