
Административният съдия Ася Тодорова отмени заповедта с мотив: Децата, ползващи се от временна закрила, не могат да се поставят в по-неблагоприятно положение от останалите
Украинско дете, записано като първокласник в Трето основно училище „Димитър Талев“ в Благоевград, е било лишено от еднократна помощ. Майката подала заявление за отпускане на помощ на нейния син в началото на учебната година, но на 08.10.2024 г. получила отказ от социалния работник с мотив, че „детето Марк и семейството му са граждани на друга държава, с която Република България няма сключена спогодба“. След 3 дни на същото основание директорът на дирекция „Социално подпомагане” – Благоевград подписал заповед, с която отказва еднократна помощ на украинското момче, каквато се осигурява на учениците от 1-ви до 4-ти клас съгласно Закона за семейни помощи за деца.
Украинката се свързала с „Фондация за достъп по права“, която осигурила адвокат, който изготвил жалба от нейно име и я подал в Административен съд – Благоевград. В жалбата се твърди, че заповедта е издадена в пряко противоречие с Конституцията на Република България, с международните договори, с правото на Европейския съюз, както и в пряко противоречие със Закона за убежището и бежанците. Според ответника – дирекция „Социално подпомагане“, жалбата е неоснователна, тъй като е от гражданин на Украйна, ползващ се с временна закрила, а за тези лица няма нормативно основание за предоставяне на семейни помощи за деца по Закона за семейни помощи за деца.
Делото е разгледано от съдия Ася Тодорова, която след анализ на доводите и възраженията на двете страни счита, че спорът е правен
и се изразява в това налице ли са основания за отпускане на еднократна социална помощ по чл. 10а, ал. 1 от ЗСПД за детето Марк. Според съдийката заповедта е издадена в противоречие в несъответствие с целта на закона.
Помощта е еднократна за семействата, чиито деца са записани в първи клас или са записани или продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас. Тя се отпуска без доходен тест и е за покриване на разходите в началото на учебната година, за да могат родителите да закупят без затруднения част от основните пособия и дрехи, необходими за учениците, и се получава при положение, че децата живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане извън семейството. В този смисъл се предоставя право на социални помощи и на лицата, ползващи се с временна закрила, като част от общата система за социално подпомагане. Това е изцяло в обхвата на чл. 16 от Европейската социална харта и следва да се интерпретира като част от задълженията, които държавите са поели по силата на Конвенцията за правата на детето, както и по Директива 2001/55/ЕО, като са длъжни да прилагат режима на временна закрила при стриктно спазване на основните права и свободи, и при спазване на задълженията, произтичащи от инструментите на международното право, по които са страна и които забраняват дискриминацията.
Съдия Тодорова прави извода, че децата, ползващи се от временна закрила, не могат да се поставят в по-неблагоприятно положение от останалите деца (граждани на РБългария, чужденци със статут на бежанец или хуманитарен статут, чужденци с разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в РБългария, чужденци, на които е предоставено убежище, лицата, за които това е предвидено в международен договор, по който Република България е страна). Семейните помощи са сред основните, гарантиращи правото им на жизнен стандарт, поради което семействата им и/или лицата, полагащи грижи за тях, не могат да бъдат изключени от кръга на правоимащите. С тези мотиви заповедта на дирекция „Социално подпомагане“ – Благоевград, с която е отказана еднократната помощ на украинското дете, е отменена и преписката е върната за ново произнасяне съгласно указанията на съда. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА
Укрите правата си знаят отлично, ама да се хванат на работа май не бързат много…