Много от жителите на Кюстендилска област останаха пасивни и не стигнаха до секциите за гласуване, за да изберат своите народни представители в новото Народно събрание, както и президент и вицепрезидент на България. Две бяха основните причини – страх от Ковид-19 и машините за гласуване. Само през последната седмица областта счупи рекордите по смъртност и само за ден регистрира 12 случая на починали. Жертва на Ковид- 19 падна и обичаният свещеник от село Богослов отец Васил Кодузки.
Освен пандемията много хора се отказаха да гласуват заради вота две в едно с машина. „Притеснявам се да не объркам нещо, да не отиде гласът ми загубен”, споделя 64-годишната пенсионерка Веселка Кочева.
Други пък в община Кюстендил използваха хубавото време, за да нацепят дървата за зимата. „Отиваме при дядо да му помогнем. Започнахме дървата миналата седмица, сега ще ги довършваме, тогава се развали машинката и не смогнахме. По-добре да подсигурим отоплението, отколкото да ходя на избори”, споделя 24-годишен кюстендилец, работещ в цех за обувки. „Аз не гласувам, така или иначе гласът ми няма да отиде където трябва, дори и да избера „Не подкрепям никого”, допълни студентката Красина Иванова.
„Малко ме притесняваха този път избирателните списъци, те бяха едни и за двата избора, с място, където хората да се подписват в зависимост от това кой избор са упражнили или и двата. Опасенията ми бяха, че ако някой сбърка и се подпише под място, за което не е гласувал, какво се случва. Оказа се, че отговорът е елементарен – трябва да се сложи стрелка”, споделя председател на комисия в центъра на Кюстендил. Там дори се наложило смяна на член, точно ден преди вота, заради това, че жена, която от дълги години е в състава, получила постковид симптоми.
Рано сутринта пък на 14 ноември медицински сестри се събираха пред общината, за да ги разпределят за обиколка по секциите, където да премерят температурата на съставите.
„Даже обиколихме два пъти – искаха ни още в 5.30 часа сутринта. Прибрах се чак на обяд. Слава богу нямаше хора с температура”, заяви жена в бяла престилка.
Наблюдаваше се леко объркване при възрастните хора в Кюстендил при гласуването с машините. В няколко секции имаше струпване на хора, като там гласуването минаваше за 10-15 минути. Резултатите от първите данни като избирателна активност в 10 часа сочеха минималните 7,7 %. В началото на изборния ден е имало проблем с машина в 21-ва секция, като там е имало две. Така че е останало да се гласува с едната
Гласоподавателите трябваше да отговорят на предизвикателството на вот 2 в 1, тъй като на 14 ноември се изправихме и пред избора за президент и вицепрезидент на България. Резултатите от третия рунд и кои избрахме ще станат ясни през следващата седмица, когато пристигнат гласовете от чужбина и картата на новите депутати да бъде подредена. Общо 120 са кандидатите за депутати в Кюстендилска област. Те се борят за четири мандата. Най-възрастният кандидат е на 81 години, а най-младият – на 22.
Със сигурност и третото Народно събрание за тази година ще бъде многопартийно, но всичко ще зависи от финалните проценти подкрепа и от броя депутати, които ще получат партиите.
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски и кметът на града Петър Паунов отидоха до урните в секциите си в Основно училище „Даскал Димитри”, където гласуват традиционно. Двамата бяха придружени от семействата си и споделиха впечатленията си от изборния ден.
„Гласувам за бъдещето на България, за спокойния утрешен ден”, каза, след като упражни правото си на вот, областният управител инж. Пандурски. Той беше категоричен, че противоепидемичните мерки няма да откажат хората да гласуват. „Мисля, че хората свикнаха да живеят в тази пандемия, да работят. Няколко пъти вече гласуваха в тези условия и мисля, че всичко ще протече нормално”, каза още инж. Пандурски. „Много е важно, всички искаме да има най-накрая нормална политическа обстановка, в която да има политици, които да носят отговорност заедно с правителство, НС и да вървим напред”, каза още областният управител.
„Гласувах за обединена България на успелите българи! За страната на високите доходи и разумните сметки, за страната на иновациите и правилните екологични решения!”, заяви градоначалникът Петър Паунов, след като излезе от избирателната секция, и допълни: „За развитите и реализирани проекти, които през последните месеци забуксуваха и е изключително важно да заработят отново, за да могат всички кюстендилци и всички българи да реализират потенциала си тук, в страната, на успелите хора, истински обединените, на смирените хора! Да забравим за болести, да забравим за разделения! Днес е денят, в който се надявам, че тази целогодишна сага ще приключи и, действително обединени, ще се изправим пред новите предизвикателства!
Изключително важно е да има работещ парламент, през последните 6 месеца няма към кого да се обърнеш. Изключително тежко е положението. Слава на Бога, че общините поне останаха да функционират като работеща структура, но няма необходимата координация с държавните структури и няма кой да поеме отговорност, чиновници в министерства – всичко в момента стои на изчакване. Няма кой да преговаря с Европейския съюз. Не е стартирал реално програмният период, знаете, че в качеството ми на председател на Югозападния съвет за развитие мога да кажа, че ние нямаме дори едно проведено събрание, тъй като реално програмният период не е стартирал.
Кюстендил е бенефициент по Зелената сделка, очакваме разпределение на над 1 300 000 000 евро. Планът за възстановяване и развитие остава загадка, знаете колко блока очакват в момента саниране.
Задачите ни: спортната инфраструктура, културната, инвестициите, най-вече иновациите – технологичен парк, развитието на бизнеса, сметките, трябва да бъдат овладени, това чудо, на което сме свидетели в момента, в пъти по-високи сметки. Бизнесът на кой ще продава продуктите си, как ще плати заплатите? Вчера говорих с близък инвеститор, той казва: „Щях да увелича със 170 лв. заплатата на всички служители допълнително, сега с тази сметка не мога да ги дам и не знам как ще им изплатя заплатите.
Изборният процес мисля, че преминава безупречно и времето е с нас през днешния ден. Доколкото знам, има достатъчно записали се в подвижните урни, дали сме възможност на всички желаещи напълно безопасно да гласуват. Просто моля ви да излезете и да изразите своя вот, за да имаме действително една успяла България!”, заяви кметът на община Кюстендил Петър Паунов.
Малко преди обяд настъпи оживление
Кметът Петър Паунов и съпругата му Надя на път за секцията в ОУ „Даскал Димитри”
Председателят на Общински съвет – Кюстендил Иван Андонов също упражни правото си на глас и каза:
„Гласувах за по-доброто бъдеще на България и на българския народ. Гласувах за младите хора, нашите съграждани да могат да се учат, да работят и да се реализират в нашата родина! Гласувах за демокрация, за ред и за развитието на нашия регион!“.
Председателят на ОбС –Кюстендил Иван Андонов
Областният управител инж. Александър Пандурски
Всички избирателни секции се охраняваха от служители на МВР. Охраняването ще продължи до приключването на изборния ден и предаването на изборните материали от всички секционнни комисии в РИК.
410 служители на МВР се грижеха в Кюстендилска област за опазването на обществения ред и гарантиране правото на вот на гражданите по време на изборите за президент и вицепрезидент и за НС.
В сектор БДС – ОДМВР – Кюстендил и поделенията в районните управления от 8.30 ч. до 19.00 ч. гражданите можеха да подават искания – лично за издаване на удостоверения, осигуряващи им възможност да упражнят правото си на глас в изборите за президент, вицепрезидент и НС, в случай че личните им карти са загубени, повредени, унищожени или откраднати.
2240 човека бяха ангажирани в изборния процес в Кюстендил. С решения на РИК на територията на 10 МИР Кюстендил са назначени 286 броя секции на територията на областта, в които хората гласуваха. Имаше 191 осигурени машини за гласуване, като 18 секции на територията на областта разполагаха с по 2 машини. В 115 секции гласуването бе по стария начин – на хартия. В Кюстендил имаше разкрита подвижна секция за карантирани хора. Броят на гласоподавателите в региона се запазва в сравнение с вота на 11 юли по постоянен адрес. Те са 130 247 души. В избирателните списъци има и около 13 000 с двойно гражданство, предимно северномакедонци. Те обаче могат да гласуват и без да идват в България, секциите в Северна Македония са 7.
ГЕРГАНА ИВАНОВА