
На церемония в РСПБЗН – Кюстендил за Седмицата на пожарната безопасност бяха връчени грамоти на Ивайло Чалъков – ръководител на Доброволното формирование към община Кюстендил, и на доброволците Богдан Богданов, Валентин Стоянов, Димитър Стоичков, Албена Миленова, Александър Тодоров и Светослав Стойнев. Поводът е активното им участие при гасенето на големите пожари, които възникнаха това лято в района на селата Ломница, Лисец, Долно село, община Кюстендил.
Предложението за отличията бе направено от директора на РДПБЗН – Кюстендил, комисар Светослав Георгиев. Той мотивира предложението си до директора на ГДПБЗН гл. комисар Николай Николов с оценката: „Доброволците от местното формирование проявиха истински героизъм, съществен бе приносът им при гасенето на пожарите и проявиха себеотрицание в критичните ситуации. Снабдени с гръбни пръскачки и лопати, те действаха заедно с пожарникарите и горските служители равностойно. В този период ситуацията бе изключително сложна, бе засегната голяма площ и недостъпна за техника за гасене. При потушаването на тези пожари бяха ангажирани много служители на ПБЗН, горски служители, техника на общините, а доброволците бяха неотлъчно в подкрепа на пожарникарите. Предложението ми за награждаване правя с убеденост, че това е акт на благодарност към усилията на доброволците и тяхната резултатна отдаденост при потушаването на пожарите и предотвратяването на значими щети“.
Гост на церемонията бе зам. кметът Светослав Василев. Той получи плакета от Националната асоциация на доброволците в Република България, която удостоява Доброволното формирование към община Кюстендил.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
Връчването на наградите