Благоевградчанката З. Чимева: С 250 долара на месец, 60% безработица и без легла в ламаринените коптори жителите на Занзибар обявени за най-щастливите хора на земята

Здравеопазване липсва, раждат по 7-8 деца с надеждата все някое да се грижи за тях на старини…

19 български туроператори, сред които и благоевградчанката Здравка Чимева, се въплътиха в ролята на януарски туристи и цяла седмица се пекоха по бреговете на Занзибар. Страната, която е полуавтономна област на Танзания, представлява архипелаг от 75 острова в Индийския океан и според Чимева, която е обиколила десетки страни по целия свят, е много любопитна и пълна с изненади за европейците.

„Основното са хората – безкрайно бедни, но в същото време спокойни, усмихнати и заредени с позитивизъм – разказа за „Струма“ благоевградчанката. – Такива са и поздравите им – „Хакуна матата“ и „Поли-поли“, които се превеждат като „Няма проблем“ и „Лека-полека“. Поздравяват и с „Джамбо-джамбо“, което означава, че ти желаят здраве.

А иначе нямат нищо. Средната заплата в Занзибар е 350 долара, но плащат около 100 долара данъци на държавата, а отделно 60% са безработни. Работещите са главно в земеделието, което не е механизирано. Отглеждат подправки, ориз и захарна тръстика, като оризовите плантации са с китайски собственици, а тръстиката – на индийски компании. Пенсии получават само здравно осигурените, които са предимно държавни служители.

Живеят в къщи от 4 тенекии – 2 отстрани, един гръб и един покрив. Спят на земята. Храната им е главно морски дарове – сутрин при отлив жените и децата отиват и събират миди и някакви червеи, с които мъжете ловят риба.

Здравеопазване нямат – кой както оцелее. И понеже старостта им е жестока, докато са млади, жените раждат по 7-8 деца с надеждата, че все някое ще се грижи за тях на старини.

Образованието в Занзибар е задължително и безплатно, държавата осигурява учебници, а родителите са длъжни да купят униформите. Висшето също е безплатно, но е само за най-упоритите. Корупция има и тя е свързана главно с дипломите. Правят си фалшиви с надежда да намерят някъде работа. В хотелите, някои от които са много луксозни – с цени например от 25 долара за една салата, работят главно кадри от Танзания, които са по-образовани.

Туризмът им е на висота, но инфраструктурата е много зле, поради което най-тежките коли са малки 20-местни бусове. Туристическа полиция ги проверява. Любопитното е, че ако стане ПТП на пътя, дори със смъртен случай, а шофьорът е дрогиран, той не носи наказателна отговорност. Факт е, че почти всички в Занзибар са надрусани, дори маймуните. Наричат ги „комба“, което в превод е „пияница“, макар че не пият, не видях и някой да пуши. А дрогата е в цвета на кокосовата палма, където вирее някаква бактерия, която се храни със захар и отделя алкохол. От нея правят една напитка кититика и я пият всички.

Цените им не са ниски – не видях стока под 1 долар, но пък казват, че обитават Рая на Земята. Не само възрастните, и децата са спокойни, ровят се цял ден в пясъка и най-популярната им играчка е захвърлена капачка от безалкохолно. Станах свидетел на следната случка: Една сутрин момиченце от съседен хотел, германче, нещо се беше разстроило и плачеше доста сърцераздирателно. По улицата мина едно черничко момченце и клекна пред беличкото. После го погали по коремчето, германчето спря да плаче и двете деца започнаха да се смеят. Такива са, разпръскват естествена радост около себе си. Има световни изследвания, според които жителите на Занзибар са най-щастливите на земята и това е и житейската им философия – искат всички да са щастливи и доволни като тях.

Денонощието в Занзибар е разделено на 12 часа ден и 12 часа нощ, заради близостта му до Екватора. С няколко минути разлика, изгревът и залезът са по едно и също време през цялата година. Температурата през деня е около 28 и 32 градуса, а през нощта – между 20 и 25 градуса. 

В Занзибар е и родната къща на Фреди Меркюри. Тя е в административния център Стоун Таун и с Фреди се гордеят всички – на него са кръстени ресторант и магазин за сувенири“.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *