
Ректорът проф. Марин предупреди: Увеличават се заплатите на преподавателите, но очаквайте външни проверки, нуждаем се от нова организация на работата и нова дисциплина
Таксите за кандидатстване за първи изпит и за всеки следващ, както и за участие в кандидатстудентската кампания и за класиране с признаване на оценка от държавен зрелостен изпит да останат в размер на 30 лв., реши Академичният съвет на Югозападния университет. Предложението бе внесено от зам. ректора по образователни дейности, бакалавърски програми и акредитация проф. Вяра Кюрова, която посочи, че тези такси са били определени и миналата година, така че няма увеличение.
По отношение на годишните такси за обучение през 2025/26 г. за образователно-квалификационна степен „бакалавър“, „магистър“ и „магистър след средно образование“ бе прието увеличение от 15%.
За студентите с отличен успех, майки и бащи с деца до 6-годишна възраст, полусираци до 26 г., лица с трайни увреждания и намалена работоспособност от 50 до 69% остава в сила намаление от 10% от размера на таксата.
„Миналата година не сме вдигали таксите, но тази година сме изправени пред нуждата те да бъдат повишени. Ако искаме да имаме ефектно управление, трябва да имаме и по-високи такси“, каза ректорът проф. Николай Марин и поиска да чуе мнението на представителите на Студентския съвет. Секретарят на съвета Виктор Кристиян Василев заяви:
„Разбираме необходимостта от повишаването на семестриалните такси с оглед променящата се икономическа среда, но това не е в интерес на самите студенти, затова ние ще гласуваме „въздържали се“.
Без промяна – 100 лв. за български граждани и 100 евро за чуждестранни, остава таксата за конкурсен изпит на кандидат-докторанти.


Самото обучение на докторантите е структуриране в три групи. В първата – за български граждани и граждани на Европейския съюз, обучението се реализира в 28 професионални направления. В 14 от тях няма увеличение на таксите, в две от останалите 14 поскъпването е 100 лв., а в другите 12 – 200 лв.
„Бих искала да отбележа, че стипендията за редовни докторанти е увеличена от 1000 на 1227 лв.“, посочи зам. ректорът по научноизследователска дейност и докторантско развитие доц. д-р Петрана Стойкова и акцентира, че увеличението на таксите не е значително.
При другите две групи докторанти – лица, които не са български граждани или на друга държава, членка на Европейския съюз, както и за обучение на чужд език, има промени в областта на изкуствата и обществено здраве /редовна форма/.
Ректорът констатира, че увеличението за българските докторанти е 10%, като от следващата година стипендията ще стане 1500 лв. и тя вече е обвързана с ръста на минималната работна заплата.
„Ако таксата е била 2000 лв., трябва да стане 2200 лв. В противен случай няма да бъде справедливо спрямо колегите от бакалавърската и магистърска степен“, изтъкна проф. Марин.
Като първа точка от дневния ред главният счетоводител Миглена Манолова представи проект на бюджета на ЮЗУ за 2025 г. Съгласно закона определената субсидия, която се отпуска на средно приравнен брой учащи, е в размер на 37 585 600 лв., което е с 4 млн. повече в сравнение с миналата година. На база на субсидията прогнозните собствени приходи от 10 800 000 и част от касовите наличности е разработен бюджет на обща стойност 51 млн. лв. Най-голям дял /51% от бюджета/ е заложен за работни заплати и други възнаграждения, възлизащи на 26 млн. За осигурителни вноски са заложени 5 200 000 лв., като при определянето на тези разходи се взема предвид предстоящото увеличение на минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност и увеличението на минималната работна заплата за страната в размер на 1077 лв.
Друго голямо перо в общия бюджет са разходите за издръжка – 5 327 168 лв. За стипендии са предвидени 5 678 885 лв., като към тях се прибавя и сумата от близо 300 хил. остатък от миналата година, или общо за стипендии се заделят почти 6 млн.
За студентския стол и общежитията се отпускат 815 000 лв. За основни ремонти и строителство са предвидени 4 млн., които включват и продължаващи дейности за подобряване на енергийната ефективност. За закупуване на компютри, инвентар и транспортно оборудване са заложени 1 600 000 лв.
„На база на план-приема за неусвоен брой учащи субсидията на университета ще бъде намалена с 538 551 лв. В сравнение с предходната година, когато възстановихме субсидия в размер на 1 267 519 лв., план-приемът е по-успешен“, посочи главният счетоводител.
Ректорът акцентира на важността на кандидатстудентската кампания и коментира, че бюджетът е нараснал с почти 14 млн. лв.
„Това е оптимистично, но е и много задължаващо“, каза проф. Марин и подчерта, че има отпуснати много средства за подобряване на материално-техническата база, увеличени са коефициентите във всички професионални направления, също така заплатите във висшето образование са нараснали значително.
„Не може да служи като оправдание за некачествена работа, липса на интерес или безотговорно отношение към работата това, че нямаме добри заплати“, заяви проф. Марин и изтъкна, че всичко, за което говори, е свързано с много действия и фактори. На първо място е дисциплината сред преподавателския състав.
„В постановлението е разписано много ясно: увеличават се заплатите на преподавателите, които са на основен трудов договор, на пълно работно време. Ясно е, че работното време не може винаги да е от 8 до 17 часа, но не може и да е по един семестър и по един ден в седмицата. Очаквайте проверки и при това не от университета, а външни. Нуждаем се от нова организация на работата и нова дисциплина“, каза на членовете на Академичния съвет ректорът и даде конкретни насоки. Една от тях е по-активно взаимодействие със студентите, в това число поставяне на задачи и курсови работи през семестъра, и материалът да не се заучава две седмици преди датата на изпита.
„Едно е затвърждаването и проверката на знанията да е от края на септември до началото на януари, а друго – през януари да разбираме с каква дисциплина си имаме работа и как ще бъде проведен изпитът по нея“, пределно ясен бе ректорът.
В потвърждение на думите си проф. Марин заяви, че трябва да се повишат изискванията както към кандидат-студентите, така и към студентите, като на първо място са интересите на обучаващите се и на ЮЗУ, който вече е със статут на научноизследователски университет. Във връзка с това ректорът коментира, че настоящата 2025 г. е подготвителна, като сега трябва да се формулират идеите и концепциите за публикации догодина в световните бази данни Scopus и Web of Science. Една от дейностите е свързана и със задължително участие в научни проекти и научноизследователски групи.
Бюджетът, подкрепен със становище и от съвета на настоятелите, бе приет в пълно мнозинство. Малко по-късно на заседанието членовете на Академичния съвет гласуваха и за закупуването на нов автобус, микробус и лека кола на обща стойност 600 000 лв. По отношение на това предложение и главният счетоводител, и ректорът изтъкнаха, че автопаркът на университета не е осъвременяван вече 13 години, сега за пръв път от 2012 г. се заделят пари за закупуване на нови МПС. Бе посочено и че настоящият автобус, който редовно /сутрин и вечер/ пътува до София, тъй като една част от преподавателите живеят в столицата, е амортизиран и в същото време не е рентабилен, защото е 55-местен, а вози към 20-25 пътници на ден. Новият автобус, за който предстои да бъде обявена обществена поръчка, ще е 35+1 места и съответно с по-добри технически параметри и екокатегория.
По време на Академичния съвет бяха утвърдени актуализации на учебни планове и квалификационни характеристики, бяха обявени 4 конкурса – по два за заемане на академичните длъжности главен асистент и доцент във Факултета по педагогика.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Най-важното от решенията на т.нар. “академичен“ съвет на “изследователския“ ун-т – нови коли за дебелогъзия “е-ректор“ и заместничката му “проф.“ Курова. А оная дебелосерковица с къносаната перука, тройкаджийката по химия, не е ли още запокитена в пенсия?