Американец от Тексас подема кампания за възраждане на плажа на Благоевград, в която благоевградчани сами да възстановят открития плувен комплекс с дарения и доброволен труд, като и той е готов да се включи. Името му е Джими Хорн и на среща с кмета Методи Байкушев вчера е коментирал идеята си общността със собствени сили и средства да превърне руините в привлекателно място за всички.
От около 2 г. Джими Хорн живее в Благоевград с нежната си половинка, софиянката Евдокия Николова, и трите им малки деца.
„Желанието ми като жител на Благоевград е да променим града, в който живеем, не се знае колко ще останем тук, може да е завинаги, кой знае“, коментира пред „Струма“ идеята си Джими Хорн и допълни: „Децата ни ходят тук на училище и е нормално да искам да направя нещо за това място. Имам няколко различни бизнеси в Америка, които осигуряват на семейството ни достатъчно пари и нужда тук да работим. Харесваме живота си в Благоевград и искаме градът, в който живеем, да има хубава, позитивна енергия, за да ни е приятно на всички. Правил съм големи и малки проекти и за мен е необяснимо да се изостави такъв обект като открития плаж, той е приоритет за града и се набива на очи“, мотивира причината да насочи вниманието си точно към Аквапарка американецът и категорично отказва да бъде сниман.
Доволен е от срещата си с кмета Методи Байкушев, на която не са взимани решения, а е дискутирана идеята общостта да направи нещо с общи усилия.
„Мислим, че трябва да е възможно този плаж да се „вдигне на крака“ не за десетки милиони, а за много по-малко. Не знаем всъщност какво е положението и какви инвестиции ще са нужни като начало, но кметът ме окуражи да отида на място и да направя оглед, за да преценя състоянието. Общината има отговорност, тъй като имотът е общинска собственост, и е възможно да отпуснат хора за първата фаза на разчистването. Едва тогава ще се разбере състоянието и да се обследват възможностите за ремонт. Вярата и надеждата ни е, че голяма част от съществуващата архитектура може да се използва. Амбициозната ни идея е големият басейн да се отвори за ползване през следващото лято“, оптимист е тексасецът.
Съпругата му Евдокия Николова допълва, че благоевградчани им разказват носталгични спомени от миналото, когато плажът е работил. „Видяхме снимки, включително и от 1971 г., когато е бил без ограда и се е ползвал безплатно. Това е един идеал и не знам дали вече може да се постигне, но ако общината остане собственик и оператор на този плаж, благоевградчани ще могат да му се наслаждават“, убедена е тя.
На въпрос как смята да си възвърне инвестицията, с която и той смята да се включи, Джими Хорн е откровен: „Няма да се върне. Залагам на позитивната енергия, с която да вдъхновя повече хора да се включат. Децата ми са малки и обичат водата, съпругата ми обича да плува, а аз обичам минералните извори, затова е лесен избор да участвам и аз с определена сума за удоволствието и благоденствието на семейството ни. Не познаваме местния политически климат, не сме отдавна тук и се надяваме с настоящия кмет да се отпушат повече възможности и гражданска енергия за подобни общностни проекти. Бихме искали да видим подкрепа от благоевградчани и смятам да помоля за дарения местните фирми, дори по 5000 лв., или колкото могат да дадат, надявам се, че от благотворителност можем да съберем около 100 000 лв., които да стигнат за първия етап и пускането на големия басейн. Парите от дарения ще отиват в сметка на общината и всичко ще е прозрачно. В замяна дарителите ще могат да рекламират там. Надяваме се да намерим достатъчно хора с щедър дух, които да помогнат с пари, време или труд. Би трябвало сами да можем да си почистим собствената къща, нали?! Вярвам, че на мястото, където живеем, трябва да допринасяме повече за доброто му, отколкото да взимаме от него“.
В Щатите Джими Хорн има бизнес в сферата на енергетиката и предприемачеството през последните 15 г. и е развил 5 ферми за ветрогенератори с общо 500 турбини.
Плажът в Благоевград стои затворен и се руши вече 5 години, а жителите на общината се гневят, че са принудени да търсят прохлада през летните месеци в съседни населени места. През януари 2021 г. ОбС прекрати концесията с „Аква парк“ ЕАД за плувния комплекс с около 3,5 млн. лв. загуби за общината. Договорът за концесия на комплекса от закрит и открит плувен басейн бе сключен през 2005 г. между бившия кмет Лазар Причкапов и тогавашния управител на дружеството Росен Христов. В началото на юни 2019 г. собственикът на „Аква парк“ ЕАД Елена Петрова Таскова внесе искане в общината за прекратяване на концесията с мотива, че заради променените икономически условия в страната дружеството не можело да експлоатира обекта на концесията. Откритите басейни останаха празни, а закритият отдавна бе заключен. Още през 2016 г. при разпоредена от прокуратурата и РДНСК проверка на сградата на закрития басейн бе констатирано, че обектът не може да се ползва, тъй като застрашава живота на потребителите.
Софийски градски съд на 5 март 2020 г. прекрати търговската дейност на „Аква парк“ ЕАД и бе открито производство по ликвидация на дружеството чрез назначаване на ликвидатор. „Аква парк” ЕАД бе преустановило плащането на концесионни такси на Община Благоевград от май 2018 г.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Бизнес в енергетиката в Америка, ха-ха-ха, сврял се в Благоевград да ни дава акъл с доброволен ? труд и дарения ? от местни фирми да възстановява аквапарка.
Ако толкова му се плува – може да помогне на общината като плати вместо нея 2 милиона на строителя изградил новия басейн в кв.Еленово. И става съсобственик с общината, и ако е такъв благороден ербап, може да пусне и безплатни посещения в закрития басейн.
Аман бе!
След 1990 г. първи националната гвардия на Тексас сключват договор за партньорство с България (ти да видиш и мерак) и за 33 години резултатите от засилващото се американско партньорство са катастрофални фактите пред очите на всички – българите изчезваме като нация!
1) подменят българския език с английски, нали виждате – надписи по фасади, надписи по афишите фестивали, че и общински фирми на английски имена“нови“ песни на БГ певци все на английски, грозни англицизми из българската реч, за компютърната да не говорим и т.н. Този английски за каква публика е предназначен за българската с официален език древния български език – по-древен със столетия от държавата на навлеците.
2) Тримесечните бомбардировки над Сърбия през 1999 г. с бомби с обеднен уран (и до днес нато/сащ не казват – защо бомбиха Балканите с РАДИОАКТИВНИЯТ смъртоносен обеднен уран), та след това бомбене имаме чудовищна епидемия от ракови заболявания и най-страшното стерилитет! Забременяване само ин витро, даже и то не е сигурно!
3) Децата ни все по-малко и все по-неграмотни, щот америка за българия е в МОН да прави „реформите“ нещастни и т.н.
Затова американецът не ни се навирай с никакви идеи повече, гледай си бизнеса и не ни се бъркай във вътрешните работи, че байгън от „добронамереност“ каубойска краварска.