
Създават комисия за изработване на меморандум: ОбС да не разглежда докладни за изграждане на ВЕИ инсталации върху земеделски земи
Общинският съвет отхвърли единодушно днес искането за промяна предназначението на имот от около 10 хиляди декара в Осоговската планина, от земеделска в урбанизирана, за изграждане на ветроенергиен парк „Венти Енерджи“ с обща инсталирана мощност до 200 MW с до 24 ветрогенератора, свързващи кабели между тях и повишаваща станция, кранови площадки и пътища за достъп. Против докладната гласуваха всичките присъстващи на заседанието 36 съветници.
Преди заседанието стана ясно, че с писмо до кмета на общината Огнян Атанасов инвеститорът е оттеглил включването на точката в дневния ред на заседанието.
По повод включването на точката в дневния ред на заседанието днес се състоя и протест пред сградата на общината, а част от недоволните участваха и в заседанието. Кметът Огнян Атанасов слезе при тях заедно с представители на всички политически сили в местния парламент и независимия съветник и заяви, че на председателски съвет по-рано е решено докладната записка, свързана с изграждането на ветропарк в Осоговската планина, да бъде разгледана, въпреки че е постъпило искане за оттегляне. Решено е и съветниците да гласуват „против” изграждането на ветропарка.

Дебатите в залата продължиха повече от час и половина. След отхвърлянето на докладната съветниците излязоха в почивка. Изказванията бяха много, а суматохата не позволи на общинските съветници да продължат заседанието, съобщи БТА.
Преди излизането в почивка в залата се изказаха участници в протеста, сред които и депутатът от „Величие“ Красимира Катинчарова. „Без мярка върху земеделски земи се строят ветропаркове и фотоволтаици. Онези, които ги позволяват, не се интересуват от мнението на хората”, коментира народният представител. „Енергийна политика не се прави от глупави и некомпетентни хора, както и от утайката на обществото“, посочи още Катинчарова.
От трибуната се изказаха и много граждани. Величка Величкова изтъкна, че решенията се взимат от „организирани престъпни групи“. „Подобни докладни няма да бъдат разглеждани в бъдеще“, отговори им отново кметът Огнян Атанасов.
На заседанието стана ясно, че ще бъде избран и съставът на комисията, която ще изработи докладна подобни такива частични изменение на общия устройствен план да не бъдат разглеждани от Общинския съвет. Докладната ще влезе за гласуване в Общинския съвет на следващо заседание.
По време на заседанието стана ясно, че общо 617 заявления за обезщетения са подадени от овощари от Кюстендил. Те се отнасят за около 220 дка площ. На среща в Министерство на земеделието беше договорено, че земеделските стопани ще получат обезщетение в размер до 80% от технологичната карта, независимо от това дали имат сключена застраховка, припомни кметът Атанасов.
„Празник на черешата ще има. Ще посрещнем гостите на Кюстендил, които са запазили още от миналата година своите резервации. Плод ще има за провеждане на празника, който нашите гости ще могат да си закупят и да консумират на място“, каза още кметът на Кюстендил.
Общинският съвет прие и бюджета на община Кюстендил за 2025 година. Финансовата рамка е в размер на 106 млн. лв., а заложеният дефицит е 4,375 млн. лв. Кметът припомни, че при встъпването му в длъжност е заварил дефицит от 6,305 млн. лв. и неизплатени заплати на служители за месец. За образование в него са предвидени 40 млн. лв., за социални услуги – 17 млн. лв., а за култура – около 11 млн. лв.
Заложени са средства за фонд за фетална морфология, от който ще могат да се възползват всички родилки, живеещи на територията на общината. „Това ще помогне да се раждат живи и здрави деца на територията на общината“, каза кметът Атанасов. Няма друга община в България, която да е предприела подобна стъпка.
„С бюджет 2025, който е реалистичен и изпълним, продължаваме политиката на новото ръководство на общината по съхраняване на общинските сгради, които бяха оставени да се разрушават в продължение на 30 години“, каза кметът Огнян Атанасов. Той уточни, че са предвидени и средства за поддържане на пътната мрежа.
„Политиките в бюджета са политики, които са близки до хората, за да могат да усетят хората подкрепа“, коментира Атанасов. Той каза още, че продължава идеята за собствени бюджети на малките населени места. Предвиден е и ръст с 15 процента на заплатите на кметовете на селата в общината.