Административен съд – Благоевград отмени финансова корекция в размер на 162 824 лв., наложена на ЕТ „Кристина Ижбехова“ от ДФ „Земеделие“, заради неизпълнение на бизнес плана за менажиране на къща за гости, построена по проект с европейско финансиране. Сумата е отпусната на търговката от с. Огняново, община Гърмен, за строителство и обзавеждане на къща за гости като финансова помощ по мярка 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия“ по Програма за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. на базата на бизнес план.
При извършена извънредна проверка през юни 2019 г. служители на ДФ „Земеделие“ констатирали, че при заложени приходи от нощувки в размер на 96 900 лв. за три последователни финансови години – 2016, 2017 и 2018 г., са реализирани под 20% от тях и са разкрити 2 работни места при договорени 3.
След проверката е предприета процедура за възстановяване на отпуснатата евросубсидия, като през февруари 2020 г. на ЕТ „Кристина Ижбехова“ е връчен акт за възстановяване на публично задължение в размер на 162 824 лв. от изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“, който обаче след обжалване е отменен от Административен съд – Благоевград, а впоследствие и от ВАС.
Впоследствие на търговката е наложена финансова корекция в същия размер от директора на ДФ „Земеделие“ с решение от 15 септември 2021 г., което тя също оспорила пред Административен съд. При разглеждане на делото е назначена съдебно-счетоводна експертиза, като след анализа на доказателствата съдия Димитър Узунов счита, че издаденото решение е в противоречие с материалния закон. В оспорения административен акт е прието, че в бизнес плана, представен с проекта, са залегнали финансови показатели, на база на които проектът е определен за допустим, сключен е договор, отпусната е субсидия, но впоследствие тези показатели не са реализирани.
Според съдия Узунов доводите за нереализирани финансови показатели, заложени в бизнес плана по проекта за евросубсидия, са неоснователни. Изискване за постигане на точно определени стойности от приходи няма заложени нито в действащите правни норми, нито в подписания договор. Приходът е икономическа прогнозна стойност на функционирането на дейността и като такъв не може да послужи за извършването на неправомерен разход, а оттам не може да има за последица нанасяне на вреда.
Реализирането на по-нисък размер на приходи от дейността в сравнение с предвидените в бизнес плана не съставлява нарушение на договора. Освен това не е отчетено и обстоятелството, че до 2014 г. включително в община Гърмен не е имало нито една къща за гости. Бумът започва след това, като регистрираните през 2016 г. са 46 броя; за 2017 г. – 49 броя, и за 2018 г. – 52 броя.
Наред с това извършването на проверка за жизнеспособност на инвестицията следва да се съобрази с основната цел, поставена в бизнес плана, която в случая е изграждане на къща за гости. С оглед особеността – туристически услуги, не може да се изисква веднага постигане на заложените приходи от основната дейност. С тези мотиви решението на ДФ „Земеделие“ за финансова корекция е отменено, който е осъден да изплати на управителя на ЕК „Кристина Ижбехова“ сумата от 5953 лв., направени за съдебни разноски. Решението подлежи на обжалване пред ВАС.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА