ПЪРВАТА НИ РАКЕТА – С МАКЕДОНСКА ЖИЛКА! Тенис надеждата Ал. Василев, първи братовчед на Гр. Димитров, дойде в Благоевград да се изследва в центъра на ЮЗУ

Майка му и майката на Гришо са сестри близначки, баща им е от санданското с. Петрово

Тенис надежда Александър Василев, който е първи братовчед на Григор Димитров, дойде в Благоевград, за да му бъдат направени функционални изследвания в центъра на Югозападния университет с ръководител проф. д-р Невена Пенчева. Перспективният 15-г. състезател на столичния клуб „15-40” бе придружаван от майка си Стефка Василева и треньора си Михаил Петров, а при пристигането им в университета бяха посрещнати от доц. д-р Димитър Томов, който е специалист по тенис на корт и преподавател в катедра „Спорт”.

Както „Струма” писа, неотдавна на базата на ЮЗУ се проведе първият по рода си лагер за тенисисти на възраст от 11 до 17 г. Заниманията започнаха с тестове и измервания в университетския функционален център за изследвания в спорта и кинезитерапията към Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Състезателите, сред които имаше представители на столичните клубове „15-40” и „Малееви”, двама австралийски тенисисти – братята Бени и Денчи, и на благоевградския ТК „Мач Пойнт” Никола, бяха подложени на редица специфични изследвания като ротацията на раменната става, силата на флексорите и екстензорите на колянна става, определяне на соматотипа, динамичната стабилност на горен и долен крайник…

Впечатлени от центъра в ЮЗУ, специалисти коментираха, че подобна апаратура, но не на толкова високо ниво, са виждали единствено в Монако, където ежеседмично се правят изследвания на най-добрите тенисисти в света, в това число и на Григор Димитров.

При завръщането си в София тенисистите и треньорите им споделили впечатленията си от ЮЗУ „Н. Рилски” и от екипа на Александър също пожелали да дойдат за изследвания в Благоевград.

Любопитното е, че лелята Стефка и майката на първата ни ракета Мария са сестри близначки. Двете са били волейболистки, завършили са НСА и са станали учителки по физическо възпитание и спорт. По време на следването си в Национална спортна академия са били състуденти с доц. д-р Даниела Томова, която е ръководител на катедра „Теория и методика на физическото възпитание”, зам. декан на Факултета по педагогика в ЮЗУ и брат й доц. Димитър Томов, като запазват приятелските си отношения и до днес. Така майката на Александър се обажда на доц. Томова с молба за провеждане на изследвания на сина й. От своя страна, ръководителят на катедра ТМФВ се обръща към проф. Н. Пенчева и в центъра на ЮЗУ приемат тенис надеждата.

Докато течаха тестовете и процедурите, Стефка, Михаил и доц. Томов разговаряха приятелски. Към тях се присъедини и репортер на „Струма” като една от основните теми беше тенисът, променящите се през 6 месеца световни тенденции и, разбира се, развитието на Александър. Попитана дали спортът е ген, лелята на Григор Димитров призна, че често си е задавала този въпрос, но няма категоричен отговор. Тя сподели, че докато Александър бил съвсем малък, братовчед му разказвал за тениса при гостуванията си.

„Няма да забравя как един ден Григор, седнал на дивана вкъщи, каза, че тенисът е много труден и ако се посветиш на него, означава да нямаш семейство и личен живот, а Сашко слушаше и се разплака“, сподели майка му.

Самият Александър хваща ракетата, когато е на пет годинки. В началото регистрира няколко загуби от по-големи съперници. Решава да се откаже от тениса и започва да тренира футбол. И въпреки че има заложби и за този спорт, издържа извън корта едва седмица и отново се връща. Тогава при гостуванията им в Хасково леля му Мария /майката на Григор/ го води да гледа турнири и Сашко „се надъхва“ от професионалистите. Впечатление прави и че сем. Василеви не са медийни звезди, те са изключително скромни и земни хора, а Стефка, която е учителка в Националната финансово-стопанска гимназия в София, веднага печели сърцата на хората със своята непринуденост и широка усмивка.

Александър също не е известен на широката публика, но е сред най-добрите млади тенисисти, и то не само в страната ни. От тази година се конкурира със състезатели до 18 години и макар да е с три години по-малък, вече има спечелени турнири, като единият е този от пета категория в Созопол. Преди 10 дни той вдигна шампионската купа и на  турнир от четвърта категория в Дубай.

Сред сразените от Александър опоненти е и по-малкият брат на Стефанос Циципас – Петрос, а най-предното класиране, регистрирано от Ал. Василев, е 414-о място в световната ранглиста до 18 години.

„По време на мачове и разигравания стоя абсолютно спокойно. Не давам съвети, не се намесвам и не коментирам. Сашко знае много добре какво и как трябва да направи“, призна майка му, която успява да запази самообладание дори и при инфарктни разигравания и не се „изявява“ от трибуните.

В хода на разговора Ст. Василева сподели и друг, малко известен факт. Тя с усмивка коментира, че има македонска „жилка“ и „корени“, тъй като баща им Георги е от санданското село Петрово.

По време на визитата си в Благоевград Стефка и Михаил останаха впечатлени от базата на университета. Лелята на Гр. Димитров дори извади телефона си, за да снима част от техниката и коментира: „Създаденото тук наистина е уникално“, а треньорът потвърди, че такива условия няма дори в Националната спортна академия.

М. Петров, който е бивш професионален тенисист, включително и държавен  шампион, изрази желание да се прехвърли от НСА в ЮЗУ и тук да продължи обучението си за треньор по вид спорт /тенис на корт/. На финала Александър, майка му и треньорът  благодариха на проф. Н. Пенчева и екипа й.

След дни тенисистът, който е осмокласник в индивидуална форма на обучение, заминава за Швеция, а след прибирането си той и треньорът му отново искат да дойдат в Югозападния университет, за да продължат с функционалните изследвания.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Само питам...

    Тази кукундрела Пенчева още ли не са я пенсионирали? Или и тя, като междубедреника и Куция козел, трябва да започне на мокри памперса, че да я махнат?

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *