
Кметът на община Гърмен Феим Иса официално си намали заплатата. На последната за годината сесия съветниците одобриха предложението му вместо 2420 лв. от 1 януари 2020 г. той да получава точно 2000 лв.
Това е първият случай в историята на ОбС – Гърмен, в който съветниците гласуват не увеличение, а намаление на кметско възнаграждения. Според новоизбрания кмет Ф. Иса искането му за по-ниско лично възнаграждение било резултат от недоброто финансово състояние на общината.
Намаляването на заплатата бе гласувано от съветниците, но предложението на съпартийците му в местния парламент – съветниците от ДПС, всички да се откажат от получаване на месечно възнаграждение в полза на таксите за децата в детските градини на общината, не мина. Според вносителите това ще бъде една от мерките за задържане на младите хора в общината и справяне със засилващия се демографски проблем. Колегите им от останалите политически сили обаче обявиха вносителите за популисти, искащи на техен гръб да си изпълнят предизборните обещания, и след като поискаха, но не получиха икономическа обосновка колко точно пари са нужни за безплатните детски градини на децата от Гърмен, мнозинството гласува „против“ и си спаси възнагражденията.
Междувременно 2 месеца след встъпването му в длъжност срещу Иса се оформя сериозна опозиция в местния ОбС. Първия тревожен сигнал в действията на кмета опозицията видя в предложението му общината да участва с дялово участие в частно ЕООД, което да бъде натоварено със сметосъбирането. Съветниците и до момента не знаят никакви подробности – ще има ли към ангажиментите по боклука и озеленяване, каква точно ще е апортната вноска на общината, кой ще им е партньор, как ще бъдат разпределяни ангажиментите на двамата съдружници и евентуално – печалбите, както и защо общината не създаде сама свое общинско дружество за извършване на тези дейности, които в цялата страна са на печалба.
Още по-голям смут сред съветниците предизвика подписът на Иса под 2 решения за смяна статута на 2 терена в общината, които в момента са ливади – частна общинска собственост. Единият е в местността Ормана в Гърмен, голяма част от него е в рамките на „Натура 2000”, освен това от години се стопанисва незаконно от „Билдинг къмпани“ ЕООД с регистрация в с. Дъбница, която има в района пресевна. Още миналата година РИОСВ – Благоевград констатира, че площадката за инертни материали е в противоречие със законовите изисквания точно по отношение статута на земята. Заетата площ от около 50 дка, разположена изцяло в имот № 000229, землище на с. Гърмен, е с начин на трайно ползване „пасище, мера, общинска публична собственост”, а единствената връзка на този терен с „Билдинг къмпани“ е съседен имот, който е собственост на фирмата. Само заради тази обща имотна граница от години дружеството ползва неправомерно общинска земеделска земя за частни неземеделски нужди, а миналата година получи и наказателно постановление за това обсебване на чуждата територия. Сега частниците се надяват съветниците да гласуват предложението на кмета Иса 50-те дка общински ливади да бъдат преотредени в селскостопански терен, за да могат да си узаконят пресевната.
Другото странно предложение на Иса касае терен в родното му с. Рибново, на което той беше кмет до избирането му за общински градоначалник тази есен. Тук той е предложил преотреждането да стане от „нива“ в „друг селскостопански терен“, като при това си признал, че на мястото има незаконни къщи и е добре те да бъдат узаконени. Съветниците, които още си спомнят драмата отпреди няколко години с незаконния кв. „Кремиковци” в с. Марчево, към момента категорично отказват да одобрят двете предложения на новия кмет.
ВАНЯ СИМЕОНОВА