
Хидроложки доклад, който да прецени подходящо ли е разширението на гробищния парк в Якоруда в старото речно корито на Места, разпореди вчера областният управител Валери Сарандев. Докладът трябва да е готов до следващата сряда заедно със становища на РИОСВ и БДЗБР, след което ресорните институции трябва да решат окончателно проблема, който тлее от 3 г.
Той възникна през април 2019 г., след като местният ОбС гласува няколко терена за разширяване на гробищния парк в посока къщи и цехове на якорудчани, а местните скочиха, че под тях е блато и при първия по-сериозен дъжд труповете може да изплуват. Само преди няколко дни проблемът отново назря, след като кметът Нуредин Кафелов прати багери да започнат изравняване на терена и отдолу бликнала вода.

Във вторник багер на фирма „Строител“ стигна до оградата на дърводелския цех на Алиш Сали и окончателно взривил напрежението, защото Сали излязъл пред тежката машина в опит да опази оградата си и спря временно работата й.
„За последните 3 години съм написал десетки жалби до РДНСК, РИОСВ, до областната управа, до МРРБ, на президента писах 3 пъти, в прокуратурата съм се жалил, никой не иска да предприеме нищо”, разказа емоционално Сали, преди вчера отново да хукне към София в опит да спре разширяването на гробищния парк до цеха си. „Това е фабрика на 18 години, правил съм я по САПАРД, 40 души работят в нея, и сега трябва да затворя всичко и да освободя хората. Кафелов иска да бутне оградата ми, която е 300 метра, и ми струва 100 000 лв., и да започне да дълбае гробове в двора ми. Опитва се с документи да изкара, че старото корито е зелена ивица, но това е блато, машините дълбаят и отдолу излиза вода, това ли е мястото да се заравят трупове? За държавните институции мога да си обясня защо мълчат, но не ми е ясно защо и ходжата не се намесва. За оградата на цеха ми вече спечелих едно дело срещу Кафелов, но това явно въобще не го трогва. Багерите на общинската фирма вече разрушиха асфалта до имота ми, асфалт, който сам съм полагал, и сега остава само да влязат в двора. При първия дъжд реката буквално ще отнесе гробовете и ще станем свидетели на истински ужас, а аз не мога да карам хората си да работят в такава обстановка и затова ще ги освободя. Човек на години съм, имам 3-ма внуци и искам да живея спокойно, но явно в Якоруда това е напълно невъзможно“.
Проблемът е, че старото гробище вече е изпълнило капацитета си и няма къде да бъдат погребвани хората, обясниха общински съветници. Гробището се ползва и от християни, и от мюсюлмани, но се запълва значително по-бързо от християнските гробищни паркове в страната заради мюсюлманската религия, която позволява един гроб да се ползва само от 1 човек, а не като при християните, които на 8 г. могат да вадят костите на покойниците и да слагат нови ковчези.
Според Сарандев, който вчера сутринта извика в кабинета си представители на ресорните институции и на община Якоруда, кметът Н. Кафелов не дошъл, защото бил болен от коронавирус, а вместо него се появила заместник-кметица и главният архитект на общината Ангел Мунев. Сарандев се надява Кафелов да оздравее до следващата сряда, за да присъства на новата среща, която трябва да сложи точка на якорудския проблем.
ВАНЯ СИМЕОНОВА