
След едночасов дебат и прехвърчане на „стрели“ между кмета Бръчков и крехката опозиция приеха промяната в системата за прием на първокласници
Бюджетът на община на Петрич за 2025 г. в размер на 78 311 396 лв. беше приет с внушително мнозинство на днешната сесия. 27 общински съветници гласуваха „за“, 2-ма „против“ и 2-ма с „въздържал се“. По предложение на постоянните комисии с 35 000 лв. беше завишен резервът за реализиране на дейности от спортния календар, който от 200 000 лв. се увеличи на 235 000 лв., като средствата да се осигурят от издръжка на общинска администрация. Средствата за културния календар на общината са 260 000 лв., за който бяха предвидени четвърт милион, но днес гласувани допълнителни 10 000 лв., които са само за селските събори.
Обсъждането на бюджета премина като „по ноти“, имаше и опити за дискусия, която се опитаха да провокират с въпросите си опозиционните съветници от партия СБОР Стоян Руйков и Борис Липушлиев. Стоян Руйков отправи серия въпроси към кмета Димитър Бръчков – за издръжката на общинската администрация, която била с около 300 000 лв. по-висока, за завишените средства за улично осветление, в което били инвестирани над 1 млн. лв. по проект, за канализацията в село Кавракирово и др. Според Руйков заложените средства за капиталови разходи били малко и направи извода, че общината е в затруднено финансово състояние. Като пример посочи, че средствата от 150 000 лв., отпуснати миналата година за две площадки в Петрич, още не били изплатени. Обществените поръчки се печелили от едни и същи фирми. „Бюджетът не е насочен към хората, а към близки на кмета фирми”, заяви общинският съветник и изреди конкретни фирми, спечелили поръчки за ремонт в училища. Кметът Димитър Бръчков пое „хвърлената ръкавица“ и отговори спокойно на всички въпроси. Той поясни, че средствата за уличното осветление са завишени, тъй като общината кандидатства с нов проект за допълнително финансиране и предстои обследване и проектиране в 11 села. Освен това се предвижда да бъде изготвена голяма инвестиционна програма за селата, в която да е включено всичко, свързано с инфраструктурата.
Относно двете площадки в Петрич, едната вече била платена, а за другата остава последно плащане. Обществените поръчки за ремонти в училищата се правили от самите учебни заведения, а не от общината, поясни кметът. Последва допълнителен въпрос от Стоян Руйков за висящи плащания към фирми по текущи проекти, свързани с ПВУ, на който кметът отговори, че всичко зависи от МРРБ, но едно е ясно, че средствата трябва да бъдат изплатени най-късно през 2026 г.
Кметът обобщи, че бюджетът на общината е огромен и благодари на общинските съветници, че са били дисциплинирани и са се справили с обсъждането на параметрите. Стоян Руйков пак излезе на трибуната, за да припомни, че и по времето на екскмета Вельо Илиев са направени 29 улици, и като подчерта, че приветства всичко хубаво, което се прави за града, призова кмета Бръчков да е по- смирен и да работи да хората.
Общинският съветник от ВМРО Велик Гогов направи предложение да бъдат предвидени бюджетни средства за двора на ДГ „Детелина“, която ще бъде реновирана по програма за енергийна ефективност, което после оттегли, след като кметът заяви, че вече има проекти със строителни разрешения за дворните пространства на детските градини.



В общинския бюджет 57 348 268 лв. са държавните дейности, а 20 963 128 лв. местните. Предвижда се от имуществени и други местни приходи в общината да постъпят 15 120 000 лв., като имуществените и други данъчни приходи са в размер на 6 540 000 лв., а неданъчните приходи възлизат на 8 580 000 лв.
Около 1 час продължи дебатът при обсъждането на промяната в системата за прием на ученици в 1 клас в 5-те общински училища, която на предишната сесия предизвика обществено недоволство. Още в началото на заседанието общинският съветник Борис Липушлиев поиска тази точка да отпадне от дневния ред, тъй като не е проведено обществено обсъждане, но предложението му беше отхвърлено.
Когато се стигна до проблемната точка № 10, на трибуната излезе Стоян Руйков, който попита защо се бърза с приемането на системата и посочи, че две училища са изразили несъгласие с районирането. Педагогическият съвет на ОУ„Христо Смирненски“ се е подписал срещу районирането, разписано от ексшефката Нина Попова, която като настоящ директор на СУ „Никола Вапцаров“ също не е съгласна с границите за райониране и е изпратила становището си в общината. Сегашният директор на дирекция „Хуманитарни дейности“ Димитър Чолев заяви, че системата за прием съществува и е приета през 2020 г. от ОбС – Петрич. Броят на паралелките остава същият, като промяната касае само района на ромската махала. „Къде бяха тези двама училищни директори, когато правихме срещите? Системата беше публикувана за обществено обсъждане на сайта на общината в началото на месец април”, добави Чолев. Кметът Бръчков беше максимално директен и заяви, че този проблем е само в Петрич и провокацията идва от учителското съсловие заради така наречените „избрани дечица“. Той припомни, че олелия в ОУ „Христо Смирненски“ се вдигнала, когато училището било затворено заради ремонта и учениците били насочени в други училища. Тогава са отписали 60 ученици, но след ремонта това се променило.
Велик Гогов предложи от системата за прием на първокласници да отпадне критерият за 3 г. уседналост, за да има време за смяна на настоящите си адреси. Той заяви, че хората изобщо не знаят за това условие, което ще създаде много проблеми за младите семейства, които ще са принудени да местят децата си от едно училище в друго. Алтернативно той предложи системата за прием да влезе в сила през януари 2026 г. Председателят на ОбС – Петрич Светла Данаилова заяви, че ако подобни предложения се приемат, те ще бъдат незаконни и в разрез с наредбата. В заключение кметът Бръчков каза, че винаги ще има недоволни, и е наясно, че всички негативи ще бъдат върху него. „Аз поемам отговорност за решенията. Нека промяната да бъде приета, за да заработи системата, а ако даде дефекти, ще бъдат коригирани”, призова кметът.
С 22 гласа „за“, 5 „против“ и 1 „въздържал се” промяната беше приета. В момента се изработва софтуер, чрез който да се осъществява електронният прием на първокласниците в общинските училища. Преподавателите в училища ще бъдат обучени за работа със системата.
На днешната общинска сесия бе прието предложението за актуализиране на индивидуалните месечни заплати на кмета на общината, която става 5300 лв., както и на селские кметове. За кмет на кметство с население над 2501 души беше гласувана индивидуална основна месечна работна заплата в размер на 2140 лева. Кметовете на села с население от 1501 до 2500 души ще получават заплата в размер на 2020 лева. Кметове на кметства с население от 601 до 1500 души ще получават 1830 лева, а на села с население 451 до 600 души 1780 лева. В размер на 1660 лева ще бъде месечното възнаграждение за кмет на населено място с жители от 451 до 600 души, а заплата от 1350 лева ще получават кметовете на село, в които живеят между 100 и 300 човека. Одобрените суми влизат в сила със задна дата от 1 януари 2025 г. Вчера ОбС – Петрич избра Величка Спасова за вр. и.д. кмет на с. Беласица, до избора на нов, след оставката на предишния кмет Велик Филчев. Новата кметица е 43-годишна, до днес беше безработна. Преди това е работила като преводач от италиански и в транспортна фирма.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА