Четвъртокласничките в благоевградското IV ОУ, сестричките от Пакистан Сехер и Ромеса Ашраф, положиха и второто НВО – по математика

2755 четвъртокласници в област Благоевград се явиха на второто Национално външно оценяване по математика вчера. От общия брой 2913 ученици в 4 клас изпита не положиха 158 ученици, което е с двама по-малко от НВО по български език и литература. Като цяло се констатират малко над 6 процента неявили се, затова, както посочи началникът на РУО Ивайло Златанов, ще бъде направен и анализ на причините за отсъствията.

Репортер на „ Струма” проследи организацията по провеждането на НВО в благоевградското IV ОУ „ Димчо Дебелянов”, където знанията си по математика показаха четвъртокласниците от двете паралелки, разпределени в четири изпитни зали.

Още преди 9 и 30 часа училищната комисия начело със зам. директора Ели Димова бе в компютърната зала, а всеки знаеше предварително своите задачи. Така учителката по информатика и информационни технологии в начален етап Руска Ищалова бе на компютъра, за да следи кога от Министерството на образованието ще пуснат теста. Част от колегите й пък направиха последна проверка на номерата на стаите, листчетата с индивидуалните работни места на ученици… а целия процес наблюдава и родител, представител на обществения съвет на училището.

„Най-важното е децата да бъдат спокойни. Бъдете приятели с тях, без да им пречите или помагате”, обърна се Ели Димова към квесторите, които също заеха местата си. В 9 и 45 платформата на МОН заработи, малко по-късно бе получената и паролата за достъп. Така след разсекретяването, размножаването, окомплектоването на изпитните материали при създадената стриктна организация изпитът в последната стая започна точно в 10 часа и 11 мин.

Припомняме, че за първа година националните външни оценявания се провеждат в нов формат. Конкретно по математика наред с увеличаване на времетраенето от 40 на 60 минути задачите вместо досегашните 20 са 25. От  тях 18 са с избираем отговор;  5 с кратък свободен отговор (число);  1  с разширен свободен отговор и  1 задача с 3  разширени свободни отговора, като целта е да се проверят знанията и компетентностите на четвъртокласниците в областите: числа, равнинни фигури, измерване, моделиране.

„Не мога да коментирам теста, защото не съм го разгледала. Размножихме точно толкова комплекти, колкото са и явяващите се ученици. Затова ще се запозная с новия формат, след като от МОН публикуват теста и ключа, но смятам, че децата ще се справят с 25 задачи за 60 мин. Времето ще им стигне”, каза зам. директорката и направи бърз анализ на външното оценяване по български език и литература.

Самата Ели Димова, която е утвърден специалист именно в областта на началното образование, бе сред поканените миналата година в МОН учители. Там група педагози от цялата страна в продължение на повече от 4 часа обсъждаха с министъра, заместниците му и директори на дирекции новия формат на НВО.

„Това, което мога да кажа, е ,че действително от МОН са взели предвид исканията и предложенията на учителите относно диктовката. Тя бе съставена от 6 кратки изречения с ясно изразена пунктуация. Включената нова творческа задача бе за създаване на текст по една картинка, което също не би трябвало да затрудни учениците. Мнението ми е, че тестът бе напълно постижим и съобразен с възможностите на децата”, коментира Е. Димова и допълни, че в разговори с четвъртокласниците те не са се оплакали да не им е стигнало времето.

Сред първите излезли от изпита по математика малко преди определеното време бяха двете сестрички от Пакистан Сехер и Ромеса Ашраф. Както „Струма” писа, те постъпиха за първокласници в IV ОУ през месец ноември 2017 г ., без да знаят и дума на български. Комуникираха само с жестове, но благодарение на класния си ръководител Татяна Оракова, учителя по ЦДО Камелия Христова, подкрепата на целия колектив и ръководството на IV ОУ не само се адаптираха, но и регистрираха невероятен прогрес. Сега двете момиченца са сред отличниците на класа, а  наред с това редовно участват в състезания и олимпиади. По-голямата сестричка Сехер се изявява в областта на математиката. На Ромеса любимият предмет е българския език и литература. Освен това двете участват и в състезания по английски език, където постигат отлични резултати.

„Изпитите и по двата предмета бяха лесни”, казаха сега с усмивка и на чист български Сехер и Ромеса и започнаха да обсъждат със съучениците си и задачите по математика.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *