В Караисен Ивановден се отбелязва с уникалния ритуал „Иванови влачуги“

На Ивановден в павликенското село Караисен празникът се отбелязва с уникален за страната ни обичай, при който именниците, младоженците, момите и ергените се дърпат към чешмата, за да бъдат изкъпани за здраве. Ритуалът се нарича „Иванови влачуги“. 

От столетия в павликенското село Караисен на Ивановден се пресъздава обичаят Иванови влагучи с ритуално изкъпване на чешмата за здраве.

„Иванови влачуги – дърпане и влачене към чешмата. Нарича се най-вече за здраве, да бъде благодатна годината, да има голям берекет“, обясни Галя Личева, секретар на читалище „Добра надежда“. 

„Които не желаят да бъдат изкъпани, се откупуват като дават бакшиш на влачугарите и после те си правят угощение“, посочи музеологът Диана Митева. 

Според поверието в Караисен къпаницата на Ивановден носи в дома на младоженците плодородие, а момите и ергените ще се оженят, ще се раждат много деца: 

„Я ела, булка, да ти полеем, да си ни жива и здрава, отмяна да ни станеш, за децата да помислиш, няколко да бъдат“, са част от наричанията.  

Празникът е привилегия за местните хора: 

„Тук е традиция, празнуваме на тази чешма. Пожелаваме си най-вече здраве, само хубави неща да се случват“. 

„За берекет през годината. Това е традиция, останала от нашите баби и прабаби. Дано младите поемат от нас да изпълняват тази традиция“. 

„Това е нещо съкровено, българско, истинско. Това е предимството на нашето село да има такъв празник“, споделиха местни жители. 

Ритуалът „Иванови влачуги“, с който в Караисен отбелязват Ивановден, кандидатства за вписване в листата на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО и за живите човешки съкровища на България, съобщи БНР.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *