
Община Гърмен реши да създаде общинско мегапредприятие, което ще стопанисва стотици общински терени на територията на общината, гробищни паркове, археологически паметници, исторически паркове, тракийски светилища и др., и ще се грижи буквално за всичко: от прането в обществената пералня, през асфалтирането на улиците до дератизацията на мазета и шахти.
Регистрирането на Общинско предприятие „Никополис 2020“ бе гласувано на последната сесия, но едва ли някой от общинските съветници е успял да изчете цялата му дейност, която е изредена на няколко страници със ситен шрифт.
Негова задача ще е и стопанисването и управляването на античен град Никополис ад Нестум, който е археологически и архитектурен паметник, разпрострян върху 14 км площ, ще се грижи за ландшафтно-исторически парк „Градище“ с праисторическо тракийско светилище в с. Долно Дряново, Туристическия информационен център в с. Огняново и недвижимите имоти за настаняване и спа процедури, които са общинска собственост. Предприятието ще стопанисва още Долни и Горни минерални бани и хотелската част към тях, минералните извори „Долно миро“ и „Горно миро“ и прилежащите им басейни и сгради.
Задача на „Никополис 2020“ са още стопанисване и управление на горите от общинския поземлен фонд, изпълнение на горскостопанските планове, опазване на общинските гори от вредители и хора, залесяване, провеждане на сечи, защита срещу ерозия и порои.
Извън това предприятието ще води регистър на пчелните семейства в общината, ще организира извършването на перални и други услуги на общински, социални, здравни заведения, фирми и граждани, и какво ли още не.
Само приложението, в което са описани общинските имоти, които ще влязат в актива на суперпредприятието, е с няколкостотин позиции.
За цялата тази всеобхватна дейност вносителят на идеята за предприятието – кметът на общината Феим Иса, е предвидил персонал от 55 души.
В администрацията ще бъдат назначени директор, 3-ма строителни работници и 1 домакин. 15 души – касиери, камериери и охрана, ще са заети в баните, на 5-има ще бъде поверена обществената пералня /3-ма перачи и по 1 гладач и 1 пакетировач, като последните нямат право да се разболяват или излизат в отпуск/, ще има и 9 души охрана. Със задачите, свързани с чистотата и поддръжката на парковете и зелените площи, залесяването и др. в цялата община, ще се грижат само 2-ма озеленители, а в чистотата ще работят 2-ма шофьори и 11 хигиенисти. Общинските гори ще се обгрижват от 1 лесничей и 2-ма инспектори, а в туризма, където е разпределена перлата на общината Никополис ад Нестум, ще се трудят 6-има продавачи на билети и охрана, 1 шофьор и 1 служител в информационния център. До момента само в Никополис ад Нестум работеха 4-ма служители.
Шофьорът в щатното разписание на предприятието е предназначен за атракционното влакче, което от 2 г. стои паркирано в депо, защото няма TUV сертификат за типови изпитвания, които са необходими за регистрация в МВР и КАТ, явно обаче това не е пречка за новия кмет, след като е решил да му назначи водач.
Авторът на дейностите в новото гърменско предприятие е заимствал с пълни шепи от правилника за устройство и дейност на Общинско предприятие “БКС и общински имоти ” в гр. Стрелча, в което работят 50 души. Чиновникът обаче не е досъобразил, че докато населението в Стрелча е 4000 души, то в Гърмен живеят 17 000, приблизително същото е и съотношението между броя и значимостта на обектите, за които двете предприятия трябва да се грижат. Освен това в Стрелча има създадено отделно дружество за охрана на общинската гора.
Форматът на „Никополис 2020“ – предприятие, а не общинска фирма, предполага, че общината ще налива в него общински средства, а то ще трябва да връща в общинската хазна парите от продажба на билетчета и глоби. Тъй като общинското предприятие не е търговско дружество, то няма да има право да участва в обществени поръчки – например за асфалтиране на пътища или подмяна на тротоарни плочки, въпреки че те са му вменени като задължение.
Съгласно гласуваното на сесия решение, с което съветниците одобриха създаването на „Никополис 2020“, те вече му предоставиха за стопанисване и управление всички общински имоти заедно с имуществото в тях и възложиха на кмета да назначи директор. Кой ще е той още не е ясно.
ВАНЯ СИМЕОНОВА