
Ученици от Езиковата гимназия в Благоевград възстановиха популярния туристически символ „Камбаните“, който се намира на 2600 метра надморска височина в Рила планина. Така благодарение на усилията на групата ентусиасти емблематичният знак-маркировка, разположен на важния кръстопът – високото билно подножие Раздела, е напълно реновиран и радва туристите с новия си облик.
Раздела е високо билно понижение в Северозападна Рила. Намира се на над 2600 метра надморска височина. Това място е важен кръстопът на туристическите пътеки от и за Седемте рилски езера, хижа „Иван Вазов“, хижа „Мальовица“, Урдиния циркус, хижа „Ловна“, Рилски манастир и пътеката по Зелени рид. Раздела е интересен и с това, че е вододел между Черноморски и Беломорски басейн. На 20 минути от него, в противоположни посоки се намират две от най-красивите eзерни групи – Седемте рилски езера и Урдини езера. Разположени толкова близо, водите от тези езера се вливат в различни морета. Седемте рилски езера дават начало на река Джерман, ляв приток на река Струма, която се влива в Бяло море. От Урдините езера изтича Урдина река, която е десен приток на река Черни Искър. Река Искър, която е най-дългата изцяло българска река, се влива в Дунав и оттам в Черно море.
Всичко започва, когато група ученици и учителите им Мария Веселинска и Даниела Йовкова се качват в планината, за да проведат практикум по биология. Тогава им прави впечатление, че част от маркировката в района почти липсва и е трудно разпознаваема, а „Камбаните“ поставени преди 30 години от локомотивно депо, са ръждясали и надписите са изтрити. Именно за да подпомогнат ориентирането на туристите от и за Седемте рилски езера, хижа „Иван Вазов“, хижа „Мальовица“, Урдиния циркус, хижа „Ловна“, Рилски манастир и пътеката по Зелени рид, а и за да запазят създаденото от локомотивното депо, представителите на ЕГ решават да възстановят символа. С нелеката задача се заемат учениците Дарина Стоянова, Антония Мазурска, Аделина Петрова, Ния Гаврилова и учителката им по биология Даниела Йовкова. В акцията се включват и специалистите от НП „Рила“ Николина Георгиева и Пламен Златарски. Тежките изморителни преходи и лошите метеорологични условия ни най-малко не разколебават ударната група и те с много ентусиазъм и желание се качват два пъти до „Камбаните“, за да ги възстановят.
„Учениците веднага решиха да се включат, дори и не се замислиха. Бяха водени от желанието си да направят добро, и удовлетворени, че ще оставят нещо хубаво и полезно за всички хора”, разказа Даниела Йовкова.
А работата и предизвикателствата никак не са малко. Първата задача на сърцатите тийнейджъри е да изчистят ръждата от знака, след което грундират металните елементи и нанасят специална боя 3/1 против корозия. Те запазват изцяло оригиналния облик на „Камбаните“, като възстановяват и табелите – стрелки към различните туристически обекти. Любопитното е, че докато работят, всички туристи, преминаващи през кръстопътя, се спират, впечатлени от делото на учениците. Българи и чужденци са любопитни да разберат откъде са децата, в кое училище учат и ги поздравяват за постъпката им, тяхното старание и желание да реновират знака. Наред с „Камбаните“ групата обновява и част от останалата маркировка в района, а учениците научават и много нови и полезни неща за ориентирите в планината и различните видове маркировки
За благодарност от НП „Рила“ поставят на „Камбаните“ специална табела, упоменаваща, че знакът е възстановен от Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“ – Благоевград. Така името на учебното заведение вече стои и високо горе в планината, а учениците са доволни, че добрият пример на едно локомотивно депо вече не стърчи грозновато на билото сред красивата природа.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Моменти от работата по възстановяването на популярния туристически символ
Еблематичният символ „ Камбаните“ преди реновирането му