
Учителите по история Антоанета Сейменска от Езиковата гимназия и Николай Куколев от Националната хуманитарна гимназия в Благоевград станаха хаджии. Двамата се върнаха със специалните удостоверения, че са били на Божи гроб и могат да носят титлата след едноседмично обучение в Йерусалим по междуправителствена спогодба между България и Израел за педагози.
“Бяхме 23-ма души от цялата страна, обучението бе в центъра “Яд вашем”, който се занимава с изследвания и опазване на жертвите от Холокоста”, обясни Н. Куколев, който е и бивш зам. областен управител на Пиринско. Той разказа как с подобни обучения на ученици, военни, хора от различни държави се пази паметта за събитията през Втората световна война. “Има цяла гора, в която всяко дърво е посветено на човек, подпомогнал спасяването на евреите”, впечатлен е историкът.
Цялата група български учители станали хаджии на специално организирана за целта обиколка на стария град, където на самия Божи гроб е църквата “Възкресение Христово”. “Тя е разделена на 8 части, които се обслужват от всички течения на християнството. Доказателството, че си бил там, е сертификатът, който се издава или от кметството, или от гръцката патриаршия за нас, източноправославните”, обясни Н. Куколев.
От престоя си в Йерусалим освен чисто професионално от семинарното обучение той останал истински впечатлен от срещите и разговорите с български евреи, изселници отпреди много години и успешно реализирани в Израел. “Сред тях имаше 91-годишен мъж, оцелял, като успял да напусне България през 1943 г. Тогава е бил 12-13-годишен, но говореше отличен български и през цялото време стоя прав”, искрено се изненадал учителят в НХГ. Трогнали го няколко случайни срещи на улицата с български евреи изселници, които, като чували българската реч, се умилявали и спирали разчувствани сънародниците.
“Може би евреите са хората, които най-силно ни уважават като нация и знаят всичко за нас – впечатлен е още Куколев. – Всички се отнасят с много добро чувство заради факта, че не сме разрешили депортация на евреите си, и дали за това, или по друга причина, но навсякъде в ресторантите и магазините нашенското бяло сирене се презентира като “българско бяло сирене”, а не както в повечето страни го представят като гръцко”, разкри историкът.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
В нашите училища наистина твърде малко се учи за зверствата на националсоциалистите на Хитлер и за целенасоченото и масово избиване на евреи през Втората световна война – Холокоста. Малко се учи и тоталното насилие на комунистите в Източна Европа. И всичко това има един опасен резултат: доста млади българи се увличат по нацистката идеология и Хитлер, а други продължават да мислят за социализма у нас като нещо позитивно и прогресивно. Безотговорността на управляващите и липсата на смислени действия за ограничаване на тази тенденция скоро може да ни накара да берем горчиви плодове.