В автобуса-ковчег на магистрала „Струма“ са намерени 44 трупа, един човек липсва. Възможно е това да е оцелял. Това обяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева на брифинг на прокуратурата. Тя добави, че при разпита на един от оцелелите, той е разказал, че са спасени 8, а не 7 души.
Затова разследващите проверяват версията дали няма още един оцелял и къде се намира той. Възможно е и някой от пътниците в автобуса да се е прекачил на територията на България в някой от другите автобуси от туристическата група и затова пътниците да са с един по-малко.
Тиражираната версия, че в автобусът е било превозвано контрабандно гориво в туби, не е вярна.
„Мантинелата, която разделя магистралата от отбивката, е отнесена. Част от нея е намерена под предните гуми. Между предните гуми и предната врата се намира резервоарът. От удара предната врата изхвърча. Всички се струпват на средната врата, защото предната е в огън и няма как да се мине. Задната врата се оказва затисната от мантинелата“, разкри следовател.
Говорителят на главния прокурор Сийка Милева заяви още, че главният прокурор Иван Гешев е разпоредил проверка на сигнализацията и маркировката по първокласните пътища в цялата страна.
Към проверката ще бъдат привлечени и чужди експерти, както и представители на неправителствени организации. Ако бъдат събрани данни за извършено престъпление, те ще бъдат изпратени към компетентните органи. Ако бъдат установени нарушения, ще бъдат изпратени към Министерски съвет за отстраняването им.
Оцелелите разказват, че веднага след удара са започнали интензивни пламъци в дясната част на автобуса. Веднага са започнали опити да се отворят прозорците на превозното средство. Предната врата в момента на удара е изхвърчала.
Въпреки че това обаче, пътниците не са могли да излязат оттам, защото в тази част на автобуса вече е горял силен пожар. Всички са се струпали към средната врата, която обаче се оказва затисната от мантинелата на лявото платно.