Агенцията по храните даде срок до 11 март кучкарникът в Еремия да бъде регистриран

Две проверки са извършени от Областната дирекция по безопасност на храните в кучкарника в махала на село Еремия, Невестинска община. Както „Струма“ писа, там природозащитници изсипаха над 300 кучета, а местните хора направиха подписка срещу отварянето му. Подкрепиха ги и от местната 25-а ловна дружинка.
„Още на 19 ноември отидохме на място, след като представители на природозащитни организации ни казаха, че имат намерение да струпат на едно място множество кучета. Не сме ги питали защо точно там са избрали и откъде ги карат. Факт е обаче, че до този момент имаме нерегистриран животновъден обект. Срокът, който сме дали, е 11 март тази година. За да отговаря на изискванията за приют, трябва да бъдат изпълнени редица условия, поставени в член 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Първо, трябва да е подадено заявление за разкриване на животновъден обект, документ за собственост на имота или пълномощно за ползване, и то нотариално заверено, платена такса за регистрация на приют, договор с ветеринарен лекар, който да обслужва мястото“, обяви д-р Емил Гъгнев, началник-отдел „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“ при ОДБХ – Кюстендил.
Предписанието от първата си проверка той връчил на представителката на неправителствената организация „Помощ на животните в беда“. „Не мога да говоря с имена, тъй като имат срокове и ние изчакваме. Госпожата ме увери устно, че имат пълномощно от собственика на имота, че имат право да го ползват. Втората си проверка на 9 януари, докогато трябваше да бъдат изпълнени предписания, съчетахме и заради получения сигнал от местното население и ловната дружинка. Тогава установих, че част от предписанията са изпълнени. Не видях да има нови кучета, докарани в мястото, а също не констатирах и кучета, които биха застрашили живота на хората или други животни“, допълни още д-р Емил Гъгнев.
„Ние ще настояваме обаче при подаване на документите за регистрация на животновъдния обект да ни бъде предоставено и становище от община Невестино. Т.е. от общинската управа ще трябва да кажат дали са изпълнени условията на действащата наредба за реда и условията за отглеждане на животни на територията на общината. В случай че от природозащитната организация не са предприели необходимите стъпки за регистрация, може да се стигне и до глоби след указания от нас срок. Те зависят от това до каква степен не са изпълнени предписанията“, уточни д-р Гъгнев.
По думите му кучетата в имота са настанени в четири заграждения, които са покрити. Установено е, че има поставени дървени клетки, които да защитават кучетата от неблагоприятни атмосферни условия. Има осигурена храна и вода, полагат се ежедневни грижи от доброволци. Здравословното състояние се наблюдава от регистрирани ветеринарни лекари, които имат договори с неправителствената организация. Не са установени болни, слаби или гладни кучета.
Според д-р Емил Гъгнев законът дава право на неправителствени организации да регистрират приют за безстопанствени кучета. Това се случва за първи път на територията на област Кюстендил.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. куче

    Ако кучето на съседа ви лае непрестанно на главата ви, може да подпишете тази петиция kuche.mypressonline.com/petition.php

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *