
Министърът на земеделието и храните Румен Порожанов започва проверка за потрошаването на над 4 млн. лв. европейски средства, заровени в малката община Земен, Пернишка област.
Тя е инициирана от депутата Любомир Бонев, който отправи официално питане до Порожанов какви действия е предприело министерството като последващ контрол за изразходването на огромната сума, отпусната на Земен по договор №14/321/01326 за финансова помощ по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013. По него са предвидени реконстуркция, саниране и модернизация на спортната инфраструктура в общината, а стойността му е 3 334 493, 93 без ДДС.
Парите са вложени в ремонт на стадиона на ФК „Пирин-Земен“, паркоустройство, обслужваща сграда със спортната зала и басейн. Специално за откриването на стадиона през есента на 2015 г. пристига зам. председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, а спортното съоръжение е окачествено „на световно ниво“.
Днес, 2 г. след въвеждането им в експлоатация, и стадионът, и басейнът обаче са в окаяно състояние, алармира депутатът.
Басейнът, който се пълни с мръсна вода от реката, прилича на блато и никой не го ползва дори през лятото. От построената чешма стърчи половинметрова тръба, от която обаче вода не тече. Напълно занемарено е тревното игрище на футболния стадион, който става една огромна локва и при най-слабия дъжд. Единият от душовете не работи, а другият въобще липсва. Седалките са изпочупени, парапетите ги няма.
Според местните единственият виновник за това състояние на прехвалената и супер скъпа спортна база е земенският кмет Димитър Сотиров.
Същият се прочу с безпардонното си държане пред телевизионна камера преди 2 г., когато се представи на разследващия екип като народен певец. Тогава телевизионерите бяха изпратени от местния бизнесмен Симеон Даскалов по обвинение за безогледни кражби от еврофондовете и корупционни схеми, в основата на които е общинският кмет. Тогава Даскалов бе направил елементарна проверка – поръчал на лицензирани фирми да му направят справки колко би струвало реновирането на стадиона в Земен, и те му посочили цени между 700 000 и 1 000 000 лева. За същото общината обаче похарчила 3,4 млн. лв. Пак с щедра ръка е модернизиран и туристическият център – срещу 240 000 лева, което прави по 700 евро на квадратен метър. За същия център ДФЗ налага на община Земен санкция от 75 000 лв. обявени, но неизвършени работи. Става въпрос за липсващата растителност в двора, която по документи иначе е от 290 растителни вида, за неработещите тоалетни, разбити врати и т. н.
Малката община отдавна е пример за това как се трошат с лека ръка европейски и държавни пари. През 2007 г. например Сотиров сключва договор за асфалтирането на една улица с пари по САПАРД. Стойността е 91 674 лв. 2 г. по-късно въпросният проект обаче попада в доклад на АДФИ, защото инспекторите констатират съществени нарушения при провеждането на обществената поръчка за него – в документацията и на тримата кандидати липсват финансовите предложения. След доклада ДФЗ изисква община Земен да върне полученото финансиране. Кметът на Земен Димитър Сотиров обаче започва да води дела срещу решението на ДФЗ и така инкасира още повече загуби, защото общината губи делото и в трите съдебни инстанции – Радомирски районен съд, Пернишки окръжен и Софийски апелативен съд. По това дело е наложена възбрана върху всички недвижими имоти – частна общинска собственост, които са вписани по персонална партида на общината, запорирани са 980 декара дървопроизводителна горска площ, наложен е запор и върху движими вещи на общината.
По-късно общината процедира по аналогичен начин с още няколко договора с ДФЗ, поради което към момента фондът настоява да му бъде върнато финансирането по тях в размер на 338 916.10 лв. без ДДС.
Явно има и още неуредени финансови отношения между кмета и държавните институции, защото той вече поиска от Общинския съвет да му разреши кредит от 576 000 лв., за да погаси задълженията, натрупани вследствие на негови „грешки по няколко европроекта“.
ВАНЯ СИМЕОНОВА