
НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на електронните рецепти от 1 април. Същевременно възникна полемика във фармацевтичните среди, в която се чуха гласове за запазване на хибридния модел, т.е. да има електронни и бели хартиени рецепти. Вчера съсловната организация на магистър-фармацевтите отрече излязлата в публичното пространство през почивните дни информация, че има идея от 1 април да влязат в сила изцяло електронни рецепти за всички лекарства. Репортер на „Струма“ потърси за коментар по темата председателя на УС на Регионална фармацевтична колегия – Благоевград Евгени Антонов, който заяви следното: „Получи се „развален телефон“. Не става въпрос за тотално въвеждане на електронни рецепти, а за тестване на системата от 1 април в реално време. Личните лекари и аптеките ще получават информация за достоверност на рецептите в реално време и ако има грешки, те ще се отстраняват своевременно. Сега задължителни електронни рецепти има само за лекарствата, които покрива Здравната каса, както и за антибиотици и лекарства за диабет.
В Българския фармацевтичен съюз следваме правилото, че трябва да има качествено проследяване на терапията на пациента, която да е отразена в медицинското му досие, независимо дали моделът ще е електронен или хибриден. Моето становище е, че преди да се въвежда каквато и да е нова стратегия, трябва да има широк експертен дебат с всички страни. Да се проведе кръгла маса и да се чуят всички гледни точки – на лекари, фармацевти, Министерство на здравеопазването, за да се види перспективата и всъщност какво искаме. Трябва да се изготви единна номенклатура с еднакви кодове на лекарствата, защото сега има няколко версии, което води до грешки при изписването.
Задължително да се даде време за въвеждане на новия софтуер и за неговото тестване, а не това да бъде от днес за утре. Да има пробен период и да се даде възможност за обучение на служителите, а не веднага да се налагат глоби с хиляди левове на аптеките. Да се огледат нещата внимателно и прецизират, тъй като има форсмажорни обстоятелства.
Как да действа фармацевтът, ако пациент от друг град с доказана диагноза за диабет дойде да си купи лекарство, което е забравил да го вземе, а електронната му рецепта е изтекла? Аз като фармацевт виждам, че той е с хронично заболяване и кои медикаменти са му изписвани по НЗОК. Защо при такива форсмажорни обстоятелства да не можем да продадем минимални количества от медикамента, за да не се прекъсне терапията на този пациент? Ето такива казуси ежедневно възникват и трябва да се обсъждат, да се предлагат решения, за да не се ощетява пациента. Изпитваме затруднения и заради непълно въведен софтуер от разработчиците. Това, което искам да кажа, е, да не се работи „на парче“, а да се приема стратегия след задълбочено обсъждане, след това да се изработят варианти за тестване и коригиране, за да има успешно приложение”, категоричен е магистър-фармацевтът Евгени Антонов.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА