Абитуриентка от ПГИ разработи първия в света GPS за незрящи

Александрина Спасова Иванова, ученичка в 12 „а“ клас, специалност „Банково дело“ в ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград, изобрети първия в света GPS за незрящи. Абитуриентката спечели първо място в националния кръг на състезанието „Най-добра бизнес идея“.

Иновативното устройство, наречено „гривна за незрящи”, се състои от микрофон, слушалки и специален софтуер.

„В рода ми има незрящ човек, затова още преди да реша да участвам в състезанието, знаех каква ще е темата и насоката на разработката ми. Исках да създам гривна, която да бъде като око за хората с нарушено зрение”, призна Алексадрина.

Преди да започне работа по проекта си, дванадесетокласничката заедно с учителката си Илияна Кадурина извършват мащабно проучване, с което установяват, че за пространствената си ориентация хората с нарушено зрение използват поне засега само специални кучета водачи и т.нар. бели бастуни.

„Да, кучетата и бастуните помагат, но за разлика от тях, гривната дава конкретни насоки. Въвеждат се координати и GPS-ът става водач на незрящия човек. Софтуерът изчислява маршрута и дава информация не само за посоката на движение, а и за всичко наоколо, дори съобщава къде се намира най-близката болница, тоалетна, туристически обекти и т.н.“, разясниха за иновативацията ученичката и преподавателката й.

Преди да достигне до националния кръг, Александрина защитава идеята си и на местно ниво. В първия кръг, който е анонимен, учениците подават своите бизнес идеи до училищна комисия, а одобрените защитават устно проектите си. Съответно най-добрите достигат до националния финал.

Така от общо 64 бизнес идеи на ученици от цялата страна тази на Александрина е призната за най-добра. Освен това талантливата гимназистка в екип с трима свои връстници от София, Кюстендил и Велико Търново печелят първо място отборно, след като разработват най-добрата бизнес идея на тема „Здрав дух в здраво тяло“.

Представянето на Александрина е оценено с максималната оценка „Отличен” /6,00/ и това й осигурява друг бонус – вече е приета за студентка в УНСС.

„Убедени сме, че гривната работи и е с голяма практическа насоченост”, категорични са победителката и преподавателка й. Те признаха, че не са правили точни разчето колко би излязла пазарната цена на подобно устройство, защото това до голяма степен зависело от използвания софтуер. Не са патентовали идеята, тъй като за това по техни проучвания са необходими около 20 000 евро, но се надяват някоя голяма компания или организация да прояви интерес към разработката.

В надпреварата „Млади таланти в модата“ неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ бе представена с два отбора – ученици от 11-и и 12-и клас от специалности „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил“ и „Производство на облекло от текстил“. Те бяха отличени с две награди: специалната – плакет на Националната асоциация на училищата по мода за цялостно представяне и III място на отбор №1 в категория „Естетичност“.

Десетокласниците Георги Балев и Денис Чакъров от специалност „Компютърна техника и технологии“ на ПГЕЕ – гр. Банско спечелиха ІІ отборно място в състезанието по приложна електроника „Мога и зная как“. Наред с това Георги завоюва и І място в индивидуалното класиране с най-голям брой точки – 88, в своята възрастова група /9-10 клас/.

Отборът на Земеделска професионална гимназия „Климент Тимирязев“ – Сандански в състав единадесетокласничките Зорница Стаменова, Никол Христова и Мария Чингова, с ръководител Людмила Каратанчева, зае две първи места в състезанието „Озеленяване и цветарство“. Те заслужиха златни медали в категория букет „Бутик“, както и за аранжиране на витрина с изработените цветни композиции.

Останалите участници от областта – ПГМЕТ „Юрий Гагарин“ – Петрич, ПГСАГ „Васил Левски“ – Благоевград, ПГМ „Петко Р. Славейков“ – Якоруда, ПГТЛП „Гоце Делчев“ – Благоевград, също се представиха отлично в националните състезания по професии.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *