
Какви са възможностите на Министерството на образованието да подкрепи финансово и институционално Колежа по туризъм в Благоевград при обучението на хора със зрителни увреждания и в неравностойно положение е въпросът, депозиран при министъра на образованието Красимир Вълчев от благоевградската депутатка от „ДПС-Ново начало” Фатима Йълдъс и колегата й съпартиец от Кюстендил Николай Златарски.
„Академичният съвет на Колежа по туризъм в Благоевград взе решение да стане базово висше училище за обучение на хора със зрителни увреждания и хора в неравностойно положение. Към този момент такива студенти се обучават или напълно безплатно, или с намалена наполовина такса. Колежът има сключени договори с териториалните им организации в Благоевград, Симитли, Сандански, Петрич, Гоце Делчев, Кюстендил и Дупница. След получената институционална акредитация за срок от 6 години от НАОА /Националната агенция за оценяване и акредитация/ на 27.02.2025 г. за обучение по бизнес администрация, организация и управление на хотели и ресторанти и организация и управление на туристическото обслужване, студентите получават образователно-квалификационна степен „Професионален бакалавър“.



Подкрепата на това решение ще създаде нови възможности и ще осигури още по-благоприятни условия за приобщаване и професионална реализация на хора със зрителни увреждания и в неравностойно положение“, се казва в питането на двамата депутати.
Съгласно глава девета на Правилника за организацията и дейността на НС министърът е длъжен да даде отговор до 7 дни след постъпването на въпроса в канцеларията, което в случая е станало на 16 април. Затова се очаква този петък по време на парламентарния контрол да стане ясно ще застане ли държавата зад искането на Колежа по туризъм да стане базово висше учебно заведение за хора с увредено зрение и в неравностойно положение, и евентуално да поеме цялото или поне част от обучението им. В учебното заведение семестриалната такса е 550 и 650 лв. в зависимост от избраната специалност.
Вчера ректорът на колежа проф. д-р Васил Жечев разбра от „Струма“ за депутатския въпрос и побърза да уточни, че незрящите ще продължат да бъдат обучавани безплатно, както досега. „До момента сме обучили 7 такива студенти“, уточни Жечев, който обикновено поема финансово и магистърските им програми съгласно сключения договор за сътрудничество с ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград. Според него трите специалности са изключително подходящи за хора с нарушено зрение и предвид хроничния недостиг на кадри в туризма, са една отлична възможност за професионалната им реализация.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Алкохоликът Жечев иначе добре се ориентира в конюнктурата – преди бе до Батето, сол-ташак на “ректорите“ на ЮЗУ-то, сега цунка дирника на Шиши. А иначе е несменяем – я “ректор“, каквато длъжност в колежите по закон няма (там са “директори“!), я “президент“, остана само и астронавт да се произведе. А и произведе сума ти “професори“, които пак се набутаха в ПУЦ-а ЮЗУ…
Бадява дадоха сградата на Първо основно училище на тоя частен „колеж“. Дори сайтът не им работи, защото веднага ще разберете кои и колко са „студентите и преподавателите“.Аз там съм виждал понякога 3-4 да пият кафе с цигара до оградата. От него полза има единствено Жечев. Разбира се, няколко човека ще се „хабилитират“, което си е полза за…тях. А студенти няма и няма да има. Там едни млади хпора си плащат, за да получат документ за образование. Нещо такова направиха и в Перник.