
Чисто нов 3D принтер, стереоскопичен лаптоп, очила за виртуална реалност… са част от новите технологии, с които е дооборудван СТЕМ центърът на Катедрата по химия към Природо-математическия факултет на Югозападния университет в Благоевград. За новите придобивки и тяхното приложение разказаха преподавателите гл. ас. д-р Дамяна Грънчарова и ас. Александра Тенчева.
С 3D се изработват изделия, които първо се програмират. След визуализирането на молекулата се използва термопластичната суровина, наречена филамент, и чрез висококачествените нишки се принтират химични формули, органични съединения…
„Самият подход е интердисциплинарен и правим връзка между информационни технологии, компютърно моделиране, математика и химия“, обясни гл. ас. д-р Д. Грънчарова и допълни, че студентите се справят много добре и чрез креативност надграждат знанията и уменията си.
Другата нова придобивка zSpaceR е технология, представляваща стереоскопичен лаптоп, като различните молекули, формули, съединения, органи от човешкото тяло /тъй като СТЕМ центърът е и по биология/… се визуализират чрез 3D холограми.
„Чрез очилата за виртуална реалност се потапяме в лаборатория, където се правят опити. Тук акцентираме на качествени реакции, които са по-сложни, по-опасни за изпълнение. Студентите спокойно могат да правят химични опити, без да се притесняват, че нещо може да се счупи или да се случи“, обясниха преподавателите и допълниха, че очилата са изключително подходящи за училища, които не разполагат с лаборатории по химия.
Безспорно достижение за химиците на ЮЗУ са и т.нар. сензори за проектобазирано обучение. Чрез тях могат да се поставят изследователски задачи и да се правят замервания, анализи на нивата на въглеродния диоксид в атмосферата, степента на замърсеност на въздуха… Има и сензори за изследване на нитратите в почвата, в плодовете и зеленчуците, температурата, концентрацията на алкохол в човешкия организъм…


Лабораторията и цялостното оборудване се ползват от бакалаврите, магистрите, докторантите на Катедрата по химия, а също така и от обучаващите се в СДК /следдипломна квалификация/ за учители по химия, човекът и природата и биология. От началото на тази учебна година е въведена и нова избираема дисциплина – „Иновативни СТЕМ методи в обучението по природни науки“, която се радва на засилен интерес от страна на студентите.
„Имайки предвид, че във всички училища в страната предстои да бъдат изградени СТЕМ центрове, то нашата цел и идея е студентите да бъдат подготвени, да влязат и да могат да провеждат ефективен образователен процес в СТЕМ центровете“, посочиха гл. ас. Грънчарова и ас. Тенчева.
Именно за да са в помощ на колегите си от средното образование, от Катедрата по химия подготвят първия по рода си майсторски клас в страната. Той ще се проведе на 27 февруари, като ще участват учители по природни науки от областта и гости, а обучението ще води гл.ас. Д. Грънчарова, чиято научна работа обхваща съвременни подходи в преподаването на химия и физика, интегриране на STEM методи в обучението, както и използването на интерактивни технологии в химичната лаборатория.
За да обменят опит, идеи и образно казано „за да сверят часовниците си“, през тази седмица екип от Природо-математическия факултет ще вземе участие в престижна международна конференция за жените в СТЕМ, която ще се проведе в столицата на Узбекистан – Ташкент.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА