Започна подготовката на първия в България вот за кметски наместници в слабо населените села в община Благоевград

Кой ще следи урната при вота за кметски наместници, кой може да гласува и как ще се броят гласовете се оказват трите най-важни въпроса за жителите на малките села в община Благоевград, които за първи път на 14 ноември заедно с вота за президент и парламент ще могат да посочат чрез анкети кого искат за свой кметски наместник. От началото на седмицата обиколки по график във всички села, ръководени от наместници, стартираха секретарят на общината Дейвид Арабаджиев и директорът на дирекция „Информационно и административно обслужване“ Бойко Начев, а целта е да се уведомят хората за шанса, който имат, и да се коментират подробности около технологията за провеждане на избора.

Както „Струма“ писа, заради недоволство в няколко села и депозиране на подписки до общината кметът на Благоевград Илко Стоянов реши да се вслуша в гласа на местното население при назначаването на наместници, вместо да упражни правото, дадено му от закона, еднолично да ги определи.

В залата за събрания и танци на приземния етаж на сградата на детската градина се събраха миналата вечер двайсетина жители на с. Зелен дол за срещата с кметските пратеници. Припомняме, че селото реагира остро на намерението на кмета Илко Стоянов в началото на август да смени управника им Александър Мановски-младши и да върне предшественика му, пенсионирания полицай Ангел Младенов. След декларираната готовност за гражданско неподчинение на болшинството зелендолци на поста бе оставен Мановски.

Към 18.30 ч. Д. Арабаджиев и Б. Начев пристигнаха, а хората ги чакаха на поляната пред салона. Без да губят време, двамата кметски пратеници обясниха регламента.

„Срокът за подаване на заявления за кандидатиране за кметското място е до петък, 5 ноември, включително“, информира Б. Начев и провокира първата реакция от залата: „Ако няма повече от 1 кандидат, значи избор няма да има, нали?“.

„Да“ бе отговорът на Дейвид Арабаджиев. „Има населени места с по 3-4 кандидатури, но там, където няма конкуренция, няма смисъл да се провежда вот. Той ще е под формата на анкета. В преддверието или в съседно помещение ще поставим урна, а човек от общината ще проверява дали гласуващите имат адресна регистрация в селото“.

„Има ли изискване за постоянен и настоящ адрес към кандидатите за кметски наместници?“, попитаха от залата и още няколко от присъстващите се включиха с мнение, че е най-добре да се постави условие претендентът за наместник да е местен човек, който познава хората и проблемите им и винаги е на разположение – не само в работното му време от 8 до 17 ч., но и вечер, и през почивните дни.

„За момента такова условие няма, но ще го коментираме с кмета дали да се добави”, обеща Арабаджиев.

„Това е нашето момче, млад е и работи за селото“, посочи Стефан Марков, бивш кмет на Зелен дол, към Ал. Мановски-младши. Той пък от импровизираната трибуна, където бе с представителите на общинския кмет, каза: „На 14 ноември ще се види реалността“.

Присъстващите не пропуснаха да попитат има ли и други кандидати, подали заявление за мястото, частично се успокоиха, като разбраха, че май няма, но настояха всяка седмица да бъдат информирани дали Мановски ще има конкуренция.

„Кметът Стоянов иска хората, които сте пряко заинтересовани, да имате възможност да направите своя избор. Няма друга община в България, в която това нещо да е правено и предстоящото анкетиране ще е проверка дали тази промяна е удачна като вариант за малките населени места“, отбеляза Дейвид Арабаджиев, а Бойко Начев допълни: „Важно е изборът да е честен и да сте доволни“.

„Издържан ли е този вот законово, да не почне после някой да обжалва?“, сети се да пита за възможни усложнения Стефан Марков.

„Това е анкета, с която изразявате предпочитанията си пред общинския кмет Стоянов. Не става дума за референдум, резултатите от който да могат да се обжалват“, обясни Бойко Начев.

„А кой ще брои анкетите или бюлетините?“, реагираха отново от залата. „Представител на общината ще има. Може да има и хора от селото, представители на всеки от кандидатите да присъстват на преброяването. Основната идея на кмета Стоянов е да назначи за наместници хора, предпочитани от местното население, а не да ви бъде спуснат или наложен човек, когото не искате“, уточни Дейвид Арабаджиев и допълни: „Ако се види, че този вариант работи, може да го приложат и в други общини“.

„Жестът е много добър”, „За първи път се случва и го приемаме с благодарност, защото най-после един кмет иска да чуе мнението на хората“, „Мислим, че с подписката, която направихме, друг кандидат за наместник няма да се появи. А и Камбитов го няма да ни изпрати някого…“, одобрително реагира залата.


Хората от Горно Хърсово се притесниха дали урната за гласуване за наместник ще е под непрестанен надзор, за да няма манипулации

Статистиката към вчерашна дата сочи, че в Зелен дол 192-ма са жителите с постоянен адрес, а 30 са с настоящ.

Възможността до 14 ноември да се регистрират неограничен брой жители с временен адрес и право на глас притесни сериозно жителите на Горно Хърсово по време на аналогично събрание ден по-рано в кметството. 20-ина души се отзоваха на поканата на общината за разяснителната кампания за предстоящия вот-анкета за управник.


Наместникът Иван Николов (на трибуната) и Б. Начев

„Ще се спази ли изискването право на глас да имат само жителите с 6 м. уседналост?“, попита бившият наместник Иван Митов, заменен през лятото от Иван Николов, а категоричният отговор на административния директор в общината Б. Начев бе утвърдителното „Да, категорично“.

„Не знам защо е това напрежение и интриги срещу мен, вярно, че навърших 72 г., но съм с огромен опит, защото съм бил наместник не само на Хърсово, но и на Делвино, на Бистрица, на Зелен дол…“, коментира атаките срещу него Иван Николов. Той бе категоричен, че на никого в селото не е отказал помощ, която е по силите и възможностите му, и е съдействал за благоустрояването на Г. Хърсово.

„Големият проблем е липсата на електричество в махала Акациите, хората го поставиха и на тази среща в понеделник“, обясни Николов и отбеляза: „Нападат ме 4-5 души, но те не са всичките жители на селото, а и те нямат основание, защото съм им помагал в годините, но има една приказка: „Няма ненаказано добро“, добави той.

Официалната справка за броя на жителите на Горно Хърсово е, че са 594 души. „Болшинството са македонци, които само са регистрирани тук. Реалните жители са 40 с постоянен адрес и 73 с настоящ, общо 113“, каза Николов. „Всеки от тях, който желае да гласува и има недвижим имот – къща или разрешение за строеж, е добре дошъл в изборния ден. Хората с настоящ адрес до 30 октомври трябва да подадат заявление, че искат да упражнят правото си на вот в кметството в Горно Хърсово. Ако не го направят, ще трябва да гласуват по постоянен адрес. Кандидатирам се, защото чувствам, че мога. Ако дойде по-млад и кадърен, лично ще го науча на всичко, което знам, и ще се оттегля, но не приемам да ме нападат хора, които на чашка са готови на всичко“, заяви наместникът Иван Николов.

Справка от общината показа, че подадените до вчера заявления за кандидатиране за кметски наместник в Горно Хърсово са 3. Също толкова са и кандидатите за наместник на селата Бучино и Лисия. По 1 заявление е подадено за кандидатиране за Зелен дол, Делвино и Мощанец.

Заплатата на кметските наместници в община Благоевград допреди половин година бе малко над минималната, но след вдигане на възнагражденията на избираемите кметове на кметства бе увеличено и това на наместниците, които в момента получават 990 лв. на месец.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *