За баба Лефтера и дядо Тошо от благоевградското с. Горно Хърсово вчерашният ден не бе обикновен. Вместо да се припичат на нетипично силното ноемврийско слънце в двора, те облякоха най-новите си дрехи, взеха бастунчето на бабата и се натовариха на колата на съсед, който ги откара на няколко километра до центъра на селото, за да гласуват.
Процедурата с гласуването им отне половин час, без да смятаме придвижването до кметството и обратно. Първо, членовете на местната секционна избирателна комисия трудно намериха името на баба Лефтера сред 540-те избиратели, записани в списъка, макар че в селото постоянно живеещите са около 40 души. В крайна сметка то бе открито между две с македонско звучене, каквито са повече от 400 от местните „избиратели“, вписани в списъка. После бабата дълго въртя в ръцете си подадената й карта за гласуване, та се наложи член на комисията да я отведе до машината. Същият вкара картата в машината, след което дискретно се оттегли, за да не влияе на вота й. Още десетина минути бабата вися, вперила неразбиращ поглед в екрана, след което си призна, че е почти сляпа.
Съпругът й, който също толкова дискретно чакаше на стол в секцията за гласуване половинката му да упражни правото си на глас, за да даде и той своя вот, получи официално разрешение да й помогне при работа с машината. Последваха още десетина минути, в които вече и двамата гледаха неразбиращо екрана и чакаха да се случи чудото – по някакво чудо той сам да отбележи избора им. Понеже пак нищо не се случи, наложи се поредната подсказка – членът на комисията застана зад екрана и прочете на семейството трите възможни избора, които могат да направят – гласуване за президент, за парламент или и за двете.
„Слагаш пръста на едно от трите полета и продължаваш“, бе указанието. Отново нищо. После се оказа, че дядо Тошо докосвал полето с нокът, поради което машината не реагирала. И така половин час. В крайна сметка, след десетки консултации и насочвания, включващи дори държането на показалците на гласоподавателите, с които се очакваше те да решат съдбините на България, двамата пенсионери успяха да изкарат някакви разписки от машинарията и да се прехвърлят в съседната стая да гласуват кого искат за кметски наместник на Горно Хърсово.
Благоевградска иновация, при която общинският кмет Илко Стоянов реши с анкета хората сами да изберат човека, който да ги управлява, се оказа по-лесен за Лефтера и Тодор. В другата стаичка баба Лефтера все така не виждаше, но половинката й бе далеч по-уверен, защото му връчиха хартиена бюлетина с 4 имена и химикалка.
Така по обяд в Горно Хърсово – село на десетина километра от Благоевград, разпиляно на 13 баира, 5 часа след началото на изборния ден 11 души бяха гласували за президент и парламент, а 16 – за кмет на селото.
Сред избирателите, признали, че са бойкотирали парламентарния и президентския вот, бе и благоевградската литераторка Зоя Златанова, която в топлите сезони живее в Хърсово и само през зимата е в Благоевград.
„Ако бях прочела, че някоя партия има намерение да ни актуализира пенсиите, за да спре издевателството с нас, българските пенсионери, щях да гласувам за нея, призна Зоя. „Омръзна ми политиците да ни използват. Омерзена съм дори от подаянията от 120 лв., които ни раздават на калпак, защото такава надбавка получавам както аз, която съм с 350 лв. пенсия, така и един комшия от селото, чиято пенсия е 1070 лв.”.
След като Златанова обясни мотивирано отказа си въобще да гласува за парламент и президент, тя потегли към къщата си на 4 км по черни пътища, където я чакаха животните й.
Очакванията на двамата основни претенденти за кметския стол в Горно Хърсово – настоящият наместник Иван Николов и предшественикът му Иван Митов, бе съселяните им да повторят като активност парламентарните избори през юли. Тогава избирателите бяха 505, с около 40 по-малко от вчера, а от тях гласуваха 25. Като се вземе предвид обаче реалният брой на живеещите в селото, това е изключително висока активност, въпреки че заради напомпания с македонци списък в статистиката на РИК, Горно Хърсово ще се появи с активност от 4-5%.
Аналогичен бе вчерашният изборен ден и в с. Делвино, където пък броят на избирателите се бе увеличил с около 31 души в сравнение с юли – на предишния вот с право на глас бяха 560, вчера – 591 избиратели. Под сурдинка този прираст бе коментиран като изкуствено записване от кандидатите за кметски наместници на техни роднини от други села и от града, за да спечелят кметското място. И в Делвино реално живеещите са многократно по-малко – около 40 души, от които на миналите избори 34-ма бяха гласували.
Разликата между двете села беше единствено в атмосферата в избирателната секция, защото в Делвино си бяха пуснали камината и обстановката предразполагаше по-скоро към греяно вино, отколкото към решаващи избори. По обяд всички, гласували за парламент, бяха отскочили и до съседната стая, където можеха да избират между 3-ма кандидати за кметски наместник. Или по-скоро обратното – гласувалите за кмет уплътниха разкарването си до кметството, за да пуснат по една електронна бюлетина и за парламент.
За разлика от активността в селата, в Благоевград интересът към изборите бе значително по-умерен от страна на избирателите. В сградата на 8-о училище, където всички секции са с по 600 избиратели, към 13.00 часа бяха минали по стотина души. На портала всеки от тях бе посрещан от полицая Георги Илиев, който ги упътваше къде да проверят в коя секция гласуват, къде се намира самата секция и не пропускаше да им напомни, че в сградата трябва да се движат с маски. Пред самите секции имаше по 4-5 чакащи, но като цяло движение се забелязваше само от страна на членовете на секционните комисии, които през целия ден правеха върволица към двора за по цигара, за да обядват, да отидат до тоалетната или да вземат от портала паролата за достъп до интернет на училището.
Поне през първите часове от изборния ден в Благоевградска област единствено проблеми имаше в няколко секции с машините. Отказаха машини в якорудското с. Аврамово и в Белица, както и по 1 в Благоевград и Разлог. 3 от машините бяха поправени, а за секция №8 в Якоруда ЦИК позволи гласуването да продължи с хартиени бюлетини. Като се има обаче предвид, че от общо 572 избирателни секции в Благоевградска област в 449 гласуването беше само с машини, а 120 от секциите бяха оборудвани с по 2 машини, на практика проблемите с техниката не бяха сериозни.
ВАНЯ СИМЕОНОВА