Вратар от Петрич за първи път играч на мача на о-в Ман, сравни се с Шилтън

Бившият вратар на „Беласица“ Кирил Велев бе обявен за играч на мача след победата на неговия „Сейнт Мери“ с 2:1 над „Пийл“ в първенството на остров Ман, където петричанинът живее и работи от дълги години. Сблъсъкът беше изключитело важен за тима на българина, защото им осигури място в Топ 4 на полусезона, след което карето в челото играе полуфинали помежду си, а победителите – и финал за „Рейлуей Къп“, навръх емблематичния за британските острови Боксинг дей.

„Сейнт Мери“ поведе с гол на Стивън Престнъл в 17-та мин., но Том Уоуд изравни 12 минути по-късно. Велев спаси два пъти вратата си от излизащи сами срещу него нападатели и беше с главна заслуга за равенството на почивката. След нея „Сейнт Мери“ на свой ред натисна и ново попадение на Сам Гелингс в 56-та мин. трасира пътя към Топ 4. В 70-та мин. „Пийл“ получи дузпа. От бялата точка стреля капитанът Даниел Белл, ала старата лисица от Петрич вещо парира удара му. В 87-та мин. нова опасност надвисна над домакинската врата, но Велев направи суперспасяване очи в очи с футболист на гостите. Веднага след финалния съдийски сигнал петричкият страж бе обявен за номер 1 на дербито, а благодарение на върховите изяви на гонещия 40-те петричанин отборът му е 3-ти кръг преди края на полусезона.

„Свършихме си работата, помогнах с отлични спасявания, просто имах хубав ден под рамката. За първи път в кариерата ми получавам приза „Играч на мача“, но изобщо не възнамерявам да спирам скоро. Питър Шилтън игра на световното първенство в Италия-90 на 41 години, а аз съм едва на 39 и имам още време за любимата игра“, коментира К. Велев.

Преди да спечели местния шампионат със „Сейнт Мери“ през 2019 г., той пазеше за „Пийл“, с който грабна суперкупата през 2016 г.