Кампания 2025: От РУО раздадоха материалите за матурите и НВО в 4 клас с указания директорите да поканят по трима родители на изпитите…

Учителите квестори ще поставят знака „z“ на празните места под всяка от задачите на четвъртокласниците

Директорите на училища от областта, обучаващи четвъртокласници и дванадесетокласници, получиха материалите за предстоящите държавни зрелостни изпити и националното външно оценяване в 4 клас. Това се случи в края на изминалата работна седмици, когато по предварително изготвен график школските шефове идваха във физкултурния салон на благоевградското 5 СУ и там срещу подпис и печат взеха предварително преброените спрямо броя на учениците и сортирани по училища, общини, малки и големи, бели, кафяви пликове…

От двете областни комисии – тази за провеждане на НВО в 4 клас с председател старши-експертът по начално образование Анета Марянска и ДЗИ с председател старши-експертът по природни науки Анета Стоянова, бяха създали необходимата организация и целият процес по предаването на пликовете, включително и поставянето им в кашони /за големите училища/, траеше не повече от няколко минути.

Впечатление направи, че във физкултурния салон дойдоха двама униформени служители на ОД на МВР. Те разговаряха с Анета Стоянова, за да се направи необходимата стиковка, тъй като провеждането на матурите е свързано и със засилено полицейско присъствие в районите на училищата.

Друго, което направи впечатление, е, че, получавайки купчините пликовете, някои от директорите отиваха настрани и чинно преброяваха и сортираха, очевидни по изпитни зали, предадените им материали.

Че всички трябва да са концентрирани и внимателни по отношение на предстоящите кампании, бе посочено нееднократно на проведеното миналия месец работно съвещание между директорите на училища и експерти от Регионалното управление на образованието, начело с началника Ивайло Златанов. Тогава, като отделен панел в програмата, на директорите бе направен инструктаж за национални външно оценявания /НВО/ в 4, 7, 10 клас и държавните зрелостни изпит /ДЗИ/ в 12 клас.

„Независимо от опита и рутината, които сме натрупали през годините, не трябва да губим концентрация, защото тези кампании показват усилията, работата в определен етап, степен и в края на обучението в 12-ти клас“, обърна се към директорите началникът на отдел ОМДК /”Организационно методическа дейност и контрол”/ в РУО Методи Попов и започна с НВО, 4 клас.

Изпитите по български език и литература и по математика са съответно на 03.06. и 04.06. от 10 часа и ще се проведат в 89 училища на територията на областта с подлежащи 2782-ма четвъртокласници. Продължителността на двете изпитвания е 60 минути и 30 минути допълнително за деца със специални образователни потребности.

„Новото и различното е, че по български език отпада текстът под диктовка. Тоест, това умение за създаване на текст под диктовка се заменя със задача за редактиране. Тя е една и носи съответно 22 точки“, посочи М. Попов. Задачите включени във формата на НВО по БЕЛ са общо 25 /литературни, езикови, речева с творчески характер/, максималният брой точки е 100.

По отношение на математиката няма промяна – задачите са 25 /с избираем отговор, с кратък свободен отговор, с разширен свободен отговор и задача с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия/,максималният брой на генерираните точки също е 100.

Що са касае до организацията сред задълженията на директорите е да извършат проверка на разпределението на квесторите един ден преди изпита.

„И тук ще отворя една скоба. Всяка година намалява броят на квесторите, които подавате. Но тези кампании, уважаеми колеги, са на всички нас и всички имаме отговорност – ние, като регионална структура, вие – като директори, учители в училищата на територията на областта”, заяви началникът на отдел ОМДК и уточни, че замяната /подмяната/ на квестор/и непосредствено преди изпит се осъществява със заповед на директора на съответното училище, тъй като началникът на РУО вече е издал заповед и няма как тя да бъде променяна в последния момент.

С оглед на конфиденциалността квесторите учители трябва да бъдат уведомени за разпределението си по зали в дена на изпита по време на инструктажа, но не и по-рано. Съгласно правилата за информационна сигурност директорите изтеглят от електронната система и предоставят на председателя на училищната комисия за организиране и провеждане на НВО засекретения файл с изпитния тест. За всички национални външни оценявания и държавните зрелостни изпити изтеглянето и предоставянето се осъществява в зала с осигурено видеонаблюдение. Паролата за разсекретяването на изпитния тест се оповестява не по-рано от 15 минути преди началото на изпитите, а достъпността до сървъра е не-по рано от 30 минути преди старта. М. Попов сподели, че този срок не винаги се спазва, поради „външни причини“. Така например миналата година е имало случаи с прекъсване на електрическото захранване в няколко общини. С общи усилия – от страна на РУО и училищата, се е излязло от ситуациите и не е допуснато притеснение сред учениците. „Нека да имаме пряка връзка и координация. Ние ще поемем нашата отговорност и ще уведомим електроразпределителното дружество, което трябва да гарантира електрозахранването. Имаме преки връзки с хората, които отговарят за това. Молбата ни е вие също – чрез местната изпълнителна власт, ресурсите, контактите си, да се подсигурите и да обърнете внимание, че в дните на провеждане на НВО и ДЗИ е по-здравословно да не се случват дейности, които могат да бъдат отложени, предприети в друг момент, ден. Знаете до колко сериозни последствия може да доведе едно спиране на електрозахранването“, каза на директорите М. Попов и продължи с инструкциите.

Така до 15 минути от началото на изпита в електронна система следва да се отрази броят на явилите се/отсъстващите. Важно е да се знае и че размножаването на изпитните материали трябва да бъде едностранно. Това се налага заради твърдения, коментари, че в условията на по-особени състояния или стрес /както някои го определяли/, учениците пропускали гърба на листовете. За всички изпити от НВО и ДЗИ размножените изпитни материали трябва да са равни на броя на явилите се ученици.

Нов момент при организацията и самото провеждане на Националното външно оценяване в 4 клас, е, че вече не квесторите, а самите ученици ще вписват в индивидуалните бланки трите си имена и входящия номер.

„Нека това да стане под наблюдението на квесторите. И ако имат усещането, че някой ученик изпитва затруднения, е по- добре те да напишат имената с черен химикал, за да не се налага замяна на изпитен комплект“, уточни началникът на отдел ОМДК.

Друга новост е, че при приемането на изпитните работи, квесторите по залата ще поставя знак „z“ в индивидуалната бланка за отговори след края на написания от ученика текст на решението към всяка задача, както и под задачите, върху които ученикът не е работил. Или при всяка задача, където има свободно място, следва квесторът да постави „z”.

Друг важен момент, макар и да не е новост, е, че всички работни места трябва са разчистени от излишни неща. На камерите да се вижда цялата зала, включително в обхвата на видеонаблюдението да са и квесторите, за да може да се докаже, че е гарантирана в максимална степен независима и самостоятелна изява на учениците.

Задължителната за всички зрелостници матура по български език и литература е на 21 май / сряда/ от 8:30. На 23 май също от 8:30 е втората матура по предмет по избор от профилиращата подготовка, както и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация (в частта му по теория на професията). 

Рекапитулацията показва, че заявления за допускане до ДЗИ по БЕЛ са подали 2784-ма зрелостници, което е със 135-има повече от миналата година. На втория държавен зрелостен изпит искат да се явят 1482-ма дванадесетокласници. Като втора матура по профил най-предпочитан е английският език – ниво В2, с подадени 422 заявления. Съответно за ниво В1 желание са изразили 169-ма дванадесетокласници и 140 за ниво В 1.1. Или общо 731 зрелостници /точно колкото и миналата година/ разчитат на знанията си по английски език. На фона на това, другите чужди езици направо „бледнеят“. Така например за немски език, ниво В2, са подадени 8 заявления, за френски и испански има по един желаещ, за руски език – 5-ма.

След английския, другата най-желана матура е тази по география и икономика с 256 заявления, следвана от философията със 131, биология и здравно образование – 93, история и цивилизации – 58.

Не голям, но донякъде „устойчив“ е интересът към математиката. Преди да се въведе като матура от профилиращата подготовка, на изпита по математиката се явяваха средно по 140 дванадесетокласници. С настъпването на промените и съответно увеличаване нивото на сложност, броят на желаещите рязко падна и варира от 56-има до 73-ма, като за сесията май-юни знанията си искат да покажат 69-има зрелостници, което все пак е с 9 повече от м.г. А иначе в общо 16 училища в областта математиката се изучава като профилиращ предмет.

Истински антирекорд държи физиката със само един зрелостник, избрал предмета за втора матура. Химията с общо 9-има престрашили се, информатиката с 11.

Припомняме, че в съответствие с профилиращата подготовка във втори гимназиален етап, преди три години бяха въведени и матури по предметите информационни технологии, музика, изобразително изкуство, предприемачество. На първата по рода си матура по информационни технологии се явиха 47 абитуриенти, които постигнаха среден успех от 2,97. За м.г. желаещите по ИТ бяха 24, сега са 27. Предприемачество, като втори ДЗИ, искат да положат 33-ма зрелостници, при 17 за учебната 2023/24 г. Желание за матура по изобразително изкуство и по музика са изразили съответно 29 и 18 дванадесетокласници.

„При направеното сравнение на избора на зрелостниците за тази и предходната година, се забелязва тенденция английският език да бъде най-предпочитан за втори ДЗИ, следван от география и философия. Съответно намалява броят на желаещите за държавен зрелостен изпит по биология, информатика и информационни технологии, но пък се увеличава броят на заявилите учебните предмети предприемачество, математика, изобразително изкуство“, констатира старши-експертът по анализ и обработка на информацията в РУО Марина Войнова, която представи пред директорите презентацията за държавните зрелостни изпити.

Най-голям брой предмети, общо 12 за втора матура, са избрали дванадесетокласниците на Профилираната гимназия в Сандански, следвания от ПМГ – Благоевград, където абитуриентите ще се явят на матури по 10 предмета, и ПМГ – Гоце Делчев с 8 предмета.

Образно казано, „букет от матури“ има и при зрелостниците на Профилираната гимназия в Петрич и НХГ – Благоевград.

Що са касае до задължителния изпит за придобиване степен на професионална квалификация /полаган като втора матура от завършващите професионални гимназии/ паралелки, заявленията са 1266, което е със 170 повече от м. г. На допълнително ДЗИ /по желание/ искат да се явят 90 зрелостници, като от тях 15 са предмет от профилиращата подготовка и 75 по общообразователната.

Новото и различното е, че тази година при подаването на заявленията, от МОН са отпуснали допълнителен 10-дневен срок, в който зрелостниците са имали възможност да преосмислят направен избор на предмет и да заложат на изпит по математика за целите на кандидатстването си. „При нас имаше подадени две такива заявления“, обобщи М. Войнова.

Във връзка с организацията бе посочено, че ДЗИ по БЕЛ ще се проведе в 48 училища, в 217 зали. Втората матура ще е в 28 училища с осигурени 150 зали и допълнителните са – в 15 училища и 37 зали. До 17 часа в деня преди изпита директорите трябва да изпратят доклад до началника на РУО за готовността на училището за провеждане на ДЗИ.

Сред важните акценти в правилата за информационна сигурност са, че квесторите трябва да са по училищата, където са разпределени, не по-късно от 60 минути преди началото на изпита, а зрелостниците – не по-късно от 30 минути. Също така училищата трябва да имат алтернативен интернет, часовници в изпитните зали, резервни варианти при отказали принтери, ксерокси, обособено място за мобилни телефони, стриктен инструктаж на квестори…

„Важното е и че квесторите не трябва да разделят идентификационната бланка от листа за отговори. Обърнете им внимание“, каза на директорите М. Войнова.

При провеждането на ДЗИ имат право да присъстват до трима представители на родителите, които са само наблюдатели, без да имат достъп до изпитните материали и зали.

„Знаете, че ние апелираме вие да направите необходимото за това да има присъствие на родители от началото до края на изпита. И това се отнася не само за ДЗИ, но и за държавните изпити за придобиване степен на професионална квалификация. Този текст, елемент „може да сприсъства“, приемете го като задължителен елемент. Родителите да наблюдават процеса, за да се гарантира и чрез тях, че ние сме направили необходимото за прозрачност и в същото време конфиденциалност по отношение на нещата такива, каквито трябва да са“, подчерта М. Попов.

На финала на инструктажа началникът на отдел ОМДК пожела успех на учениците и на участниците във всички кампании и изтъкна, че всеки един изпит от НВО, ДЗИ трябва да е свързан с концентрация и отговорност, защото независимата и самостоятелната изява на учениците и възможността те да демонстрират своите знания и компетентности в условията на безпристрастност и равнопоставеност е доказателство за добре свършена работа.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *