ШОК В АКАДЕМИЧНИТЕ СРЕДИ! Таксите за платено обучение в ЮЗУ поскъпват драстично, 5062 лв. става семестърът за студентите по „Музикално и танцово изкуство”

За драстично поскъпване на семестриалните такси в платена форма на обучение сигнализираха читатели на „Струма“. На редакционния телефон бе получено обаждане, че конкретно в Югозападния университет в Благоевград от предстоящата академична 2025/26 г. студентите платено обучение ще заплащат доста повече.


Така например при едно от най-масовите професионални направления „Педагогика“ увеличението е с 851 лв. на семестър, или от 1184 на 2035 лв. При „Педагогика на обучението по…“ таксата се вдига от 1216 на 2019 лв. Филологията става 2472 лв. вместо досегашните 1265, психологията – от 1398 на 2063 лв., икономиката – от 885 на 1487 лв. При специалност „Право“ скокът е от 1373 на 2059 лв., „Спорт“ от 2940 на 3927 лв., „Здравни грижи“ – от 2853 от 4537 лв. Най-скъпо е обучението по „Музикално и танцово изкуство”, където таксата ще е 5062 лв. вместо досегашните 4169.

За коментар се свързахме с ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски“ проф. д-р Николай Марин, който потвърди, че поскъпването е драстично, но изрично подчерта, че това не е решение на университета, а законово изискване.

Междувременно на официалната страница на висшето училище бе публикувана следната информация:

„Уважаеми студенти и кандидат-студенти,

Размерът на таксите за студентите, обучаващи се срещу заплащане, се определя по реда на чл. 95 от Закона за висшето образование и не може да бъде по-нисък от сбора на държавната субсидия за един студент в съответното професионално направление и размера на редовната семестриална такса, заплащана от студентите, приети по субсидирано от държавата обучение.

Бихме искали да ви информираме, че актуализирането на таксите за обучение в платена форма не е резултат от решение на Югозападния университет „Неофит Рилски“, а е в съответствие с изискванията на закона“, гласи съобщението.

Междувременно преди дни, на фона на протеста на студенти от Великотърновския университет, министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че таксите за платено обучение във висшите училища ще продължат да се увеличават, като основната причина за това са законови изисквания, а не решение на отделни университети. По думите му много от висшите училища са изправени пред сериозен финансов натиск, който се задълбочава в резултат на инфлационните процеси, увеличените енергийни и административни разходи, както и необходимостта от по-добро възнаграждение на преподавателския състав. Затова и темата за таксите стои на дневен ред. Вълчев подчерта, че увеличението на таксите в платената форма на обучение не е резултат от желание на университетите да печелят повече, а е пряко последствие от разпоредбите в Закона за висшето образование. Той изисква размерът на таксите в платената форма да не бъде по-нисък от сбора на субсидията за държавна поръчка и редовната такса на студентите.

„Когато държавата увеличи субсидията за обучение на студент в държавна поръчка, това автоматично повлича нагоре и минимално допустимата такса за платеното обучение. Законът не позволява университетът да я намали под този праг“, обясни министърът по време на среща със синдикални организации и ректорски ръководства в Национална спортна академия  в София.

Казаното от Кр. Вълчев потвърди и проф. Марин, който коментира, че няколко университета, сред които и Югозападният, са внесли предложение до Съвета на ректорите поскъпването да не е толкова голямо, но това, както изтъкна ръководителят на ЮЗУ, е волята на законотворците.

Що се касае до държавната поръчка, или т.нар. обучение, субсидирано от държавата, с решение на Академичния съвет  бе взето решение за минимално поскъпване между 10 и 15%. За студентите с отличен успех, майки и бащи с деца до 6-годишна възраст, полусираци до 26 г., лица с трайни увреждания и намалена работоспособност от 50 до 69% продължава да е в сила намаление от 10% от размера на таксата.

Таксите за кандидатстване за първи изпит и за всеки следващ, както и за участие в кандидатстудентската кампания и за класиране с признаване на оценка от държавен зрелостен изпит, остават непроменени – в размер на 30 лв.

По време на заседанието на Академичния съвет, състоял се през месец април, не е посочено, че голямо перо в общия бюджет на университета са разходите за издръжка, възлизаща на 5 327 168 лв. През предстоящата академична 2025/26 г. за стипендии са предвидени 5 678 885 лв., като към тях се прибавя и остатъкът от близо 300 хил., т.е. общо за стипендии се заделят почти 6 млн. лв.

СВЕТЛА ИВАНОВА



Подобни новини

2 Коментара

  1. До Знайко

    Лошото, е че природните и инженерните науки са по-скъпи от изброените от Вас.

    Отговори
  2. Знайко

    Така ще е, държавата няма нужда от пълчищата тъпи чантаджии с тапии по криво/право, икономики, разни там безполезни политолози, социолози, тъпанари, танцори, мазачи/драскачи и прочее непроизводствена сган. Вместо тези ненужни дебелосерковци, който иска да учи и да е полезен на обществото, да се готви, учи и кандидатства в природните и инженерните науки!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *