С гласовете на съветниците от ГЕРБ, СДС, „Глас народен” и „Народен съюз” приеха бюджета на община Дупница, БСП гласуваха „против” и „въздържал се”

С 23 гласа „за“, 5 „против“ и двама „въздържал се“ общински съвет в Дупница прие Бюджет 2022. „Против” гласуваха петима общински съветници от БСП – Александър Анин, Ивайло Петров, Станислав Павлов и Асен Илиев, както и д-р Първан Дангов, който беше изключен от групата на БСП в местният парламент.

Бюджетът за 2022 година на община Дупница е в размер на 43 403 000 лв., от които 10,6 млн. лв. са от местни приходи.

Дебатът върху бюджетната рамка продължи 2 часа и премина без излишни емоции и изказвания. Председателят на ОбС Костадин Костадинов определи бюджета за тази година като балансиран и предизвикан от общинската съветничка от БСП Валентина Караганова, която заяви, че вижда несоциална насоченост в бюджета, изригна: „Бюджетът е тъмночервен, г-жо Караганова. Над 2 млн. лв. са заделени от бюджета за социални дейности, колко още трябва да се заделят. От бюджета се финансира социален патронаж, ЦНСТ, ЦОП… За тези пари трябва всеки нуждаещ се от помощ да бъде обгрижван ежедневно. В тази цифра влизат и заделените средства за театъра, които са 191 000 лв. За музея са заделени 120 000 лв. За читалищна дейност 495 000 лв., от които 246 000 лв. за читалище „Зора“. Личното ми мнение е, че се наливат много пари в тези дейности от общината, но обществото не получава нужното“, заяви Костадинов. 

По време на дебата общински съветници се изказаха, че няма достатъчно контрол от общината по приключили проекти. Бойко Христов от БСП заяви от трибуната: „Има много жалби от граждани, свързани с изграждането на нови водопроводи по селата. Те се опасяват да не се случи като в село Бистрица тази зима. Новият водопровод замръзна и остави много семейства без вода. Предлагам да се засили контролът на общината върху изграждането на нови обекти”, заяви Христов.

Ивайло Петров от БСП постави въпроса за неработещите светлинни табла по спирките в града. „За тях са вложени 1,5 млн. лв. от бюджета на общината, но няма кой да извърши контрол дали функционират, или не. Такъв е случаят със светофара на „Севдината фурна“, той не работи, откакто е поставен”, заяви Петров.

Георги Градевски, общинският съветник, който влезе с листата на АБВ в ОбС, след като не беше избран за кмет от същата партия на последните избори на местна власт, но се отказа от партията, попита: „Защо общината заделя от бюджета си 100 000 лв. за подпомагане на ФК „Марек“, след като отборът не се представя добре в двубоите на терена. По-добре тези средства да се дадат на спортни клубове, които имат успехи и носят медали от състезания”.

 На въпроса му отговор даде кметът инж. Методи Чимев, който заяви: „Съгласен съм с вас, и аз не ходя вече на мачовете на „Марек“, няма какво да видя, но въпреки това „Само Марек”! Тези дни имах среща с трима борци от Дупница, олимпийски шампиони, донесли слава не само на града ни, но и на България, ние субсидираме три клуба по борба с по 1000 лв. на година и се замислих. Моля ви, нека гласуваме тази финансова подкрепа, остават още няколко мача до края на сезона, но ще помисля върху повдигнатият въпрос“, заяви кметът.

В частта за спорт в бюджета на общината са предвидени и 30 000 лв. подпомагане на частния клуб на Ивайло Константинов „Марек Юнион-Ивкони“.

Лидерът на общинската структура на БСП в Дупница и общински съветник Александър Анин постави въпроса защо на селските кметове са отпуснати по 100 лв. на месец за неотложни дейности. „Нали се децентрализираме. Какво могат да направят кметовете с 1200 лв. на година? Ако им трябват повече средства за разрешаване на спешни проблеми, ще трябва да ходят до общината ли?”, попита Анин.

Въпросът му не беше разбран от председателя на ОбС Костадин  Костадинов, който скочи на това изказване и изреди колко средства са заделени от бюджета за селата: „Какви 100 лв. на кмет, г-н Анин? За село Бистрица са заделени 670 000 лв. от бюджета за тази година, за Червен брег – 181 000 лв., за Крайници – 370 000 лв., а за Яхиново – 418 000 лв. Този бюджет е насочен към селата от общината“, заяви Костадинов. Заложените за село Бистрица 670 000 лв. са за сондажа за минерална вода, който не може да се случи вече трета година, стана ясно на заседанието.

„Дано инфлацията не изяде бюджета“, заяви общинският съветник от СДС Георги Георгиев, а по повод думите му кметът М. Чимев обяви: „В рамките на три месеца от началото на тази година сме изразходвали за ел. енергия толкова пари, колкото за цялата минала година. Детските градини плащаха по 1000-2000 лв. на месец за газ за отопление, сега плащат в порядъка на 7-8 000 лв. месечно. Много фирми изпълнители на обекти спират дейността си и искат да прекратят договорите, тъй като няма с какво да им платим. Представили сме всички документи в МРРБ, дано да отпуснат средства да се разплатим“, заяви Чимев.

Дебатът по бюджет 2022 г. продължи два часа и беше приет с гласовете на съветниците от ГЕРБ, СДС , „Глас народен“ и „Народен съюз“, колегите им от БСП гласуваха „против“ и „въздържал се“.

ЙОРДАНКА ПОПОВА 



Подобни новини

1 Коментар

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *