С богата и наситена програма в благоевградското 7 СУ „Кузман Шапкарев“ съчетаха иновациите с Фестивал на природните науки и регионално състезание по география и икономика. Тридневният маратон започна с посрещането на гости от софийските 68 СУ „Акад. Никола Обрешков“, 4 ОУ „Проф. Джон Атанасов“ и СУ „Иван Момчилов“ – град Елена, с които най-голямото средно училище в областта е партньор по националната програма „Иновации в действие“.
„За мен самата думата иновация говори много. Иновация означава висок стандарт за качество. Дано това, което сме подготвили през тези три дни, остави траен спомен у вас и в бъдеще да успеем да разменим креативни идеи. Целта на този форум е не просто да покажем един или два иновативни урока, не просто да ви приветстваме, а да се учим, да се сприятелим“, обърна се към гостите директорът на 7 СУ д-р Лилия Стоянова, която лично се грижеше за стиковката на отделните събития и всеки един детайл да е изпипан до съвършенство.
Малко по-късно в унисон, или по-скоро в потвърждение на казаното, в двора на училището бе засадено дърво – символ на приятелството. Веднага след представянето на трите гостуващи образователни институции и на домакините започна Фестивалът на природните науки, който е запазена марка за 7 СУ и е уникално по рода си събитие. Темата на тазгодишното пето издание бе „Човекът през калейдоскопа на времето“. Именно това бе и мотото на един от двата представени мултидисциплинарни STREAM урока. Впечатляващ е фактът, че изцяло авторската разработка е плод на труда и професионализма на петима учители: по философия – Даниела Дралева, по история – Петър Мицов, по химия д-р – Илияна Янева, по билогия – Румяна Икономова, по физика – Валентина Димитрова. И тъй като в иновативното 7 СУ учениците учат чрез преживяване, тоест широко застъпено е проектно базирано обучение, то учителите съчетаха не само отделните предметни области, но и като цяло природните науки,технологиите, четенето, инженерството, изкуствата и математиката, каквато на английски е абревиатурата за най-всеобхватния подход – STREAM, развиващ изследователските умения на учениците. По завладяващ начин бе пресъздадена не само еволюцията на човека, но и неговото духовно израстване през отделните епохи, както и развитието на литературата и изкуството. Във финалната част бе използван и изкуствен интелект. Машината нагледно изобрази какви ще са училищата в бъдещето и обясни, че сред изучаваните предмети ще са нанотехнологии, космически науки, роботика, психология и етика на технологиите.
В урока дейно се включиха и ученици, а впечатление направи, че на влизане в залата, носеща името на възпитаника на училището Димитър Бербатов, присъстващите бяха помолени да отговорят на следния въпрос: Какво от миналото и настоящето бихте взели със себе си в бъдещето? След обобщаването на резултатите стана ясно, че 70% от анкетираните учители и ученици биха взели със себе си в бъдещето семейството и близките си, 20% новите технологии и 10% биткойни /виртуална валута/.
Изключително интересни бяха и представеният интерактивен STREAM урок на тема „Гората“ и мултимедийната игра „Научно пътешествие“. Темата за новите технологии бе основно застъпена и в състоялия се дебат „Естествен срещу изкуствен интелект“ и в презентациите на ученици за философията на изкуствения интелект.
Изпълнен с много емоции и усмивки бе и вчерашния ден, като се проведе XI регионално състезание по география и икономика „Природно и културно разнообразие на българските планини”. В надпреварата се изявиха общо 21 отбора от училища в Самоков, Пазарджик, Кюстендил, София, Разлог, Добринище, Гоце Делчев, Благоевград… Разделени в две възрастови групи, 5-7 и 8-12 клас, младите географи се изявиха в две направления – тест и практически задачи и атрактивен хепънинг, свързан с изработването на макети на архитектурни резервати, етнографски комплекси, планини, туристически и защитени обекти. Наред с медалите, купите и грамотите, за победителите бяха осигурени и предметни награди, като луксозни пътнически куфарти и парични ваучери. Журито начело с председателя на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти доц. Марин Русев бе изключително затруднено при излъчването на призьорите, а най-важното бе, че всички ученици с огромно желание и старание работиха в екип над своите макети, демонстрираха знания, умения и компетентности, свързани с разнообразното природно и културно богатство на българските планини.
На финала участниците и гостите благодариха на домакините за прекрасната организация и за незабравимите преживявания.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА