
Роденият в Перник фитнес инструктор и бивша риалити звезда Николай Първанов–Китаеца, който впечатлява и със своята визия, говори разбираемо, открито и отговорно пред „Здраве с Телеграф” за най-честите грешки, които допускаме, и като експерт съветва как правилно да подходим, за да постигнем желаните резултати.
ГРЕШКИТЕ, КОИТО СЕ ДОПУСКАТ ПРИ ОТСЛАБВАНЕ
Не е нужно да се мъчите, за да отслабнете, просто трябва да давате на тялото си това, от което има нужда, и да се вслушвате в неговите сигнали. В това е уверен Ники Китаеца и уточнява, че специално при хората с наднормено тегло тичането не е препоръчително и дори може да е опасно.
„Знаеш какво се вижда във фитнесите. Масово явление е хора със сериозно наднормено тегло да тичат на пътеката до състояние, в което ти иде да ги съжалиш. Тичането е за спортистите, дори да сте с десетина килограма над нормата, то може да е опасно за вас и да доведе до увреждане на стави, хрущяли и сухожилия. Може да си помогнем просто с разходки и неща, които ни доставят удоволствие“, категоричен е експертът.

ТОНУС
„Тренировката трябва да е за тонус, а не за отслабване, няма такова нещо като „аз отивам да тренирам, за да отслабна“. Трябва да се тренира, за да се тонизираме. Да се раздвижи кръвта и тя да мине от петите до мозъка и обратно. Добре развитите и тонизирани мускули влияят на цялата имунна система, сърдечносъдовата система, подпомагат костната система… Тялото работи на много по-бързи обороти, метаболизмът ти е бърз и всичко вредно и излишно за организма веднага се изгаря. Това е нашата имунна система, това е нашето здраве. Когато я натрупаме, трябва да се научим как да боравим с нея, как да я слушаме, как да й даваме това, от което има нужда, за да функционира за нас. Хубаво е мозъкът и тялото да работят в синхрон. При повечето хора точно там идва разминаването, мозъкът работи срещу тялото и се попада в един кръговрат, в който хората се чудят какво да направят и започват да пробват режими и диети, които не са за тях“, твърди на базата на сериозния си опит фитнес инструкторът.

„Самият аз в момента спазвам много по-лек хранителен режим, отколкото преди 10 години, защото тялото ми е подготвено за това нещо. Трябва му съвсем малко, за да поддържа тази форма. Идеята е да се достигне едно такова ниво, в което мускулната маса да работи за теб“, признава Китаеца.

„Най-честите въпроси, които ми задават, са два. От жените е: Как да сваля по-бързо килограми?, а от мъжете: Как да кача по-бързо мускулна маса? Всеки бърза, иска много бързо да постигне резултати, без да си дава сметка колко години преди това е занемарявал себе си. Поставял е работа, лични ангажименти пред собственото си здравословно състояние. В един момент това се усеща като грешка и хората искат да го подобрят, но ако може – по най-бързия начин. Това обаче води до една много голяма грешка, защото бързите резултати – както за мускулна маса, така и за отслабване, не са трайни. Бързите резултати са за даден вид професионалисти в някои спортове, които трябва за някакъв период от време да достигнат своята най-добра форма. За тях – да. Но ние говорим за обикновените хора, които просто искаме да сме здрави и да изглеждаме добре. За да има трайно, качествено и щадящо нашето здраве сваляне на килограми или покачване на мускулна маса, се изисква време“, коментира още специалистът.
СРОКОВЕ
„Сроковете, при които може да видим резултат, зависят от това – от каква позиция започваме и какви цели сме си поставили. Може да кажем, че за 3 и 6 месеца може да се постигне резултат, от който да сме удовлетворени. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се изградят правилни навици. Докато сме мотивирани, трябва да съумеем да изградим навици и да станем много по-дисциплинирани. Това ще ни преведе през трудната част, когато започнем да губим мотивация. Там ключови са дисциплината и постоянството. Постигнем ли ги, всичко се случва много бързо. След това виждаме резултат, който ни връща мотивацията, защото ни носи удовлетворение.
Уточнявам, че по време на самия процес има неизбежни моменти, в които ние ще се демотивираме, ще се гледаме в огледалото и ще си казваме: Добре де, ама аз не виждам разлика. Обаче разлика реално има, но когато се гледаш всеки ден в огледалото или се мериш на кантара и виждаш едни и същи цифри, ти не я усещаш. Това обаче не значи, че ти не се подобряваш и не се прибираш и стягаш като телосложение“.
СМИСЪЛ
„Дисциплината е в това, че не трябва да се отказваме и че трябва да покажем на тялото си, че вярваме в това, което правим. После тялото се отблагодарява и започваш да изглеждаш по начина, по който ти искаш. Победата е да превърнем целия този процес в осъзнато избран начин на живот. В това е смисълът. Другото е да се ползват диети и режими, които копираме от някой друг, да се задоволяваме с малки временни резултати и постижения, които след това губим. Не може да спазваш режима, който е предназначен за някой друг. Всеки трябва да намери своята си храна. В сезона, в който живеем, всеки трябва да види кое е най-добро за него. Това се получава по метода проба-грешка, със съвети, с опит, интуиция… Единственият начин е да се изградят правилни навици, които да се превърнат в начин на живот, и да се намери най-подходящата за организма храна“, категоричен е Китаеца.
ПОЧИВКА
„Много е важно да се почива и човек да си слуша тялото. Може да се тренира през ден, може да се почива през два дни на тренировки, но почивката е градивният елемент на мускулите. Тук също грешат хората, по време на тренировките разкъсваме влакната, а след това има нужда от възстановяване. Повечето хора, когато искат максимален и бърз ефект, натискат тялото с кардио, силови тренировки, които още повече стресират тялото и то се заключва. И ти си казваш – добре де, аз нито се храня много, тренирам много, а ефект няма“, отбелязва още Ники и признава, че самият той прави кардио само за да подпомага сърдечносъдовата си система.
„Хората трябва да разберат, че кардиото трябва да се използва като помощно средство за превенция спрямо заболявания на сърдечносъдовата система. Не трябва да ползват кардиото като уред за отслабване“, казва той.
В МЕНЮТО СИ НЯМАМ ЗАБРАНЕНИ НЕЩА
„Нямам забранени неща и абсолютно всичко си позволявам. Въпросът тук е, че никой не бива да дава съвети относно това какво той консумира. Аз мога да препоръчам на хората, като се събудят, да пият 250-300 милилитра вода с телесната им температура, за да промият чревната система. 30-40 минути след това да закусят и да има 4 часа, в които да не попада храна в стомаха и в нашата чревна система, за да може храносмилателният процес да почива през това време и чрез панкреаса да се образува стомашният сок, който е много важен за следващото хранене. След тези четири часа трябва да има други четири, в които да няма прехапвания и организмът да е спокоен. Това е идеята на функцията на тялото, да може да сме подготвили тялото“, съветва специалистът и добавя, че активността е с по час – час и половина в залата, но тогава, когато усещаме, че тялото е готово за тренировка.
КЪДЕ Е СЕГА?
Николай Първанов е претърпял тотална метаморфоза през последните години и днес се занимава професионално с мода. Последната една година той превърна страстта си към дрехите в свой бизнес. Днес Ники е собственик на успешен моден бранд и се развива като дизайнер. Всичко започнало съвсем случайно, когато собственичка на шивашко ателие го открива в интернет с предложение да му изпрати няколко от нейните мъжки модели, за да ги пробва и рекламира в интернет.
ТЕНИСКА
„Изпрати ми няколко неща, бях супер изненадан, когато ги получих. Защото тя никога не ме беше виждала на живо. Нещата, които ми изпрати, ми застанаха по такъв начин, че бяха буквално все едно ми е взимала мерки. Не само това, тя беше уцелила моя стил”, споделя той. Така му хрумва идеята, че може да направи своя собствена мъжка линия. Веднага й се обажда и й предлага да се видят, за да обсъдят неговата идея. Срещата се случва, а Ники е много щастлив, че ще превърне увлечението си в работа. Споделя, че винаги е харесвал да бъде облечен модерно и различно. „В днешно време начинът, по който изглеждаш, е важен”, споделя той. За съжаление за българските мъже изборът е ограничен, особено за тези с по-големи размери почти никога няма подходящи дрехи.
ТРИКО
В началото започва със спортни облекла. „По-скоро спортни екипи за ежедневието, не толкова за залата“, разказва Николай. Развиването на моден бранд у нас е трудно, особено за мъжете, така че процесът преминава през няколко етапа. В момента марката на Китаеца продава над 1000 модела месечно, а зад всяка една дреха стои много труд и сърце. „От плата, до кройката и ушиването има вложено качество, но и сърце”, споделя той и добавя, че именно това е формулата за успеха. В момента цялата палитра включва спортно-елегантни дрехи, дори официални, като прави размери до 6 пъти ХL. Вече има отворен един магазин, и то не къде да е, а в Австрия. Целта му за тази година е да успее да отвори магазини във всеки един голям град у нас.
ЗАКУСКА
Успоредно с модата Николай не е спирал да се занимава с професията си на нутриционист. Занимава се със здравословно хранене. „Отговарям за храната на много хора. Месечно изготвям менюто на над 1000 човека“, споделя Ники. Ежедневно прави индивидуални хранителни програми за хранене. „Всеки ми съобщава как се чувства след началото на режима. Аз правя плана с разнообразни менюта, но след това държим обратна връзка. По мобилно приложение аз следя как се отразява храненето на всеки един човек”, обяснява Китаеца. Казва, че чудото с отслабването се случва на масата, не в залата. В храненето смята, че универсалното правило за всички е да се залага на сезонните храни. Оттам нататък изборът на човек да спортува е индивидуален, и то е повече за тонус, отколкото за отслабване. „Ако трябва да съм честен, за мен специално фитнесът е повече за мъжете. Ние там се състезаваме – кой е по-як, кой е по-голям.
ХОРМОНИ
Жената във фитнеса мисля, че придобива едни така по-мъжки черти, това е така заради тежестта“, сподели Николай и добави, че той лично не си пада по-нацепени мацки. „Не би ме привлякла жена с преса и големи мускули. Какво ще правим с нея, ще си мерим мускулите ли?“, чуди се Ники. Според Ники и режимът на хранене за мъжете и жените трябва да е различен. „Най-основното нещо в менюто на жената или мъжа е закуската“. Препоръчва да не се изпуска. И пак да се залага на сезоните. През зимата е добре да хапнем топла закуска, ние така защитаваме тялото ни да се бори с температурата навън. „Ако е топло, ще направим студена закуска“, съветва Ники. И добавя, че храната е нашето гориво. „В днешно време хората правят една огромна грешка. Мислят от колко храна да се лишат, за да свалят. А не колко трябва да дадем, за да имаме гориво“, казва той.
25 ГОДИНИ ВАЕ ТЯЛО ВЪВ ФИТНЕСА
Макар и да изглежда като професионален бодибилдър, Ники споделя, че фитнесът му е само хоби. „Това е най-голямата ми страст. Вече 25 години съм в залата и е нещо, което няма с какво да заменя. Тренирам 4 пъти в седмицата по час и 10-15 минути. Аз вече съм на години все пак и се старая да си пазя тялото, не да го насилвам“, разказва той. За първи път влиза в залата, когато е в 11-и клас. Никога не му е минавало през главата да го превръща в професия, но пък спортът му е помагал да се справя със стреса. Няма свободно време, което да се чуди с какво да уплътни. От сутрин до вечер е в движение. „Аз дори не знам кога работя и кога почивам“, казва той. Все пак намира начин да разтоварва с пътувания. „Нямам любима дестинация. Вярвам, че всяко едно ново място е хубаво. Харесвам места с природа. Ето сега например магазинът ни е в един град в Австрия, Инсбрук. Намира се в планината, изцяло в полите на Алпите, уникално. И се превърна в мое любимо място“, казва той.
ИСКА ДА НАУЧИ СИНА СИ ДА УВАЖАВА ВЪЗРАСТНИТЕ
Синът на Николай е вече на 15 години. За разлика от баща си обаче той няма никакви интереси към спорта. „Като малък го записах на футбол, исках да видя дали ще се справи. След няколко тренировки попитах треньора му как е? Той ми отговори, че с много работа и постоянство ще стане. Така разбрах, че не става за това. Казах му, че спира с футбола, а той буквално ми благодари“, спомня си Николай. Двамата прекарват доста време заедно, макар и извън залата. „Говорим си за гаджета например. Той сега има приятелка от една година. Аз съм разведен официално с майка му – Виолета, от 5 години“, разказва той. Какъвто и да стане синът му, за него е важно да го научи на уважение и респект към по-възрастните.