
За първи път от години празникът на град Сандански съвпадна на с храмовия празник на църквата „Свети Георги“. Началото на тридневния празничен маратон в града бе поставено с литийното шествие на иконата на „Поясът на Пресвета Богородица“, която бе изнесена от манастира „Свети Козма и Дамянян“ и окичена с лавров венец от кмета Атанас Стоянов. Тя бе поставена в двора на манастира, където миряните запалиха свещица за здраве. Сред присъстващите освен общинския кмет бяха и председателят на Общинския съвет Николай Шаламандов, съветниците Яне Янев, Ивелен Терзийски и кметове на населени места в общината.
И тази година бе спазена традицията – на всеки дошъл в храма бе подарено по едно червено яйце. За първа година в манастира бе забранено да се развива търговия. Скарите и масите за продажба на детски играчки и атракциони бяха разположени на пешеходната алея. Впечатление правеше, че в по-голямата си част присъстващите бяха младежи до 35 години.
На дългата близо километър улица до манастира отляво и отдясно бяха наредени сергии. От задимените скари /сн. 4/ кебапчета и кюфтета се продаваха на цена от 1.20 лв., пържените картофи на 1.50 лв., а наливната бира – 2.00 лв. На поляната край манастира се извиха и дълги хора, първото поведе самодейката Илинка Маникатова. Иконата на Богородица ще бъде изложена в манастирчето до петък на обяд, когато ще бъде даден и курбан за здраве.
Празничният ден в Сандански продължи с народни борби, дефиле на самодейните и детски формации към Народно читалище „Отец Паисий 1919“, а галавечерта приключи в Летния театър с музикални и танцови изпълнения.
ЛИДИЯ МАНЕВА