Снимка от 1941 г. на инициатора на Сурва в Пернишко – кюстендилеца Йордан Николов, краси Музея на нациите в САЩ

Магична е нощта на 13 срещу 14 януари в Пернишко. Групи с фантастични костюми, с опасани около пояса звънци и невероятни маски и ликове гонят злите духове и вещаят благоденствие. Няма населено място в региона, където да не лумват огньовете, около които маскираните играят ритуални танци. Няма населено място, което да не е огласяно от тъпани, звънци, музика. Всяка група има болюкбашия, а основни персонажи са свещеник, булка и младоженец, мечка и мечкар. Традицията се предава от поколение на поколение и все повече са детските групи.

За обичая  в селата се стичат стотици бивши жители, деца и роднини на местните. Заради съхранената традиция на Сурова тя е призната от ЮНЕСКО за живо човешко съкровище.

Вече е в ход подготовката за тази нощ, в Ковачевци ще се срещнат местната група и тази от село Джерман. На сутринта и през целия ден групата обикаля домовете.

Инициатор за провеждане на фестивала на сурвакарските групи е Йордан /Данчо/ Николов, хореограф и инспектор в отдел „Просвета“. Впечатлен от народните традиции, инициира провеждането на първия фестивал на кукерски и сурвакарски групи през 1966 г. Провел се е на стадион „Миньор“ с 800 участници от различни селища на региона. Снимката му е поставена в Музея на нациите в САЩ, съобщи местният клон на „Държавен архив“. Фотографията е от 1941 г. и на нея е заснет Николов в овчарски одежди. Снимката в огромен размер краси залата в музея, посветена на България.

Йордан Антонов Николов е роден на 30.11.1910 г. в гр. Кюстендил. От 1928 г. живее в София. През 1932 г. постъпва в танцовата група „Българска китка”. Йордан Николов е един от основателите на първата Народна пътуваща опера. През 1937 г. заедно със свои съмишленици основава дружество за български танцов фолклор „Седянка”. Към дружеството се присъединяват „Българска китка”, „Кореняшката група” и „Бистришката четворка” и то получава името Ансамбъл за народни песни и танци „Седянка – Средец”. „Средец” се превръща в първата хореографска школа в България.

През 1939 г. Й. Николов заедно с ансамбъл „Средец” организира първите кукерски игри в София, които предизвикват огромен интерес. Й. Николов съставя цялостни програми и предприема със „Средец” големи обиколки из Европа – Берлин, Виена, Хайделберг, Лайпциг, Дрезден, Бон, Франкфурт, Хамбург, Манхайм, Нюрнберг, Мюнхен, Кьолн, Прага, Бърно, Будапеща, Белград, Загреб, Любляна, Ниш, Скопие, Охрид и др. Ансамбълът печели поредица първи награди на ежегодните всеславянски фестивали.

От 1960 г. Й. Николов е хореограф при Окръжния съвет за изкуство и култура в Перник, а през 1963 г. е назначен като инспектор в отдел „Просвета и култура”. Още същата година в местността Кракра се организира събор – надпяване, надсвирване и надиграване.

Под негово ръководство е организиран сборен танцов състав, който представя танца „Сурвакаре”. В състава участват 200 души от селата Сирищник, Светля, Ковачевци, Елов дол, Гигинци, Кошарево, Габров дол, Богданов дол, Дивля, Ярджиловци и др.

Йордан Николов е инициатор на провеждането на първия фестивал на кукерите и сурвакарите в Перник – 14 януари 1966 г. Награждаван е многократно за приноса си в хореографията и българската култура – златен орден „Кирил и Методий”, „Народен орден на труда”. През 1962 г. е обявен за почетен гражданин на София.

Йордан Николов умира през 1992 г. През 2004 г. е обявен за почетен гражданин на Перник.

КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *