Струма АВТО! Как да защитим колата си от автокрадци?

По три автомобила попадат в ръцете на крадци всеки ден. Това показва статистиката на МВР. Макар че ведомството отчита положителна тенденция, полицията успява да открие отнетите возила в едва 16% от случаите. Интересът на престъпниците е към по-новите и луксозни автомобили, но и към авточасти, особено ако се демонтират бързо. Вижте какви превантивни мерки можете да предприемете според sba.bg, за да не станете жертва на кражба като максимално затрудните злонамерени действия.

С какъв автомобил няма да привличате вниманието на автоджамбазите?

Някои собственици са на мнение, че ако не купят чисто нова и скъпа кола, а заложат на по-евтин и силно разпространен модел, то така ще минимализират риска от посегателства срещу собствеността им. Логиката, която се следва, е, че когато колата е евтина, то автоджамбазите ще спечелят по-малко, а усилията и шанса да бъдат заловени – големи, колкото за луксозно возило. А от второто, ако успеят с удара – ще спечелят повече. Реалността обаче е различна и сравнително евтини автомобили също биват крадени. А скъпите коли, които идват с малко повече вградени защити, не спират крадците да се пробват. Затова играта на котка и мишка ще продължи.

Поради това, че никой не е застрахован, всеки собственик трябва да бъде бдителен, в противен случай може да стане жертва. В тази поредица от статии има много идеи, а съветът ни е да ги комбинирате, за да надградите сигурността. Някои от тях изискват повече финансови инвестиции, други са по-евтини, а трети на практика не изискват пари или усилия. Например паркирането в добре осветена зона е лесен начин да се предотврати кражба на кола.

Кражби обаче се случват и посред бял ден, но видими устройства за сигурност също могат да постигнат много, въпреки че няма да направят колата неуязвима, ще отклонят крадците към по-лесна мишена. Усилията на производителите да ограничат риска от посегателства при новите модели, чрез все по-интелигентно оборудване и увеличаване на броя на тези превозни средства по-пътищата също има благоприятен ефект. Автомобили, които при определени условия мигновено започват видеозапис на случващото се около тях, служат за превенция и разкриване на престъпления.

Топ 3 изключително елементарни навика за повишаване на сигурността

Започваме с най-лесните за изпълнение съвети, които привидно звучат сякаш се подразбират от само себе си и няма нужда да се изтъкват. Реалността обаче показва, че собствениците на автомобили намират оправдания за себе си в определени ситуации, в които преценяват, че няма риск за станат потърпевши. Именно за такива моменти следят крадците – те са готови да действат, щом забележат, че бдителността е занижена. Затова обяснения като „Само да си взема едни цигари“, „Колата и сама ще се заключи“ и „Детето/кучето е на задната седалка“ няма да ви спасят.

  1. Заключете вратите

Дръжте вратите заключени – това е първата стъпка за възпиране на крадец. Добре е да придобиете навика да проверявате вратите на колата си. Помнете – крадците често използват моменти, когато бързате и не очаквате нищо да се случи, тогава те действат под прикритието на вашата разсеяност и суматоха.

  • Не оставяйте ключовете в превозното средство

Никога не оставяйте ключовете в автомобила. Ако вашият ключ е в колата, крадецът може просто да счупи прозорец и да потегли. Не оставяйте колата да работи без надзор и отключена. Вземете ключовете си със себе си, когато напускате колата и никога не оставяйте резервен ключ в жабката или на други места в автомобила.

  • Затворете прозорците

Дръжте прозорците си напълно затворени. Крадец може просто да бръкне в колата ви през отворен прозорец – да вземе каквото може да достигне или да отключи вратата, за да получи пълен достъп до вашия автомобил и всичко в него.

Тези навици трябва да важат за всички в семейството. Приучете и децата да се грижат прозорците и вратите да са затворени, когато напускат семейния автомобил.

Не подценявайте риска, когато сте в движение

Когато пътувате, особено ако се намирате на непознато място или в район с повишена престъпна активност, спазвайте следните няколко съвета:

  1. Огледайте вътрешността и под колата, преди да се качите в нея
  2. Не пътувайте сами, когато е тъмно
  3. Не спирайте, за да помагате на непознати
  4. Ако имате обективно усещане, че нещо не е наред, напуснете мястото – доверете се на инстинктите си
  5. Ако непознат се приближава към вас, потеглете внимателно и решително
  6. Оставете достатъчно място пред колата, за да маневрирате свободно, ако се наложи да спрете
  7. Избирайте средната лента, когато пътният участък го позволява.

При паркиране

Когато трябва да оставите колата без надзор за определен период от време, крадците могат да се активират. А освен кражбата на целия автомобил, особено ако е луксозен или от екзотична марка, не бива да се подценява интересът към най-разпространените модели и възможността за кражба на други вещи оставени в купето. Рискът от нападения може да бъде намален, ако следвате тези насоки.

Къде и как да паркирате?

  1. Бъдете нащрек!

Внимавайте за заобикалящата ви среда, когато паркирате. Огледайте се – има ли лампа на мястото, на което се каните да оставите колата? Виждате ли видео камера? Насочена ли е към свободно паркомясто? Ако е така – определено изберете него. Когато сте предпазливи за безопасността на любимото си возило, тогава бихте забелязали, че някой се мотае из паркинга. Това е съмнително поведение – най-добре е да паркирате някъде другаде.

  • Проверявайте два пъти дали прозорците и вратите на автомобила са затворени

Чувствителни зони са паркингите, гаражите и бензиностанциите. Избягвайте да оставяте колата на паркинги на две нива, където второто ниво е открито – то обичайно е по-пусто и предоставя нужното време и спокойствие за обир. Когато паркирате пред магазин, нека колата бъде близо до потока от пазаруващи, а не да бъде отдалечена от други автомобили.

  • Крадците предпочитат да работят на тъмно

Избирайте добре осветени зони и избягвайте паркирането в райони, които са слабо осветени или места, които не се виждат от минувачи или съседи. Препоръчително е да паркирате под светлина и на оживено място, тъй като крадците ще се замислят, дали да предприемат противозаконни действия, когато лесно могат да бъдат забелязани. Автоджамбазите работят предимно между 10 вечерта и 7 сутринта, а с намаляване на светлата част на деня през зимата разполагат с допълнително време.

  • Използвайте всяка възможност да създадете препятствие

При паркиране завъртете колелата обърнати към бордюра или друго препятствие. Още по-добре, ако сте и на наклонен терен. Тази мярка е изключително лесна за преодоляване на пръв поглед, но може затрудни крадците да потеглят. Не забравяйте, че колкото и да са опитни в кормуването, все пак те ще бъдат под огромен стрес в този момент и ще искат да напуснат бързо местопрестъплението. Повече маневри изискват допълнително време, в което те ще бъдат изложени на риск да бъдат заловени в крачка.

  • Издърпайте кабел на свещ

Ефективен и евтин метод за възпиране на крадец е да махнете кабел на свещите. Колата ви няма да стартира без искра. Това е практичен метод за използване в града, където престъпникът не може просто да отвори капака, за да види какъв е проблемът, без да бъде забелязан. При дизелови автомобили не важи.

  • Махнете реле

Подобно на горното предложение, също толкова лесен, но дори още по-ефективен и елегантен метод е като издърпате едно от релетата, които се свързват с горивната помпа или стартера. Ако не сте сигурни кой предпазител да издърпате, вдигнете предния капак на колата, намерете кутията с предпазителите, отворете нейния капак – на него трябва да има диаграма, която да означава за какво служи всяко реле. След това просто изключете предпазителите, които отиват към стартера и горивната помпа. Друг особено подходящ предпазител, който да махнете е този, който отива към модула за електронен контрол (ECU). По този начин може да бъдете сигурни, че колата определено няма да запали. Причината, поради която това е добър подход срещу крадците е, че повечето от тях не биха и предположили, че проблемът е в кутията с предпазителите заради липсващи релета. А дори и в невероятния случай, в който крадецът е установил проблема, то вероятността да носи резервни предпазители за стартиране на колата е нищожен. Това, което би се случило, е, че престъпникът бързо ще осъзнае, че атаката му е била провал и още по-бързо ще напусне мястото. При автомобили след 2010 внимавайте какви релета и бушони пипате!

Оставен на паркомясто, за автомобила съществуват и други рискове, освен да бъде откраднат целия. Друг вид посегателство – на вещи съхранявани в него, също са популярни, затова освен бдителност има и други препоръки, които да спазвате, за да сведете шанса да станете жертва на подобен род престъпления до възможния минимум. 

Ценни вещи и авточасти

Личен или служебен, в автомобила винаги се превозват предмети, чиято стойност е сравнително висока, а размер – удобен за носене, след като престъпникът е нанесъл удара си. Обобщаваме задължителните навици, с които да се предпазите от такова развитие. А след това няколко заключващи механизми, които да възпрат кражбата на повечето авточасти, докато сте далеч от колата.

Какво да не държите в колата, за да не я превръщате в примамлива плячка?

Освен кражбата на коли или отделни авточасти, вещите, намиращи се в купето, могат да представляват голям интерес за обирджиите или да им помогнат за реализиране на престъплението.

  1. Не оставяйте ценни вещи в колата си

Един от начините за привличане на крадец е да оставите портмоне, мобилен телефон или друг предмет с висока стойност на видима част в колата. Най-добре е да държите ценности у дома, но ако се налага да бъдат с вас при пътуване, не ги правете видими и по този начин – примамливи и лесно достъпни. Препоръчително е да поставяте важни за вас предмети в багажника, още преди да стигнете до мястото, където ще оставите колата. Причината – някои крадци следят случващото се на паркингите. Те търсят хора, които преместват предмети в багажника си. След като напуснете превозното средство, те ще проникнат в багажника, за да вземат всичко, което сте скрили.

Обърнете внимание, че понякога дори предмети, които във вашите очи може да не изглеждат привлекателни, могат да станат повод да ви разбият колата. Помислете за вече поостарялата ви работна чанта, в която носите важни документи и сте пъхнали лаптопа, докато отивате набързо до магазина. Или за фитнес сака – какво толкова ще ви вземат – дрехите? А колко струват те? А маратонките? А ключът за входната врата на дома ви?

  • Жабката не е място за скъпи предмети

Жабката не е изключение от горното правило. Това е едно от първите и задължителни места, които проверява всеки автокрадец. Не дръжте там каквото и да било, чиято стойност надвишава няколко лева.

  • Не съхранявайте документи

Не оставяйте каквито и да било документи в автомобила, жабката, сенника. Особено важно е да не държите документи, свързани със собствеността на автомобила. Всеки документ, който разкрива ваши лични данни, не бива да остава в превозното средство. Освен кражбата на автомобила може да се стигне до поредица от други престъпления срещу вас, личността ви, дома ви, фирмата ви или друга ваша собственост. Ако превозното средство се използва от няколко шофьори, най-доброто предложение би било да ги скриете на тайно място в колата.

  • Демонтирайте сателитната навигация и панела за управление на аудио системата

Ако стереосистемата на колата ви има преден панел, който се сваля, вземете го със себе си. Ако има капак, не забравяйте да го затворите, за да се предпазите от злонамерени погледи към собствеността ви. Вземете със себе си и вашата система за навигация, като не забравяте да свалите поставката и да почистите всички следи по предното стъкло.

Заключващи механизми, които да монтирате

Тези механизми са силно препоръчителни, особено комбинирани с други мерки. Макар, че те могат да бъдат преодолени от крадците, определено ще ги забавите, затрудните или дори откажете от престъплението.

  1. За волана

Заключващото устройство за волана, обичайно изработено от метал и пластмаса, се простира по диаметъра на волана и възпрепятства нормалното му управление от злосторни ръце. Това означава, че ако крадец стартира колата ви и се опита да я управлява, без първо да се е справил с ключалката, няма да може да маневрира с колата, което превръща в безсмислени всички други усилия направени в опита за кражба.

Все пак това пособие не е иновация на пазара, но през годините са правени подобрения и дори са създадени такива, които покриват целия волан. Но именно защото е познат метод за автокрадците, те са се научили да се справят с него, включително и чрез пробиване или изрязването му. Заключването на волана може да ви спаси в някои ситуации, но е много по-добре, когато се комбинира с други устройства против кражба.

  • За колелата  

Подобно на скобите, които поставят общинските служители, ако сте сложили колата на платено паркомясто, но без да заплатите, то можете да си осигурите такъв механизъм. Той се монтира от външната страна на колелото и предотвратява завъртането му, а така колата не може да бъде шофирана и метър. Този механизъм е лесен и бърз за поставяне, но има и алтернативи, които се поставят по различни начини за колелото – въпрос на лична преценка. Такива скоби се предлагат в различни размери и могат да намерят приложение не само за леки автомобили, но също така ремаркета, ATV-та, каравани и т.н. Това, което трябва да знаете е, че макар да е възможно всеки крадец да отреже такова устройство, това отнема повече време, а когато става въпрос за кражба на кола, именно тиктакането на часовника е основен враг на крадците.

  • За предния капак

Ако кражбите на автомобилни части са често срещани във вашия район, допълнителна защита на предния капак няма да бъде излишна. Можете да се спрете на универсален комплект, но е още по-добре да потърсите такъв, който е направен специално за вашата марка и модел превозно средство. Такъв заключващ механизъм предпазва двигателя и всичко останало около него, а всеки собственик на автомобил знае колко скъпи са частите и съпътстващите разходи за монтаж.

За катализатора

Що се отнася до стойността на авточастите – най-доходоносен е катализаторът, който съдържа паладий, родий и платина – редки, трудни за добиване и изключително скъпи метали. Парадоксално, но като част от изпускателната система именно той се намира на твърде уязвимо място – под автомобила, а демонтажът може да отнеме само броени минути. Липсата му увеличава с 900% емисиите, а звукът при работа на двигателя става по-силен. За да не се случи това, може да сложите заключващ механизъм с телено въже.

Част 4: Системи за сигурност

Както в други сфери така и при автомобилите новите технологии се стремят да направят живота ни по-добър. За хората, занимаващи се с такива кражби обаче, преминаването през подобрените системи за сигурност е изкушаващо предизвикателство. Това, което можете да направите като собственик, е максимално да ги затрудните дори до степен, в която колата да стане непреодолимо препятствие, изискващо неоправдано голям риск за престъпниците.

Топ 3 технологични подобрения, с които да се защитите от автокрадци

  1. Инсталирайте звукова алармена система и устройство против кражба

Ценна препоръка е да инсталирате звукова алармена система, ако колата ви не разполага с такава и да използвате видимо устройство против кражба. Звуковата аларма издава силен шум, често звука от клаксона на колата, ако някой се опита да влезе в автомобила, докато алармата е включена. Именно нежеланото внимание, привлечено от внезапния шум, може да прогони потенциален крадец. Дори видими устройства като заключване на волана или мигащата светлина на алармената система, също могат да бъдат достатъчни, за да спрат крадците. Причината е, че ако не са сигурни, че могат да се измъкнат тихо с колата или се страхуват, че могат да бъдат хванати, може просто да се откажат от последващи действия.

В традиционната представа алармените системи се свързват предимно със създаването на звуково замърсяване в и без това шумната градска среда и в крайна сметка да не послужат за това, за което са предназначени – да предпазят от кражбата колата и/или вещите в нея. С времето обаче и те като почти всичко друго, което ни заобикаля, претърпя технологични подобрения, затова днес алармените системи се различават по своите функции. Не е препоръчително единствено със звуковата сигнализация да се изчерпва всичко, което може да прави алармата. Затова ще задълбаем по темата:

Каква е разликата между фабричната аларма, системата за безключов достъп и алармена система, която бихте могли да инсталирате допълнително?

Фабричната аларма обикновено е еднопосочна. Това означава, че тя дистанционно заключва и отключва вратите, активира дистанционното стартиране, инициализира блокирането на стартера и задейства клаксона за алармата. Причината да се нарича еднопосочна е, че системата може да бъде деактивирана, без да предупреди собственика. А това означава, че ако крадецът успее да премине през защитата и да отнеме колата, то ще разберете за злополучното събитие едва, когато не намерите возилото си там, където сте го паркирали предишната вечер. От друга страна, ако закупите алармена система, която е двупосочна, ще се предпазите от неприятната изненада. За да си струва инвестицията, трябва да потърсите такава, която ще ви предупреди, че някой се опитва да направи нещо с колата ви. Дори и да я повдигне с паяк – системата ще отчете накланянето и ще извести собственика! Благодарение на двупосочната работа, на дистанционното-ключодържател ще разбирате дали алармата е активирана, в колко часа е била задействана, дали е била фалшива тревога и т.н.

Какво трябва да знаете при монтирането на втора аларма?

Изключително важно при инсталирането на такава система, освен да издава звуков сигнал, е да прекъсва работата на горивната помпа или системата за запалване на колата. Тази допълнителна мярка ще разочарова крадецът, разбил другите защити, седнал вече зад волана, в готовност да потегли с плячката. Важно е монтажът да бъде извършен от компетентен човек, който има уменията и търпението да скрие елегантно и незабележимо проводниците, да инсталира допълнително имобилайзър, който също да бъде скрит добре и на място, което да бъде трудно за отгатване и достъп. Ако не се вложи необходимото старание и време може да се окаже, че имате система, която създава дразнещ шум и отключва вратите. Ако сте решили, че искате такава алармена система, обсъдете с инсталатора как ще я монтира и обяснете какви точно настройки желаете. Тази повишена сигурност определено ще бъде от полза, но не пренебрегвайте и другите препоръки, защото никога няма стопроцентова гаранция, че няма да станете жертва на автоджамбази.

  • Инсталирайте имобилайзър на превозното средство

Крадците могат да подкарат колата много лесно, но ще ги затрудните, ако имате имобилайзър. Такъв вид системи включват интелигентни ключове и безжично удостоверяване на запалването. Те ще деактивират превозното средство, така че крадецът да не може да избяга с него. Ако автомобилът ви има имобилайзър, бихте могли да закупите втори. Дори и евтина система ще затрудни обирджиите, ако те са успели да се справят с фабричната, тъй като няма да знаят за допълнителната защита, нито къде и как е монтирана тя.

  • Инсталирайте система за проследяване

Обмислете инсталиране на система за проследяване, която може да наречем и система за възстановяване на превозно средство, ако злонамерени лица успеят да преминат през другите защити. Когато колата ви бъде открадната, тази система за проследяване ще използва безжична и/или GPS технология за излъчване на сигнал. Това може да помогне на полицията да достигне до извършителите и да върне автомобилът по-бързо.

Част 5: Моят дом, моята крепост

Не е необходимо автомобилът да бъде откраднат на обществено място. Още по-нагла и стресираща е кражбата, когато е извършена в дома ви – мястото, което традиционно свързваме със спокойствие, уют и сигурност, където се чувстваме най-добре.

Когато сте у дома

  1. Паркирайте в гараж

Ако имате собствен гараж, определено го използвайте. Веднага обаче идва и голямото „Но“. Защото гаражите привличат вниманието на крадците. Проникнат ли вътре, те могат да разполагат с повече време и спокойствие, тъй като никой не може да ги види в помещението, освен ако нямате допълнително внедрени системи за сигурност. Безспорно, ако разполагате с гараж, прибирайте колата вътре, но не пренебрегвайте риска, който съпътства самото място. Ако го подцените, освен жертва на автокражба може да ви бъдат отнети и други вещи, съхранявани вътре.

  • Повишете сигурността около колата

Независимо дали имате гараж, или не, помислете как можете да внедрите тези три мерки, с които да накарате крадците да стоят далеч от имуществото ви. В случай, че живеете в блок, то може би съседите ви също биха се присъединили към инициативата. Така всички ще се ползват от подобренията в сигурността, а и разходите ще бъдат поделени и съответно по-ниски.

  • Сензори за движение
  • Охранителни камери
  • Предупредителни табели – всеки, който приближава ваша собственост, трябва да бъде осведомен, че сте взели мерки за сигурност

Допълнително, ако имате видеорегистратор, може да го настроите да записва случващото се наоколо, дори когато не сте в колата.

  • Увийте ключовете на колата си в алуминиево фолио

Защитете ключовете си, като ги обвиете в нещо метално, за да блокирате сигналите между тях и колата. Има устройства, които крадците използват, за да прихващат този сигнал, а всичко това се случва без видими признаци. Когато успеят, престъпниците получават достъп до колата и тя става лесна плячка. Затова не дръжте ключовете близо до входната врата, а вместо това ги поставете в алуминиево фолио, метална кутия или закупете специален портфейл. Друг вариант е да ги сложите в микровълновата фурна, но според нас, това не е толкова добър съвет, тъй като може да ги сготвите по невнимание.

  • Поддържайте автомобила си в чист и добър външен вид

Когато автокрадец види, че колата ви е във върхово състояние, той ще приеме, че не сте подминали и мерките за сигурност – вероятно имате ефективна алармена система, а защо не и GPS, за да намерите вашия автомобил, ако бъде откраднат. Когато поддържате любимото си возило в отличен вид, това може да бъде възпиращ фактор. А пък и ще ви служи безаварийно, когато поемете на път. А с членска карта от СБА може да разчитате на безплатна пътна помощ

Топ 3 нестандартни технологични подобрения, които да опитате

За финал на поредицата предлагаме малко по-авангардни идеи, но може би си струва да ги опитате именно защото са неочаквани. Точно както подхождат престъпниците при кражба – действат внезапно и креативно. Защо да не ги изненадате и да осуетите намеренията им.

  1. Използвайте бебефон в колата си

Това е неочаквано устройство против кражба, което да сложите в автомобила. То обаче позволява да слушате всичко, което се случва вътре. Ако някой отвори вратата на колата или се опита да запали двигателя, ще го чуете.

  • Скрийте стар таблет или телефон  

Когато трябва да оставите автомобила си на място, където не сте сигурни за безопасността, поставете стар телефон или таблет, така че да бъде незабележим за външно лице. Устройството трябва да бъде синхронизирано с вашия акаунт в Google или Apple iCloud. Това ще позволи да проследите колата си с помощта на функцията „Намери моя телефон“. Недостатък е, че трябва да осигурите интернет свързаност за устройството и да сте сигурни, че батерията разполага с достатъчно заряд или е включено към електрическата система на колата.

  • Инсталирайте главина за бързо освобождаване на волана

След като паркирате, вземете кормилото със себе си. Престъпникът не може да стигне далеч, ако не може да управлява.

Използвайте комбинирано предложенията ни описани в поредицата, вместо да се уповавате само на един метод. Напротив, колкото повече защити има автомобилът, толкова по-добре. Например: ако инсталирате GPS тракер на труднодостъпно място в автомобила, но същевременно използвате и заключващ механизъм на волана. Това е добра стратегия, защото се отклонява вниманието на крадеца – той вероятно няма да търси друго защитно устройство, след като е преодолял първото препятствие, и ще бърза да напусне местопрестъплението.

Какво да направите, ако колата ви бъде открадната?

Ако всички мерки не постигнат търсения резултат и автомобилът ви бъде откраднат, незабавно се свържете с полицията. Бъдете готови да предоставите следната информация:

  1. Година, марка, модел и цвят на автомобила
  2. Регистрационен номер
  3. Идентификационен номер на превозното средство

Също така уведомете застрахователната си компания за случилото се в рамките на 24 часа. Бъдете наясно със сроковете при сключване на полицата.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *