Преподавателят в ЮЗУ доц. д-р Ф. Сапунджи в класацията на Станфордския университет на учените с най-голямо влияние върху световната наука през 2020 г.

Станфордският университет публикува класация на най-добрите учени според влиянието им върху развитието на световната наука през предходната година. В първия 1% на годишната класация за 2020 г. има 19 български имена. Общо 48 са българските учени в първите 2%. Сред учените с влияние върху световната наука през 2020 г. е доц. д-р Фатима Сапунджи, преподавател в катедра „Комуникационна и компютърна техника и технологии“ в Техническия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. 

Доц. Сапунджи е автор на една монография, на повече от 50 научни публикации, като по-голяма част от тях са индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science. Участвала е в десетки национални и международни научни форуми. Научните интереси на доц. Сапунджи са в областта на компютърните науки и биоинформатиката.

ИВАН ИВАНОВ



Подобни новини

3 Коментара

  1. Коментатор

    На хората, които ще напишат, че коментара ми е негативен искам да кажа, че предпочитам да съм реалист.
    Явно доц.д-р Ф.Сапунджи има сериозни „контакти“ в научните среди, за да я лансират по подобен начин, иначе този, който разбира поне малко от търсене в интернет лесно може да провери фактите: Google Scholar (един от най-богатите индекси за научна продукция) знае само за 30 нейни статии, поне с 20 по-малко от обявените 50, а Гошко знае всичко – значи те дори не си заслужават да се знаят. Скопус и Уеба на науката знаят съответно за 21 и 11 нейни статии, като част от публикациите са и в двете наукометрични бази и всичките в Google Scholar. Най-високият квартил в уеба на науката е Q4 (т.е. става), а другите статии индексирани там са в т.нар. ESCI, което също не е върха на сладоледа. От статиите в Скопус повечето са в списания в Q4 и Q3 (при по-либералната рамка на Скопус), а някои са без да е определен още квартил. Не се вижда нито една статия в Q1 или Q2 поне, за да приемем нещата сериозно. Освен това се забелязва и широко поле на изява по области като се започне от биоинформатика и се стигне до фотоволтаични покривни конструкции.
    Нямам нищо против колежката – щом е влязла в класацията браво (!), но все си мисля, че едва ли тя е олицетворение на цвета на българската наука. Според мен има къде къде по-качествени млади учени в България. Някои може да не са толкова фотогенични, но пък е гарантирано, че тяхната следа ще е по-трайна в науката, но сигурно не са толкова „контактни“.

    Погледнато от страни тази номинация е още едно доказателство за деградацията в Югозападен университет – ако това са резултатите на един добре справящ се в науката човек, то какво трябва да кажем за останалите, какво да кажем за самия унивеситет?!

    Отговори
    1. Петър Апостолов

      Оптимизационните алгоритми, които използва доц. Сапунджи имат приложение в широк спектър научни области. Тя е изключително трудолюбива и продуктивна в научните си дейност. Освен това е майка и на две деца. Искам повече да са такива като нея. Миналата година една професорка от БАН стана член-кореспондент без нито една публикация в Q1. Не бъдете толкова взискателен 🙂

      Отговори
  2. Стоян

    Може ли да публикувате оригинала на класацията за да се види на кое място е този влиятелен учен. И да стане ясно че нито е учен нито е влиятелен.
    Има доста учени в България в тази класация, некоректния подбор за публикуване не може да заблуди хората, които знаят кое къде да прочетат.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *