
В най-голямото средно училище в областта – благоевградското 7 СУ „Кузман Шапкарев“, в което се обучават 935 ученици, преминаха на едносменен режим. Това се случи в началото на втория учебен срок вчера, а първи в новия корпус влязоха 10-те паралелки с ученици в 3 и 4 клас.
Както „Струма“ писа, под мотото „От векове за векове“ новата сграда на стойност 2 064 400 лв. бе открита в навечерието на Деня на народните будители /1 ноември/ в присъствието на вече бившия министър на образованието проф. Галин Цоков и настоящия Красимир Вълчев.
Сградата на 3 етажа напълно изпълнява целта за постигане на качествени условия за обучение в институциите в системата на училищното образование. Оборудвана е с модерни класни стаи, санитарни помещения, топла връзка, а на последния етаж има дори и зона за релакс. Неслучайно, или по-скоро като препратка към изкуствения интелект, професиите на бъдещето и новите технологии корпусът се казва FUTURE /в превод от английски – бъдеще/, а като знак за приемственост основната града носи името „Традиция“. Така след получаването на всички необходими документи FUTURE вече е част от модерната образователна среда на 7 СУ „Кузман Шапкарев“.
„Изготвихме ново седмично разписание, нов график на хигиенистите, огняря, също така и на учителите, за да имат „прозорци“ /свободни часове/ и да могат взаимно да се заместват. Осигурен е и пропускателен режим“, коментира директорът д-р Лилия Стоянова и допълни, че в момента се изготвя и система за дежурствата. Според новото дневно разписание учебните часове започват в 8:00 за големите и 8:15 ч. за малките, които преди това ходеха на училище от 7:30 часа
Имайки предвид, че досега в 7 СУ винаги са учили на две смени, то последният звънец биеше в 19:15 ч. Сега обаче с новото разпределение следобед е заложена целодневната организация на учебния ден, като занималнята е до към 17 часа.
Коментирайки темата и дългоочакваната новина, д-р Стоянова посочи и част от основните предимства от преминаването на полудневна организация, тоест часовете да са само сутрин. Едно от тях е, че вече всеки клас или всяка една от 40-те паралелки си има своя класна стая и не както досега – едни да излизат, други да влизат. От възможността да учат в нови кабинети не са лишени и големите ученици. Те са разположени на 3 и 4 етаж в основната сграда „Традиция“, където са и СТЕМ центровете на училището. Важен акцент и че класните стаи са оборудвани с дисплей, интернет, интерактивни дъски, а самото преминаване на едносменен режим прави качеството на образователния процес още по- ефективно, тъй като следобед могат да се провеждат множество занимания по интереси, консултации и различни дейности. Малко преди обяд вчера д-р Стоянова лично отиде да провери как се чувстват учениците в новия корпус. По коридорите и стаите цареше ентусиазъм и учители и ученици споделиха, че се чувстват като новодомци.




„Тук много ни харесва, всичко е чисто, ново, уютно и просторно“, категорични бяха третокласници, които даже не излязоха на междучасие, а кротко си стояха в класната стая.


Извън темата за едносменния режим, д-р Стоянова внесе важно уточнение. Тя сподели, че сутринта, посрещайки учениците от начален етап, е установила, че някои от раниците тежат по 20 кг.
„Бих искала да апелирам и да отправя препоръка към родители да обърнат внимание и да оптимизират съдържанието, респективно тежестта на раниците“, каза д-р Стоянова и акцентира, че не е нужно учениците от 1 до 4 клас да носят всеки ден всичките си учебници, огромни несесери с боички, моливи, флумастри, тетрадките си по всички предмети.
„Необходимо е да се носят само тетрадките по предметите за дадения ден. Създали сме всички необходими условия и сме осигурили изхранване, втори комплект учебници, шкафчета. От учениците се иска единствено да учат, да слушат и да уважават учителите си“, заключи директорът на 7 СУ.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Какво е това FUTURE в България, бе?
На кого е нужна тази латинска азбука?
На подлогите, продажниците, които за пари заличават България ли?
За какво е официалният празник 24 май – за българската азбука, а не за англосаксонската.
На какво учи децата всъщност – на чуждопоклоничество, ай сиктир и на жалката амбициозност.
И десет сгради да открие неблагоевградчанката директор (с мъж от плевенско) – все тая, никога няма да получи признанието на местните хора, заради невероятното й нахалство.
И отвориха нов магазин за алкохол и енергийни срещу Седмо
Защо,бе, Лиляно,, не в нарече новата сграда „Бъдеще“, ами се изчелопенчи и ти на английски да хортуваш? Не вярвам Сорос да е платил строежа, значи е българската държава. И това е училище в България!!! Позор!
Тази “докторка“ ЛилитУ още ли не са я пенсионирали? Аман от такива памперски!