Учители по математика, физика, химия, информационни технологии… абсолвенти в ЮЗУ „Н. Рилски“, се дипломираха

Абсолвенти от Випуск 2022 на Природо-математическия факултет в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград получиха своите дипломи за висше образование. Бакалаврите и магистри от 22 специалности, сред които „Математика“, „Медицинска химия“, „Информационно системи и технологии“, „География и регионална политика“, „Регионално развитие“… се дипломираха с тържествена церемония в заседателната зала на Първи учебен корпус, в присъствието на свои близки, приятели, роднини. 

„Щастливи сме, че подготвяме специалисти, които ще водят обществото към по-добро. Пожелавам ви успехи! Нека високият професионализъм и почтеното поведения ви съпътстват във вашата работа. Във всичко добро, с което се заемете, можете да разчитате на нашата подкрепа“, обърна се към завършващите деканът доц. д-р Елена Каращранова.

Сред официалните гости на събитието бяха проф. д-р Иванка Станкова – заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие на ЮЗУ „Неофит Рилски“, проф. д-р Найден Шиваров – директор на Националния STEM център към Министерството на образованието и науката, Красимир Андонов – директор на дирекция „Национален парк Рила“.

Заставайки пред микрофона, проф. Шиваров уточни, че словото му ще бъде по-различно, и обяви важни новини, като направи и значими констатации. Той говори за плана за възстановяване и развитие и задачата във всяко българско училище, независимо дали общинско или държавно, да бъде изграден СТЕМ център. Те ще бъдат обособени в 5 направления – природни науки, математика и информатика, зелени технологии, роботика и киберфизични системи, 3D технологии.

„Изключително съм доволен, че Югозападният университет е един от пионерите в това отношение и много скоро тук ще бъде открит СТЕМ център по природни науки, след което и по роботика. Това е изключително важно, защото вие, завършващите сега, ще имате възможност да направите своята следдипломна квалификация, а по-младите ви колеги ще могат да изучават СТЕМ обучението“, заключи проф. Шиваров и подчерта, че идеята и цялостната концепция на СТЕМ методиката включва преминаване към интегрирано обучение.

Например не поотделно се изучава математика, физика, биология… а всичко заедно, обединено като природни науки. Целта е придобитите интегрирани знания да бъдат прехвърлени към реалните практически умения, което, от своя страна, да повиши конкурентоспособността на младите хора на пазара на труда.

На тържествената церемония се дипломираха 114 абсолвенти в ОКС /образователно-квалификационна степен/ „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“. Бяха връчени и 49 свидетелства за следдипломна квалификация „Учител“.

По традиция отличниците на випуска получиха плакет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ за показаните високи резултати в процеса на своето обучение. Дипломите на отличниците връчи проф. д-р Найден Шиваров.

Първенец на випуска е Сийка Кесева, която завършва специалност „География и регионална политика“ с успех 5.98 от семестриалните изпити и 6.00 от държавните изпити. От името на колегите си тя благодари на преподавателите и подчерта, че образованието е най-силният способ за израстването, а дипломата, придобита след 4 години усилия, е билет за реализация. 

Сред заслужилите плакет бе Медиха Топалова, завършваща като бакалавър по „Математика и информатика“ и продължаваща с магистратура в същата област. Любопитното, е че отличничката е от Огняново, но е решила да се реализира в Благоевград и вече е сбъднала това свое желание. В началото на тази година постъпва като учител в IV ОУ „Димчо Дебелянов“ и заедно с Таня Филипова, която е автор на иновативния проект за новия учебен предмет „Състезателна информатика“, подготвят бъдещите ИТ специалисти на училището в квартал „Грамада“.

„Мога да кажа, че математиката от малка ме влече, затова се насочих към тази област и не съжалявам. Изключително съм доволна от подготовката, получена в Природо-математическия факултет, и съм благодарна на преподавателите“, сподели М. Топалова, която бе придружавана от своето семейство, близки и приятели.

За професионалната си реализация разказа и Йоана Семова от специалност „Медицинска химия“, която вече работи в аналитична лаборатория.

Че и физиката, и химията са еднакво трудни, но носят голямо удовлетворение, призна Росица Карадакова. Тя завършва „Педагогика на обучението по химия и физика“ и е част от колектива на Природо-математическата гимназия в Кюстендил, където от началото на тази учебна година е учител по физика.

След бакалавърската си степен по „Бизнес информатика и иконометрия“, сега като магистър по „Технологии на обучението по математика и информатика“ се дипломира Гергана Кондева, която е учител по информатика и ИТ в СУ „Братя Каназиреви“ – Разлог. Води часове и в прогимназиален и гимназиален етап и подготвя десетокласниците за предстоящото национално външно оценяване на дигиталните компетентности.

С вълнение, усмивка и, разбира се, с диплома в ръка се снима и младият учител в Земеделската гимназия в Сандански Мартин Врабски. По време на следването си в специалност „Педагогика на обучението по химия и Човекът и природата“ той бе сред най-дейните студенти. Редовно се изявяваше в събитията и демонстрациите, организирани от Катедрата по химия. Участва и във фестивала на природните науки на VII СУ „Кузман Шапкарев“, където беше на преддипломна практика, трупаше знания и опит от базовия си наставник – учителката по химия д-р Илияна Янева, а сега вече е правоспособен педагогически специалист.

„Разбрах, че в ЗПГ „Климент Тимирязев“ се освобождава място. Кандидатствах, веднага ме взеха и така от 15 септември започнах работа. Преподавам в 10 клас и мога да кажа, че химията е интересна за учениците. Самият аз се стремя да им поднасям изучавания материал на разбираем и достъпен за тях език. Вкарвам и много експерименти, тъй като искам чрез показваните химични опити да намеря връзка с ежедневието, тоест учениците да видят реалната, практическата насоченост на химията“, сподели Мартин и допълни, че смята да продължи да надгражда знанията си с магистратура.

Музикален поздрав към абсолвентите отправиха студенти и преподаватели от катедра „Музика“ с ръководител доц. д-р Бинка Добрева. В края на церемонията прозвуча „На многая лета“, след което завършващите се събраха за обща снимка и ознаменуваха важния етап в живота си с хвърляне на шапки във въздуха.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

2 Коментара

  1. Боре Тъпото

    Не ви ли е срам бе малоумници от проспериращ факултет с над 300 абсолвенти сега да завършват шепа тъпи помаци дето за нищо не стават! Жалка картинка на някога водещия Природо-математически факултет, да се набутате в заседателната зала че сте само 30-тина мекерета – не ви ли е неудобно! Боре Тъпото и агент Андреев постигнаха целта си да останат в ПМФ само точно толкова тъпи преподаватели колкото са и те, та ако може и още по-тъпи още по-добре. Безмисленото съществуване на този факултет води до големи поразии интереси за образованието! Крайно време е да се закрие!

    Отговори
  2. Преминаващ...

    Навремето Недко Шиваров крепеше мудете на Н. Божков с роботите си, сега синът му прави същото с Бора Тупано…

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *