
За 25 г. добили само 17,5% от запасите в находището
„Пиринстройинженеринг“ ЕАД поиска удължаване на срока на концесията за добив на варовици от находище „Пещерата“, землище на с. Обел. Благоевградската строителна компания със собственици Костадин Костов, Ели Стоева, Ася Стоева и Даниела Стоева входира в екоинституциите желание да продължи добива на подземни богатства, които ще останат неиззети след приключване на концесионния договор на 21.07.2025 г. Те са в кариера „Пещерата”, на около 18 км западно от гр. Благоевград.
Цялата концесионна площ, която дружеството получи от МРРБ за 25 години, е 91,738 дка.
За периода от началото на концесията – 2000 г. до края на 2024 г., от находището със запаси 2924,5 хил. куб.м подземни богатства са добити 511,6 хил. куб.м запаси, което е едва 17,5% от общото количество запаси в находището.
Според концесионерите след провеждане на рекултивационни мероприятия оформените в момента площадки на стъпалата и дъното на кариерата ще станат терени, възстановени за горскостопанско ползване, с условия за обитаване на птици, влечуги и малки бозайници.
При одобряване искането на фирмата за нов концесионен договор добивните работи в находището ще започнат с подравняване на площадка с багера за прокарване на взривни сондажи, взривяване на подготвения скален масив, изкопаването на скалната маса и транспортиране на 1 км североизточно, където е построена трошачна инсталация „Логодаж”. Трошеният камък се използва в производството на асфалтови смеси за пътното строителство в базите на дружеството при с. Баня, община Разлог, и гр. Симитли.
При процеса на реализация на инвестиционното предложение води ще се използват при необходимост, като например сухи периоди, в които при движение на добивната и транспортна техника ще се запрашава работната площадка. Според хидрогеоложките проучвания в района няма плитки подпочвени води, той не е застрашен и от наводнения, което ще облекчи процедурата по издаване на разрешителните.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Не трябва да се разрешава. Имало са време да добият достатъчнл. Взеивовете носят опасност за цялата пещерна система, а от там и за водните ресурси в този район.