Прогнозите на агроспециалистите за слаба реколта от ябълки в Кюстендилско се оправдаха. Към момента средният добив е между 900 и 1200 кг от декар. Нормалният за региона е 4 тона, коментира заместник-директорът на Института по земеделие Димитър Сотиров.
Причина за по-ниските добиви са неблагоприятните климатични условия по време на цъфтеж. „Освен че добивите са ниски, продукцията е в по-лошо качество, т.е тя е по-дребна по размери, а затова си има обективни причини. Сушата и топлото време през юли и август доведоха до това издребняване при ябълковите плодове”, каза Димитър Сотиров.
Към момента продукцията е почти прибрана, а най-много тя е от основните сортове за региона – Флорина и Златна превъзходна.
Въпреки слабата реколта и по-дребните ябълки, изкупните цени също са ниски, а като основен проблем пред земеделците е реализацията на продукцията. Цените варират от 12 ст. за преработка до 50 ст. за кг за прясна консумация.
„Ябълката е продукт, който за разлика от черешата се продава малко по-трудно, но пък е хубаво, че се продава в рамките на няколко месеца. Така че стопаните, имащи плодохранилища, където да я съхранят, биха се надявали и на добра реализация. Стартовата цена на дребно е 50 ст. до 60 ст. за кг за консумация. Но масовото производство, което е дребна фракция, отива основно за винпром и сокове. Цената във винпрома е 12-15 ст. за кг, а за сокове е не повече от 25 ст. за кг. Това обаче е крайно недостатъчно”, заяви още доцент д-р Димитър Сотиров.
Той се надява, че до една седмица ябълките ще са прибрани. В момента се прибират последните плодове от сорта Флорина, Фуджи – зреещ малко след флорината. Последният обаче не е разпространен в големи количества в страната. Прибира се и най-късният сорт ябълка – Пинк лейди, изключително търсен на европейския пазар. В България все още е на малко площи.
Плододаващите площи с ябълки в Кюстендилско са 5000 дка.
ГЕРГАНА ИВАНОВА