Светът очаква коледното послание и благословията на папа Франциск

В традиционната си литургия по повод Бъдни вечер папа Франциск разкритикува драмата на милионите мигранти по света, чийто път той сравни с пътуването на Мария и Йосиф до Витлеем, предадоха световните агенции.

Главата на Римокатолическата църква, аржентинецът Хорхе Берголио, внук на италиански мигранти в Аржентина, превърна съдбата на бежанците и мигрантите в една от фундаменталните теми на понтификата си, който започна преди близо пет години, отбелязва АФП. В литургията си по повод Бъдни вечер папата припомни, че според Евангелието Мария и Йосиф са бягали заради римски декрет.

„В стъпките на Йосиф и на Мария се крият много стъпки. Ние виждаме стъпките на цели семейства, които днес са принудени да заминат“, каза папата пред хиляди богомолци, събрали се в базиликата Свети Петър във Ватикана. „Ние виждаме стъпките на милиони хора, които не избират да си отидат, но са принудени да се разделят с близките си, които са експулсирани от земите си“, допълни той.

„В много случаи това пътуване е изпълнено с надежда, изпълнено е с бъдеще, но в много други случаи това пътуване има само едно име – оцеляване. Оцеляване от днешните Ироди, които, за да наложат властта си и да увеличат богатствата си, не виждат проблем в проливането на невинна кръв“, заяви папа Франциск.

Цар Ирод, според християнските вярвания, е разпоредил издирването на Исус, за да го убие. Според папа Франциск „Рождество Христово е времето за трансформиране на силата на страха в сила на милосърдието“.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *