
С шествие, впечатляващ спектакъл и връчване на плакети от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ в Благоевград отбелязаха 65 г. от създаването на училището. Мотото на празника „ Живея! Строя! Красота творя!“ обедини стотици бивши и настоящи ученици и учители на гимназията, която от основаването си до наши дни е подготвила 9000 строители, архитекти, геодезисти, инженери…
Под съпровода на духова музика ученици и учители на ПГСАГ минаха през централната градска част и стигнаха зала „Яворов“, където се състоя концертът-спектакъл. Гостите, сред които кметът Методи Байкушев, председателят на ОбС Антоанета Богданова, началникът на РУО Ивайло Златанов, лично посрещаше директорът Марияна Митова. Поканата уважиха и бившият управник на Благоевград Атанас Камбитов, зам. кметът по негово време Христина Шопова, архитекти, инженери, общественици, политици, директори на училища. Празникът бе особено вълнуващ и за множество емблематични педагогически специалисти, които са част от историята на ПГСАГ.
В разговор с репортер на „Струма“ бившата учителка по практика Перса Николова от Крупник си спомни как през цялата си 40-годишна кариера е написала само една двойка – на ученик, който не се появил цял учебен срок. „Накрая дойде. Изпълни задачите, които му дадох, и смяташе, че е минал. Аз обаче му оставих двойка, защото не можеше да е без оценка, а нямаше как да му пиша повече. Сега го срещам в Крупник и го питам дали ми се сърди, а той отговаря: „Не, госпожо“, разказа П. Николова.
За ученическите години, стажовете по цяло лято в строителни предприятия, ученическите бригади за бране на ябълки в с. Габрово сподели хидроинженерът Харизан Тамахкяров, който е завършил специалност „Строителство и архитектура“ през 1974 г. Признава, че след това във ВИС му било много лесно и по някои предмети не се задълбочавал, тъй като нещата ги знаел от техникума. Понастоящем инж. Тамахкяров е пенсионер, но продължават да го канят на работа и се занимава с безопасната експлоатация на язовири, още повече че подобни специалисти са кът.
В залата думата бе дадена и на бившия директор на 6 СУ Димитър Арабаджиев, който постъпва в ПГСАГ като учител по български език и литература през 1985 г., а след това е и зам. директор по учебната дейност. „Това бяха размирни времена, защото няколко години по-късно „се разораха“ всички системи – образование, здравеопазване, сигурност. Ние, младите, по това време в колектива на техникума бяхме около 10 души и беше много интересно и вълнуващо да се приобщим към този свят на градежа”, сподели развълнуван Д. Арабаджиев и констатира, че винаги в историята обществото е излизало от кризи чрез построяването на училища по строителство.








Инженер-проектантът Георги Кордов – председател на съюза на строителните конструктори в България, който също е възпитаник на ПГСАГ, разказа: „Първия ден от встъпването ми в Гимназията по строителство през 1973 г. и всеки един ден през следващите 4 години бяха сред най- щастливите и смислените в живота ми“.
Редом до него бе и инж. Драган Живкович, председател на Общото събрание на Инженерната камара на РСърбия, който връчи на директорката специален подарък.
Спектакълът започна с посрещането на училищното знаме и тематичен пърформанс на строителната бригада към гимназията. На сцената се изявиха оперният певец Владимир Маринов, таланти от Националната хуманитарна гимназия, балетни и танцови клубове, ДЮФА „Пиринска китка“, ГК „Любчо Солачки“…
Особено въздействащо бе представянето на ученици от театралното студио към ПГСАГ, които, заявявайки: „Нужен си ни, Дяконе!“, направиха съпоставка между идеалите, заветите на Васил Левски и настоящата действителност, включително и моралните ценности.
На сцената бе поканен и кметът М. Байкушев, който коментира, че Гимназията по строителство му е скъпа на сърцето, защото и неговият баща е един от възпитаниците на първите випуски. „Първите спомени в живота ми са от неговите дрехи, с които се прибираше вечер, целите във вар. Той беше строител още от младини и ме научи на много неща, още от малък ме включваше в строителни дейности, когато правихме вилата. Това много ми помогна и после, като станах адвокат, имах много строителни дела и всъщност знаех за какво става въпрос“, призна кметът.
В знак на приемственост директорът М. Митова благодари на предишните ръководители на гимназията, сред които инж. Христо Георгиев, инж. Катерина Кастелова, инж. Дочка Караджова. В залата лично присъства и ексдиректорката инж. Евтимка Митева, която също бе поканена на сцената и удостоена с плакет.
Плакети бяха връчени и на началника на РУО Ивайло Златанов, на инж. Георги Кордов, инж. Радослав Костов, инж. Александър Митев, арх. Александър Сандев.
Събитието завърши с празнична вечеря в заведение.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
ЗАСЛУЖЕНО ЧЕСТВАНЕ 65 ТА ГОДИШНИНА ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА СТРОИТЕЛНИЯ ТЕХНИКУМ В БЛАГОЕВГРАД!
Камбитов не е ли за почетен гост на горския техникум в Банско? Той е по дървения материал.