
Да бъдат конфискувани тротинетки и каруци и на нарушителите да се налагат глоби, тези и други предложения разгледа и прие Комисията за младежта, спорта, туризма и работа с неправителствени организации към ОбС – Благоевград. Проведеното заседание бе във връзка с предложение от кмета Методи Байкушев относно проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред, като бяха разгледани и други искания. Сред тях бе становище, постъпило от Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Благоевград – да няма ограничения за музика на по-силни децибели след 22 часа. От сдружението смятат, че подобно ограничение има само на територията на община Благоевград и по този начин са поставени в неравностойно положение спрямо съседните общини, които според тях щели да се превърнат в предпочитано място за провеждане на събития именно поради липсата на такава рестрикция.
„Имахме среща с представители на ресторантьорския бизнес и им обяснихме, че рестрикциите ги има и в момента, те са заложени още през 2016 г., когато се прие Законът за шума. В този смисъл наредбата копира закона и ние нямаме право да предложим нещо различно от това, което е в закона“, обясни главният секретар на общината Десислава Витанова.


Адвокатът на ОбС – Благоевград Теодор Тошев прочете и предложенията, постъпили от общинската съветничка Ваня Кромбоа. Сред тях са да се въведе възможността още при първото констатирано нарушение компетентните органи да имат право да изземват озвучителна техника до заплащане на наложената санкция. Мотивите са, че с въвеждането на тази мярка ще се осигури осъществяването на по-строг контрол по отношение спазването на обществения ред и по-конкретно в частта, свързана с безобразното пускане на силна музика в града в късните часове на денонощието. В случая става въпрос за пеене, свирене, пускане на музика на открито, използване на озвучителна техника и музикални инструменти без разрешението на кмета. При нарушение да се налага глоба от 20 до 200 лв. за физически лица и от 5 до 500 – за юридически, а при повторно нарушение и всяко следващото санкцията да е от 500 до 1000 лв. и отнемане в полза на държавата на озвучителната техника.
„Във връзка с многобройните инциденти с електрически тротинетки в цялата страна се налага да бъде засилен контролът по отношение управлението на такива превозни средства най-вече от страна на малолетни лица. Към момента в наредбата е предвидено, че лица до 14-г. възраст не могат да управляват електрически тротинетки. За нарушението на тази наредба е предвидено прилагането на административно наказание – глоба. С цел опазване на живота и здравето на децата и гражданите на Благоевград и осъществяването на по-ефективен превантивен контрол предлагам в наредбата, освен глобата, да бъде предвидена възможността компетентните органи да имат право при констатиране на малолетно лице, което управлява елекрическа тротинетка, да я задържат до пристигането на законен представител на лицето, на което същата да бъде предадена с протокол след плащането на наложената глоба“, гласи предложението, което бе прието.
В края бе разгледано и предложение, внесено по време на заседанието от общинската съветничка Антония Сивикова.
„Наказва се с глоба от 10 до 50 лв. и издаване на фиш водач на ППС /пътно превозно средство с животинска тяга/, който не носи със себе си регистрационния талон на ППС-то /б.р. тоест на каруцата/ или паспорт на животното, издаден по реда на закона. Наказва се с глоба от 50 до 200 лв. водач, управляващ ППС с животинска тяга след употребата на алкохол, наркотични и други упойващи вещества. При повторно нарушение глобата да е 1000 лв., гласи част от предложението на А. Сивикова, която предложи и да има глоби от 10 до 50 лв. за каруци, неотговарящи на техническите изисквания, и 50 лв. за управление на ППС с животинска тяга в забранените улици, а също така и при оставяне без надзор на каруците на пътното платно, което, както посочи вносителката, се случвало много често на ул. „Александър Стамболийски“ и продължи със санкциите. Сред тях са да има и глоба от 100 до 300 лв. за използване на нерегистрирани каруци и животно. При повторно нарушение размерът да е до 500 лв. Да има и глоба от 50 до 100 лв. за паркиране в зелени площи, тротоари, паркове, детски площадки – общинска собственост.
Срокът за доброволното плащане на наложените глоби да е 14-дневен от връчването им. За преустановяване на административните нарушения и осигуряване безопасността на движението по пътищата да се прилагат следните административни мерки: ППС с животинска тяга да се задържа временно от кметовете на населените места и длъжностни лица от общинска администрация, упълномощение със заповед на кмета, до заплащане на глобата, а ако това не се случи, то каруците да бъдат унищожавани.
Имаше и питане от член на комисията дали ще бъдат конфискувани само каруците или и конете, при което А. Сивикова обясни, че става въпрос само за ППС с животинска тяга, а не за самите животни, и предложението бе прието.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
тъкмо един малолетен келеш миня бясно по улицата…на една гума на тротинетката, безумие и безобразие, по-бързо въвеждайте глобите и отнемането