Благоевградчанка, огорчена от новата общинска система за електронен прием на първокласници, пред „Струма“: Няма никакъв шанс да запишем малкия ни син в едно училище с баткото

Зам. кметът Б. Шалявска: Със сигурност ще съдействаме на това семейство, законът го позволява


„Системата за електронен прием на ученици в 1 клас на община Блаогевград не ни дава възможност да запишем малкия ни син да учи в училището, в което учи големият”, това съобщи вчера във вестник  „Струма“ майката на двете деца Калина Трендафилова и потърси думата да изрази възмущението си от въведените вчера нови правила за кандидатстване за прием в багоевградските училища. Ето какво разказа тя:

„Големият ни син учи в 4 ОУ в кв. „Грамада”, където искаме да запишем в 1-ви клас и малкия син. Оказва се обаче, че нямаме никакви шансове това да се случи, защото не живеем в този квартал, местоработата ни не е там, а малкият получава едва 3 точки предимство от батко си, защото той е навършил 12 години. Големият ни син е със специални образователни потребности, има решение на ТЕЛК за 100 % инвалидност и само в 4 ОУ, където работят по иновативна за страната ни програма за деца със СОП, проявиха желание да го приемат. Впечатлени сме от отношението и работата на екипа, затова предпочитаме и другото си дете да запишем в същото училище, още повече че и малкият настоява да учи в училището на брат си. Аз съм личен асистент на голямото ни дете на 168 часа, т.е. 7 дни в седмицата по 24 часа, къде се предполага по критериите на системата, че е работното ми място?! За мен като майка би било най-удобно да водя и взимам двете си деца от едно и също учебно заведение, друг вариант дори би бил невъзможен без чужда помощ за семейството. Имам познати, които живеят в с. Рилци и те могат да избират да запишат децата си на училище почти навсякъде в града, а ние, които живеем в града, сме крайно ограничени. Нашата адресна регистрация например е на ул. „Полк. Дрангов“ и „изборът“ ни е сведен само до едно училище – СУИЧЕ. Практически ние право на избор нямаме по критериите на общината и на семейството ни нищо не помага децата ни да учат в едно училище.  Според заложените в електронната система за прием в 1 клас критериите за класиране на децата се дават 300 точки за адрес в прилежащия район на училището, когато той не е променят в последните 3 години, и 300 точки за деца, чийто братя и сестри до 12-г. възраст са в същото училище, независимо от адреса.  Голямото ни дете обаче навърши 12 г. и затова малкият получава само 3 точки предимство, чудя се щом е навършил 12 г., той по-малко брат ли му е, за да има такава голяма разлика?! Не мога да си обясня как е възможно да се залагат такива правила в общинската система за прием на първокласници и защо няма никакво значение за класирането, когато член на семейството е със СОП?! Подадох заявлението вчера, в първия ден на отваряне на системата за прием и съм изключително притеснена и възмутена от ситуацията, в която е поставено семейството ни, защото детето ни набира 63 т. за класиране в избраното от нас училище. Тази ситуация е абсурдна и се оказва, че не само ние сме потърпевши. Разбрах , че служител в 4 ОУ също има дете за 1 клас, но тъй като не живеят в района, е много вероятно детето му да не бъде прието в училището, в което той работи, въпреки желанието на семейството“, разказа пред репортер на „Струма“ благоевградчанката Калина Трендафилова.  

На въпрос на „Струма“ към общината как да процедира семейството в ситуацията без изход зам. кметът по образование и бизнес развитие Боряна Шалявска бе категорична, че случаят ще се разреши в полза на децата, още повече че и законът дава възможности на администрацията да реагира адекватно в подобни частни случаи. „Нито една система и наредба не може да опише всеки индивидуален случай и в този смисъл не е съвършена. Затова законът позволява да се увеличава броят на утвърдените 22 места в паралелка на 23 или на 24 при извънредни ситуации и с такава цел общината може да изпрати насочващи писма. Със сигурност ние ще съдействаме на това семейство, както и при всеки друг специфичен случай. Все още нищо не се знае и е възможно детето да бъде прието още на 1-во класиране, проверих подадените заявления в 4 ОУ, те са 41, като по първо желание са 35, а паралелките са 2 с 44 места. На този етап смятам, че е най-разумно да се изчака обявяване на 1-во класиране и ако се наложи, тогава да се предприемат следващи стъпки“, каза Боряна Шалявска.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *