
Станфордският университет публикува класация на най-добрите учени според влиянието им върху развитието на световната наука през предходната година. В първия 1% на годишната класация за 2020 г. има 19 български имена. Общо 48 са българските учени в първите 2%. Сред учените с влияние върху световната наука през 2020 г. е доц. д-р Фатима Сапунджи, преподавател в катедра „Комуникационна и компютърна техника и технологии“ в Техническия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“.
Доц. Сапунджи е автор на една монография, на повече от 50 научни публикации, като по-голяма част от тях са индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science. Участвала е в десетки национални и международни научни форуми. Научните интереси на доц. Сапунджи са в областта на компютърните науки и биоинформатиката.
ИВАН ИВАНОВ
На хората, които ще напишат, че коментара ми е негативен искам да кажа, че предпочитам да съм реалист.
Явно доц.д-р Ф.Сапунджи има сериозни „контакти“ в научните среди, за да я лансират по подобен начин, иначе този, който разбира поне малко от търсене в интернет лесно може да провери фактите: Google Scholar (един от най-богатите индекси за научна продукция) знае само за 30 нейни статии, поне с 20 по-малко от обявените 50, а Гошко знае всичко – значи те дори не си заслужават да се знаят. Скопус и Уеба на науката знаят съответно за 21 и 11 нейни статии, като част от публикациите са и в двете наукометрични бази и всичките в Google Scholar. Най-високият квартил в уеба на науката е Q4 (т.е. става), а другите статии индексирани там са в т.нар. ESCI, което също не е върха на сладоледа. От статиите в Скопус повечето са в списания в Q4 и Q3 (при по-либералната рамка на Скопус), а някои са без да е определен още квартил. Не се вижда нито една статия в Q1 или Q2 поне, за да приемем нещата сериозно. Освен това се забелязва и широко поле на изява по области като се започне от биоинформатика и се стигне до фотоволтаични покривни конструкции.
Нямам нищо против колежката – щом е влязла в класацията браво (!), но все си мисля, че едва ли тя е олицетворение на цвета на българската наука. Според мен има къде къде по-качествени млади учени в България. Някои може да не са толкова фотогенични, но пък е гарантирано, че тяхната следа ще е по-трайна в науката, но сигурно не са толкова „контактни“.
Погледнато от страни тази номинация е още едно доказателство за деградацията в Югозападен университет – ако това са резултатите на един добре справящ се в науката човек, то какво трябва да кажем за останалите, какво да кажем за самия унивеситет?!
Оптимизационните алгоритми, които използва доц. Сапунджи имат приложение в широк спектър научни области. Тя е изключително трудолюбива и продуктивна в научните си дейност. Освен това е майка и на две деца. Искам повече да са такива като нея. Миналата година една професорка от БАН стана член-кореспондент без нито една публикация в Q1. Не бъдете толкова взискателен
Може ли да публикувате оригинала на класацията за да се види на кое място е този влиятелен учен. И да стане ясно че нито е учен нито е влиятелен.
Има доста учени в България в тази класация, некоректния подбор за публикуване не може да заблуди хората, които знаят кое къде да прочетат.