„Водовъртеж“ в осем страни от ЕС удари мрежа за измами с луксозни коли

Мащабна операция под кодовото име „Водовъртеж“, координирана от Европейската прокуратура, нанесе сериозен удар на престъпни мрежи, извършвали ДДС измами чрез продажба на луксозни автомобили втора ръка.

Акцията се е провела едновременно в България и още седем страни членки на ЕС, включително Германия и Италия, като са извършени близо 80 обиска.

Щетите от схемата се изчисляват на около 100 милиона евро. Измамниците са се възползвали от правилата за вътрешни доставки в ЕС, използвайки фиктивни фирми, фалшиви фактури и документи, за да избегнат начисляване и плащане на ДДС. 

Част от колите били формално „продадени“ на компании в Лихтенщайн и Сан Марино, но никога не били регистрирани там. След това автомобилите били реализирани на пазара в Италия и в други държави.

От българска страна в акцията са участвали Националната следствена служба, ГД „Национална полиция“, ГД „Жандармерия и СОБТ“ и ГДБОП.

Схемата не само прикривала реалната търговия, но и позволявала на участниците да искат неправомерно възстановяване на ДДС от държавните институции.

Разследването обхваща хиляди продадени автомобили и сложна мрежа от свързани дружества и трансакции. БНР

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *