
Доскорошният управител на „Пирин“ и бивш спортен директор Петър Занев е твърдо решен да си почине от футбола, преди да вземе решение как да продължи напред. Бившият национал призна, че вече има треньорски лиценз УЕФА-А, с което намекна за бъдещите си намерения. Той изрази надежда, че ръководителите на родния футбол и държавата ще бръкнат дълбоко в проблемите на детско-юношеските школи, за да се върне времето, когато бълваха кадри, и клубовете да започнат отново да предлагат конкурентен продукт на футболния пазар. Легендата на руския „Амкар“ превъртя лентата и през раздялата с шефския пост в родния клуб.
„Никога не съм имал намерението да се занимавам цял живот с ръководна дейност. Бях избран за временен управител в безнадеждна ситуация за клуба. Моята задача бе да стабилизирам положението, да се погасят огромните задължения, да получим лиценз, както и да запазим мястото си в елита. Последното по необясними за мен причини не се случи и затова подадох оставка. Приемането й се забави с 8 месеца по молба на кметското ръководство, за да доизчистим и последните задължения, което стана факт. Сега ситуацията е овладяна и с чиста съвест си тръгнах“, припомни накратко проточилата се сага с оставката му Занев, след което очерта проблемите на клубните школи и начините за тяхното решаване.
„Българският футбол е в сложна ситуация, тъй като не създава никакъв продукт. За това не са виновни само треньорите в ДЮШ, не трябва да ги обвиняваме само тях. Школи има много, но те просто функционират. Самите ръководители на клубовете изпитват огромни трудности с намирането на финанси. Навремето, когато се търсеха учители по физическо възпитание, никой не искаше тази работа. Същото в момента важи и за треньорите в ДЮШ. Трудно се намират амбициозни и знаещи специалисти, а нещата опират до финансиране. Не можем да изискваме от един треньор да е отдаден на каузата и професията си, когато ние му плащаме 500, максимум 700 евро. Ами този човек има семейство. Той ще бъде отдаден първия месец, петия месец, най-много година. Но жена му един ден му казва: „Какво правим, не можеш да си храниш семейството“. И всичко приключва. Пирамидата у нас е обърната. Трябва да се обърне внимание на финансирането на школите, говорим за бази, за обучение на треньорите, стратегия. А вместо това се работи на парче, колкото да кажем, че нещо съществува. Отделно, че не сме търпеливи с младите. Най-голямата болка на феновете в Благоевград е, че няма достатъчно кадри от нашия регион и школа. Всички искат да гледат местни момчета. Но какво се получава в действителност? През сезон 2023/2024 г. започнахме първенството в Първа лига с 80 процента собствени юноши и такива под 23 г. Например Централната двойка защитници Мартин Бачев и Илиян Костов бяха на по 17-18 г. Изиграхме 7 мача, от които взехме само една точка и се започна с негативните реакции. Иначе казано – феновете ни грабнаха. Хем искаме талантите ни да играят, хем искаме бързи резултати. С две думи, няма оправия. Каквото обаче и да става, винаги ще съм признателен на „Пирин“, който ми даде път и като футболист, и като ръководител. Винаги съм готов да се притека на помощ. Много хора ме питат сега накъде. С Николай Бодуров завършихме треньорски курс за А-лиценз. Дали ще си треньор, или ръководител, това вече е личният избор на всеки. Искам да си почина малко, в живота ми и в кариерата ми никога нищо не е било на всяка цена. В крайна сметка човек отива там, където го оценяват, където виждат потенциала му. Ще видим накъде ще тръгна в бъдеще“, уклончиво затвори темата за „творческите си планове“ П. Занев, за да представи на вниманието на настоящия шеф на футболната централа визията си за добро управление.
„Ние в „Пирин“ сме от хората, които издигнахме г-н Бербатов за президент на БФС, но след като клубовете избраха г-н Иванов, значи е имало причина. Той си извървя пътя в развитието като треньор, спортен директор, ръководител… Като футболист беше мъжкар, наистина се надявам и като ръководител да остане мъжкар и да се бори за решаването на проблемите на българския футбол, защото без неговото желание нещата няма да се получат. Трябва да извади топки, за да се пребори с проблемите. Да се намери нужното финансиране, хората да разберат, че има смисъл да се развива спорт, и когато има по-добри условия като стадиони и бази – ще се промени манталитетът и хората ще започнат да се връщат, за да гледат срещите на живо, а не само по телевизията. Моят бивш клуб ЦСКА пое курс към дългосрочни успехи, като инвестира страшно много средства в стадион и база. Път, започнат от Гриша Ганчев и неговия екип и сега продължен по-най-добрия начин от г-н Папазки и хората около него. Това нещо ще даде добавена стойност на ЦСКА и го връща на европейската футболна карта. Колкото до контакта ми с хора от клуба, мога да кажа, че винаги съм поддържал връзка с тях. Все пак от престоя ми на „Армията“ пазя само хубави спомени. Бил съм в ролята на конкурент на „Лудогорец“ като активен футболист на ЦСКА в рамките на два сезона, след това обаче се случи нещо, което лично мен много ме подразни. Не може 3 кръга преди края на първенството при разлика 1 точка „Левски“ да отиде в Разград и да пусне половин отбор юноши. В 45-та или 60-та минута влиза още едно дете, което е централен защитник, и е на 16 г. и сигурно метър и 50. Това не е хейт. „Лудогорец“, за да е толкова години шампион, е заслужено. Имат си организация, взимат добри футболисти… но ето такива случаи, когато нещо е на всяка цена, най-много дразнят обикновения фен“, каза още Занев.
ТОНИ КИРИЛОВ